۲۱ فروردین ۱۴۰۳، ۱۳:۰۵
کد خبرنگار: 2645
کد خبر: 85438722
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

مردم مازندران خطاب به مسوولان: جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرید

نوشهر- ایرنا- جمعی از مردم غرب مازندران روز سه شنبه در حاشیه دیدار با مدیران کل نهادهای اجرایی در دفتر غرب استانداری مازندران در نوشهر در گفت و گو با ایرنا با اشاره به روند روز افزون ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاهای منطقه از مسوولان امر خواستند تا با ورود ویژه بر نگرانی های اهالی در این بخش پایان دهند.

به گزارش ایرنا، انشعابات چهارگانه، تغییرکاربری، تسهیلات بانکی بیشترین درخواست متقاضیان دیدار مردمی امروز با مدیران کل نهادهای اجرایی در دفتر غرب استانداری مازندران در نوشهر اعلام شد که شماری از آنان در حاشیه این دیدار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفتند ادامه روند ساخت و سازهای غیرمجاز روستاهای غرب مازندران با چالش جدی مواجه کرده است.

غرب مازندران ۲۱ شهر، هزار و ۱۵۰ روستا و هفت شهرستان و افزون بر یک میلیون فر جمعیت دارد. نور. نوشهر، چالوس، کلاردشت، عباس آباد، تنکابن و رامسر در غرب مازندران واقع شدند که سالانه به میلیون گردشگر و مسافر داخلی و خارجی خدمات می دهد که اغلب مسافران از یک الی دهه گذشته در این مناطق برای خودشان ویلا خریدند و سکونت دایمی دارند.

این شهروندان اظهارداشتند: در زمان حاضر در اغلب روستاهای غرب مازندران شهرک های ویلایی احداث شده و یا در حال احداث هستند که طبیعت بکر روستاها را از بین برده اند و کسی هم پاسخگوی این چالش های اساسی اکنون روستاهای غرب مازندران نیستند.

بر اساس اعلام اداره امور اراضی مازندران تاکنون ۳۰۰ شهرک مسکونی خوش نشینِ غیرمجاز در این استان شناسایی شد. در حالی که مازندران به عنوان استان معین، بسیاری از نهاده ها و محصولات کشاورزی را تعیین قیمت می کند اما تغییرکاربری اراضی کشاورزی این استان در حال افزایش بوده و بر نگرانی ها افزوده است.

مردم مازندران خطاب به مسوولان: جلوی ساخت و سازهای بی‌رویه را بگیرید

پرسش های مردم

پرسشی که این شهروندان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مطرح کردند این است که چرا جلوی ساخت وساز در روستاها و دامنه های جنگلی این منطقه گرفته نمی شود؟ چرا نهادهای ذیربط به این واحدهای مجوز انشعابات چهارگانه آب، گاز، برق و تلفن ارایه می کنند؟ روستاهای زیبای غرب مازندران در گذشته پایگاه اقتصادی و کشاورزی استان بوده که اکنون این کارکرد به خاطر افزایش ساخت و سازهای ویلایی از بین رفته است چرا این چالش بررسی نشده و اگر شده پس چرا در زمان حاضر ساخت و سازها همچنان ادامه دارد؟ در همین روستاها بیشترین بنگاه های املاک معاملاتی مسکن فعالیت دارد چرا جلوی فعالیت آنان گرفته نمی شود؟ چرا قانون با این چالش جدی برخورد نمی کند؟ انتظار از مسوولان این است در کنار این چالش های اساسی بی تفاوت عبور نکنند.

این شهروندان اظهار نظر اخیر معاون سیاسی قوه قضاییه در حاشیه بازدید از شهرک ۱۰ هکتاری ویلایی تخریب شده در نوشهر مبنی بر این که به طور قطع فساد و مفسدان را در این زمینه زمینگیر می کنیم " مسرت بخش توصیف و تاکید کردند قانون باید دست رانت و باندی که در بخش ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاهای فعالیت دارد قطع کند.

این شهروندان غرب مازندرانی تاکید کردند همه مسوولان و دست اندکاران امر که مجوز انشعابات چهارگانه و مجوز تغییرکاربری این شهرکهای ویلایی غیرمجاز را از ادوار مختلف تاکنون داده اند باید در محکمه قانون پاسخگو باشند.

ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهرهای گردشگرپذیر غرب مازندران از جمله پدیده هایی است که از سه دهه گذشته به وفور در منطقه پدیدار شده است، پدیده ای که گسترش آن به گفته کارشناسان امر تاکنون اثرات مخربی نظیر تخریب سیمای کالبدی شهر و روستایی، از بین رفتن منابع، تعرض به حریم رودخانه ها و سواحل و عرصه های طبیعی و در نهایت آلودگی زیست محیطی برجا گذاشته است.

بنابر آمار رسمی موجود به دلیل گسترش ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز در اراضی ملی غرب مازندران، در زمان حاضر ۳۰ هزار مشترک غیر مجاز برق بدون داشتن انشعاب به این انرژی دسترسی و استفاده بی رویه می کنند و همین چالش به شمار متفاوت نیز در دیگر بخش های مربوط در منطقه مشکلاتی را دامن زده است.

مازندران و بویژه غرب استان به دلایل مختلف همیشه برای افراد غیر بومی جذاب بوده و همین وضعیت باعث شده تا آنها در این دیار سرسبز و خوش آب و هوا به فکر تهیه سرپناهی برای خود و خانواده باشند تا سهمی از این سرزمین سبز داشته باشند.

مجموع مساحت مازندران ۲۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر است و طبق آمار موجود ۷۰ درصد وسعت این استان جزو عرصه های طبیعی ملی در قالب سواحل دریای خزر، جنگل و مرتع است.

مردم مازندران خطاب به مسوولان: جلوی ساخت و سازهای بی‌رویه را بگیرید

ساخت و سازهای بی حساب و کتاب ادامه دارد

یکی از متقاضیان امروز دیدار مردمی دفتر غرب استانداری مازندران که خود را " حاج صمدعلی متاجی" از اهالی دالخانی رامسر به خبرنگار ایرنا معرفی کرد و گفت : سالها است تقاضا برای خرید زمین در این شهرستان افزایش یافته است و همین روند همچنان ادامه دارد و همین عوامل یکی از دلایل افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه است.

متاجی در گفت و گو با ایرنا افزود :خریداران زمین های در منطقه دالخانی رامسر بیشتر از پایتخت نشین ها و مرکز نشین ها بوده و در سالهای اخیر از مناطق مرکزی ایران نیز افزوده شدند و تمایل دارند در این مناطق خوش و آب هوای غرب مازندران صاحب مسکن یا واحد تجاری شوند.

وی مناظر بی بدیل طبیعی، سواحل آرام خزر، شرایط آب و هوایی، کوتاه شدن فاصله زمانی بین تهران تا مازندران، اعلام نمودن منطقه آزاد در نوشهر و افتتاح باند جدید فرودگاه رامسر از حمله عوامل گرایش مردم غیر بومی برای به غرب مازندران برشمرد و تصریح کرد : این ظرفیت های ایجاد شده که کمتر در مناطق دیگر کشور به چشم می خورد باعث سرازیر شدن جمعیت به این منطقه و رونق خرید و فروش زمین و افزایش ساخت و سازهای بی حساب و کتاب شده است.

این شهروند رامسری خاطرنشان کرد :با وجود چنین امتیازهایی هنوز بسیاری از زیرساخت های غرب مازندران فراهم نشده و معلوم نیست که مسوولان چگونه می خواهند این عقب ماندگی را جبران نمایند، ادامه این روند به طور قطع مشکلات موجود را در بخش دیگر بیشتر خواهد کرد.

وی ادامه داد : ساخت و سازهای بی رویه در منطقه همچنان ادامه دارد و کسی هم پاسخگو نیستند و محیط روستاهای منطقه در حال نابودی هستند که ترافیک ناشی از افزایش چند برابرری جمعیت شناور یکی از پیامدهای آن است.

وی اضافه کرد : اغلب زمین ها در روستاهای منطقه تا سه دهه گذشته باغ های مرکبات و اراضی شالیزاری و باغ های چای بوده که اکنون خبری از آن ها نیست، این بلاهای غیرقابل جبران را چه اندیشه ای بر سر این شهرستان های غرب مازندران آورده است؟ چرا مسوولان امر مدیریت نکرده اند، به طور قطع با چنین نگرشی اقتصاد منطقه متحول نخواهد شد.

مردم مازندران خطاب به مسوولان: جلوی ساخت و سازهای بی‌رویه را بگیرید

کالبد روستاها از بین رفته است

ارسلان دلیری دیگر روستایی دیدار مردمی امروز دفتر استانداری غرب مازندران از بخش چمستان نور گفت: کالبد روستاهای بخش مرکزی چمستان با ساخت و سازهای بی رویه که همچنان ادامه دارد از بین رفته است. آنقدر در روستاها غیربومی دیده می شوند که از روستا دل زده می شوید.

وی به شمار شهرکهای ویلایی در این منطقه اشاره و اضافه کرد : این ساخت و سازهای بی حساب و کتاب محیط زیست هر روستایی را در غرب مازندران تخریب کرده است و این در حالی است که مسوولان امر بر حفظ کالبد طبیعی و حفاظت از محیط زیست را تاکید دارند، آیا احداث این واحدهای مسکونی قانونی بوده است؟ چرا در زمین های مزروعی و باغ ها واحد مسکونی ساخته شدند.

وی به شمار زیاد بنگاه های معاملاتی مسکن در روستاهای این شهرستان اشاره کرد و گفت : آیا فعالیت این بنگاه های معاملاتی مسکن در هر روستایی که شمار آن ها بی شمار است آیا برای مسوولان امر یا دهیاری ها تا شوراهای اسلامی روستایی سووال نبوده تا برای حفظ محیط زیست و کالبد روستا تلاش کنند.

دلیری خاطرنشان کرد : مسوولان نهادهای مختلف و فرمانداری ها و دهیاری ها حداقل از هم اکنون مانع ساخت و سازهای بی رویه در غرب مازندران شوند تا کالبد روستاها محفوظ بماند.

وی به قطعات ۱۰ هکتاری در غرب مازندران اشاره و تصریح کرد : متاسفانه قطعات ۱۰ هکتاری غرب مازندران و حتی عرصه حاشیه روستاهای منطقه با ساخت و سازهای بی حساب و کتاب مسکونی تغییرکاربری داده شدند. تا چه زمان باید منتظر بود تا دست فساد و مفسدان این بخش قطع بشود.

مردم مازندران خطاب به مسوولان: جلوی ساخت و سازهای بی‌رویه را بگیرید

از مسوولان انتظار است که برخورد کنند

روستایی دیگری از شهرستان عباس آباد ضمن قدردانی از راه اندازی دفتر غرب استانداری مازندران در نوشهر در گفت و گو با ایرنا در همین پیوند یادآور شد : افزایش ساخت و سازهای مجاز و غیرمجاز روستاهای این شهرستان غرب مازندران را رنج می دهد دیگر در روستاها نمی شود نفس کشید و زندگی کرد.

امید محمودپور بیان کرد: ما روستاییان منطقه این توقع را از مسوولان امر به ویژه قوه قضاییه داریم که جلوی ساخت و سازهای ویلایی را بگیرند تا روستاها به حال طبیعی خود نفس بکشند.

وی خاطرنشان کرد : قوه قضاییه باید با مشارکت دستگاه های اجرایی مربوط به چالش کوه خواری و جنگل خواری و سواحل خواری و تصرف به عرصه های طبیعی در استان به ویژه غرب مازندران پایان دهد، در غیر این صورت تا چند سال دیگر چیزی به نام روستا در استان نخواهیم داشت.

بسیاری از شهروندان غرب مازندران (رامسر تا نور) در دیدار امروز ملاقات مردمی با مدیران کل معتقدند این شهرستان ها هم اکنون از مشکلاتی نظیر ترافیک، ساخت و سازها، آلودگی زیست محیطی، دپوی زباله در جنگل و دیگر کمبودهای نظیر آب و برق و گاز رنج می برد که باید برای رفع هر کدام از آنها تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

آنان افزایش تردد خودروها و ترافیک ناشی از آن از جمله پیامد این چالش برشمردند و گفتند: در اغلب روزهای هفته خودروهای گردشگران که بیشتر آن ها در روستاها سکونت دایمی دارند مشکلات را تشدید کرده است و کسی هم به فکر راه حل آن نیست.

در روستاهای غرب مازندران موضوعی به نام "خانه دوم" را می بینیم که خالی از سکنه است که سالی یک ماه سکونت ندارند اینها غیربومی ها هستند، متاسفانه در سیاستگذاری های کلان و حاکمیتی در بخش کنترل و خرید و فروش زمین در این مناطق به تاکید کارشناسان نیازمند بازنگری هستیم.

به پیش بینی این روستاییان در آینده نزدیک زیست پذیری شهری و روستایی مازندران به خصوص نقاط غربی استان به خطر می افتد چراکه منطقه توان اکولوژیکی میلیون ها نفر جمعیت غیربومی را ندارد.

از دهه های گذشته تا امروز زمین جلگه ای یا جنگلی، داخل بافت یا خارج بافت، سند دار یا بی سند مشتری های متنوعی دارد و قیمت زمین ها هم برای برخی رانت و باندهای این بخش به طور کلی مهم نیست و آنها همچنان به ساخت و سازهای غیرمجاز و احداث شهرکهای ویلایی ادامه می دهند.

دفتر استانداری غرب مازندران هفتگی با حضور شماری از مسوولان استانی به منظور رسیدگی به درخواست‌های مردم این خطه از استان و حل مشکلات آنان پذیرای جمع زیادی از روستاییان و شهروندان در این منطقه است که از آغاز فعالیت این دفتر تا امروز به درخواست افزون بر ۱۰ هزار نفر پاسخ داده شده است.

امروز سه شنبه ۶ مدیرکل استانی حوالی ساعت هشت صبح در دفتر غرب استانداری مازندران در نوشهر حضور یافتند و به درخواست ۷۵ نفر از متقاضیان پاسخ دادند.

مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری مازندران از پاسخگویی به درخواست ۷۵ متقاضی در ملاقات مردمی مدیران کل در دفتر غرب استانداری این استان خبر داد.

مردم مازندران خطاب به مسوولان: جلوی ساخت و سازهای بی‌رویه را بگیرید

اسماعیل مهرافزا روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مهم ترین موضوعات متقاضیان به ترتیب از جمله انشعاب آب، برق و گاز، تسهیلات بانکی، تغییر کاربری و بافت و طرح هادی، نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد، اشتغال و خدمات حمایتی بوده است.

وی به حضور ۶ مدیرکل نهادهای اجرایی در ملاقات مردمی امروز دفتر غرب استانداری اشاره کرد و گفت: طبق آمار موجود دفتر غرب استانداری مازندران از آغاز فعالیت این دفتر تا امروز افزون بر هشت هزار درخواست مردمی در سامانه سامد استانداری مازندران متخص این دفتر ثبت شده است.

از زمان راه اندازی این دفتر، استاندار مازندران طبق گزارش‌های موجود، مدت ۶ بار در این دفتر حضور پیدا کرد و از نزدیک با ریز مشکلات مردم آشنا شد و پای درد و دل آنها نشست و دستورات لازم برای رسیدگی به حل مشکلات مردم غرب مازندران صادر کرد.

دفتر نمایندگی استانداری مازندران در اول دی ماه سال گذشته با پیگیری استاندار، با هدف دسترسی آسان مردم غرب استان به مدیران ارشد مرکزنشین در نوشهر راه اندازی شده است.

خطرات جاده‌ای، طولانی شدن رسیدگی به در خواست‌های اداری و دسترسی نداشتن آسان به مدیران استانی از دغدغه‌ها و رویاهای دست نیافتنی مردم غرب مازندران بود که با شکل گیری دولت جهادی سیزدهم و استقرار این دفتر گامی مؤثر برای جلوگیری از تمرکز زدایی و توزیع عادلانه خدمات در این خطه غربی مازندران برداشته شد.

طبق آمار مسوول دفتر استانداری غرب مازندران از زمان راه اندازی این دفتر تاکنون افزون بر پنج هزار نفر از مردم خطه غربی استان پس از مراجعه به دفتر و ارائه درخواست‌هایشان به مدیران استانی پاسخ دریافت کردند.

غرب مازندران ۲۱ شهر، هزار و ۱۵۰ روستا و هفت شهرستان و افزون بر یک میلیون فر جمعیت دارد. نور، نوشهر، چالوس، کلاردشت، عباس آباد، تنکابن و رامسر در غرب مازندران واقع شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha