اعلام آمادگی ایران برای میزبانی سومین همایش اقتصادی کشورهای ساحلی خزر

عشق آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه در دیدار با همتای ترکمنستانی خود، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی سومین همایش اقتصادی کشورهای ساحلی خزر تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که به ترکمنستان سفر کرده است، عصر پنجشنبه نهم فروردین ماه با رشید مردوف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار ابعاد مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در این دیدار بر گسترش همکاری های دو کشور در حوزه های انرژی، ترانزیت و حمل ونقل تاکید کرد و افزود: موضوع مدیریت منابع آبی نیز از موضوعات مهم در منطقه ما است و ضرورت دارد دو کشور در این رابطه همکاریهای مستمری داشته باشند.

وی دریای خزر را عرصه ای برای همکاریهای سازنده بین کشورهای ساحلی دانست و ارتباطات دو کشور در این دریا را در راستای منافع متقابل طرفها خواند و تداوم مذکرات در مورد مسائل حقوقی، امنیتی و اقتصادی دریای خزر را ضروری دانست و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای میزبانی سومین همایش اقتصادی کشورهای ساحلی خزر در سطح نخست وزیران مطرح کرد.

امیرعبداللهیان همچنین اقدامات برخی طرف های ثالث برای حضور نظامی در دریای خزر را برخلاف مصالح منطقه خواند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط مثبت دوجانبه، از دیدارهای مقامات ارشد دو کشور از جمله روسای جمهور و وزرای امور خارجه به عنوان نشانه ای از پیوندها و مناسبات قوی میان دو کشور دانست.

رشید مردوف همچنین بر تداوم همکاری های دو کشور در سازمانهای بین المللی تاکید کرد.

وی همچنین دریای خزر را دریای صلح ، تفاهم و همکاری خواند.

وزرای امور خارجه دو کشور در این دیدار همچنین بر افزایش همکاری های اقتصادی در دریای خزر و افزایش حجم مبادلات دو جانبه تاکید کرده و خطر زیست محیطی علیه دریای خزر را موضوعی جدی خواندند که باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه و تهدید گروههای افراطی و لزوم همکاری در خصوص آب‌های مرزی را حائز اهمیت دانستند.

سرخط اخبار سیاست خارجی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha