نماینده سازمان ملل درسوریه، حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران را محکوم کرد

تهران - ایرنا - «گیر. او. پدرسن» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با بیان اینکه اصل مصون ماندن اماکن و پرسنل دیپلماتیک و کنسولی باید در همه موارد مطابق با قوانین بین‌المللی رعایت شود، گفت: حمله به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق را محکوم می‌کنم.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، گیر. او. پدرسن نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در بیانیه‌ای نوشت: «من حمله به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق در اول آوریل ( 13 فروردین) را محکوم می‌کنم. اصل مصون ماندن اماکن و پرسنل دیپلماتیک و کنسولی باید در همه موارد مطابق با قوانین بین المللی رعایت شود.»


وی تصریح کرد: در زمان تشدید خشونت‌ها و خطرات در منطقه، به جای تشدید تنش، بازیگران باید به شدت به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی احترام بگذارند.

پدرسن در بیانه خود افزود: «بسیار حیاتی است که همه افراد ذینفع حداکثر خویشتن‌داری را رعایت و از تشدید تنش اجتناب کنند. هر گونه اشتباه محاسباتی می‌تواند منجر به درگیری گسترده‌تر با پیامدهای بسیار شدید برای سوریه و منطقه شود.»

به گزارش ایرنا، نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با دوم آوریل ۲۰۲۴ با حضور هیات جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه ای به شورای امنیت، در پی حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه از این شورا خواست این اقدام جنایتکارانه را به شدیدترین وجه ممکن محکوم و نشستی فوری برای رسیدگی به نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل توسط رژیم اسرائیل برگزار کند.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: «در پی شکست‌های ترمیم ناپذیر رژیم گرگ صفت صهیونیستی برابر مقاومت فلسطین و ایستادگی مردم غزه و سرشکستگی مقابل اراده پولادین رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی منطقه، ساعاتی قبل (عصر روز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳) هواپیماهای این رژیم جعلی در جنایتی جدید ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد هدف حمله موشکی قرار داد که بر اثر این جنایت سرداران رشید مدافع حرم «سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی» و «سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی» از فرماندهان، پیشکسوتان و جانبازان سرافراز دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و ۵ تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند.»

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس در پی این حمله رژیم اسرائیل نوشت: «در پی حمله تروریستی رژیم اسرائیل به ساختمان دیپلماتیک کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت چند تن از مستشاران رسمی نظامی کشورمان، مقام سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، ساعت ۰۰:۴۵ بامداد امروز (سه‌شنبه) توسط مدیرکل آمریکا به وزارت خارجه فراخوانده شد. در این احضار، ابعاد حمله تروریستی و جنایت رژیم اسرائیل تبیین و مسئولیت دولت آمریکا مورد تاکید قرار گرفت. پیام مهمی به دولت آمریکا به عنوان حامی رژیم صهیونیستی ارسال شد. آمریکا باید پاسخگو باشد.»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha