۹ فروردین ۱۴۰۳، ۰:۱۶
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85429068
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

لتونی یک دیپلمات روس را عنصر نامطلوب اعلام و حکم اخراج او را صادر کرد

تهران- ایرنا- وزارت خارجه لتونی اعلام کرد که یک دیپلمات روسیه در این کشور را عنصر نامطلوب قلمداد کرده و دستور اخراج وی را صادر کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از تاس، کریسیانیس کارینس وزیر خارجه لتونی چهارشنبه شب در بیانیه‌ای گفت که این دیپلمات سفارت روسیه در «ریگا» تا دهم آوریل (۲۲ فروردین) خاک لتونی را ترک کند.

وزارت خارجه لتونی روز چهارشنبه «اولگ زیکوف» کاردار روسیه را احضار و نسبت به «اظهارات غیرقابل قبول و تحریک‌آمیز» سفارت روسیه «در یک بازه زمانی طولانی» اعتراض کرد.

این وزارتخانه افزود که سفارت روسیه در ریگا «همچنان به اظهارات نامناسب برای بی‌اعتبار کردن آژانس‌ها و نهادهای دولتی لتونی و ایجاد نفرت در جامعه این کشور ادامه می‌دهد.»

در بهمن ماه، کارداران سفارتخانه‌های کشورهای استونی، لتونی و لیتوانی در مسکو به دلیل آنچه عدم پاسخ مناسب به درخواست‌های مکرر روسیه در موضوع تأمین امنیت سفارتخانه‌های این کشور در زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شد، به وزارت خارجه روسیه احضار شدند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: به کشورهای حوزه بالتیک یادآور شد که بر اساس مفاد کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک و بر اساس رویه بین المللی پذیرفته شده، مسئولیت اتخاذ تمام اقدامات مناسب برای حفاظت از نمایندگی های دیپلماتیک بر عهده کشورهای میزبان است.

وی افزود:‌ فدراسیون روسیه به اطمینان از اجرای تعهدات کشورهای بالتیک ادامه خواهد داد و در صورت ادامه وضعیت کنونی، مسکو در چارچوب دوجانبه و نیز در قالب ساختارهای بین‌المللی در این زمینه قاطعانه عمل خواهد کرد و مقام‌های این کشورها را عامل چنین وضعیتی می‌داند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha