۲۰ فروردین ۱۴۰۳، ۲۲:۰۶
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85439336
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه: جهان باید همه راه های حمله به تاسیسات هسته ای توسط اوکراین را ببندد

تهران-ایران- وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی بویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید اوکراین را از داشتن هرگونه فرصت و امکانات برای حمله به تاسیسات هسته‌ای محروم کند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا از "تاس" وزارت خارجه روسیه در پی حملات کی‌یف به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا افزود: اوکراین با فعالیت های جنایتکارانه خود که با حمایت آمریکا و حامیان غربی آن انجام می شود, در واقع در مسیر حملات تروریستی هسته ای قرار گرفته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: وظیفه جامعه جهانی و همچنین سازمان های بین المللی، در درجه اول آژانس بین المللی انرژی اتمی، محروم کردن کی یف از فرصت انجام حملات تروریستی علیه تاسیسات هسته ای است.

به گزارش ایرنا, نیروگاه برق هسته‌ای زاپروژیا تحت کنترل روسیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد که یک پهپاد اوکراینی را بر فراز این نیروگاه سرنگون کرده است.

نیروگاه زاپروژیا تحت کنترل روسیه امروز با انتشار تصویری از رآکتور شماره ۶ این نیروگاه، از سرنگونی یک پهپاد کامیکازه اوکراینی (پهپاد انتهاری) بر فراز این رآکتور خبر داد.

مسکو اوکراین را به حملات دیگری در روز یکشنبه نیز متهم کرده و خواستار مداخله غرب برای توقف این حملات شده بود.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به این اعتراض روسیه، حمله پهپادی اوکراین به این نیروگاه را «نقض آشکار اصول اولیه حفاظت از بزرگترین نیروگاه برق هسته‌ای اروپا» خواند و خواستار توقف سریع این حملات شد.

نیروگاه برق هسته‌ای زاپروژیا بعد از حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ تحت کنترل روسیه در آمد. مسکو و کی‌یف بارها یکدیگر را به حمله به این نیروگاه متهم کرده‌اند.

رآکتور شماره ۶ این نیروگاه طبق اعلان مسکو در حال حاضر تعطیل است. در عین حال، هرگونه حمله نظامی به این نیروگاه می‌تواند یک فاجعه هسته‌ای به‌دنبال داشته باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha