۴ فروردین ۱۴۰۳، ۹:۰۵
کد خبرنگار: 2645
کد خبر: 85424794
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چند و چون قطع چهار هزار درخت در الیمالات نور

۴ فروردین ۱۴۰۳، ۹:۰۵
کد خبر: 85424794
چند و چون قطع چهار هزار درخت در  الیمالات نور

نوشهر - ایرنا - انتشار خبر قطع چهار هزار اصله درخت در منطقه گردشگری الیمالات واقع در مسیر جاده چمستان - نور در غرب مازندران به گفته اهالی منطقه آخرین مورد نبوده بلکه جنگل های هیرکانی همچنان به بهانه های مختلف از جمله توسعه صنعت گردشگری در معرض تهدید، تخریب و تصرف است.

به گزارش ایرنا، این تعداد درختان جنگل هیرکانی واقع در شهرستان نور به گفته شماری از اهالی منطقه با هدف ایجاد جاده دسترسی و توقفگاه خودروی طرح گردشگری سد الیمالات قطع شده است.

این اتفاق که در بهمن ماه سال گذشته اتفاق افتاده و بعد از انتشار خبر آن در شبکه های اجتماعی دادستانی و نماینده ویژه استاندار مازندران ورود کرده و دستور توقف آن را صادر کرده است.

در مطالب بازنشر شده در شبکه های اجتماعی آمده است که "در آخرین روزهای بهمن ماه ۱۴۰۲ ۲ دستگاه لودر و بولدوزر متعلق به پیمانکار یک "طرح گردشگری" با همراهی و چراغ سبز مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - ساری و رییس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری نور، اما بدون داشتن مجوزهای قانونی در یک حرکت شگفت آور و کامل غیرقانونی، اقدام به تخریب و تسطیح مسیر سیم کشی و تیر برق های فشار قوی کرده و جنگل را در مساحتی به طول ۵۰۰ متر و عرض ۴۰ متر شخم وشیار زده اند؛ به گونه ای که در این عملیات، حدود جهار هزار اصله درخت ونهال هیرکانی از بیخ و بن پاکتراشی و دفن شده و کامل از بین رفته است.

در ادامه مطالب شبکه های اجتماعی در این رابطه اضافه شده که ماموران حفاظتی از ادامه این عملیات اجرایی ممانعت به عمل آورده و گزارش این تخریب، به مقامات قضایی ارجاع شده است. "

چند و چون قطع چهار هزار درخت در  الیمالات نور

در ۲۲ فروردین ۱۴۰۰، عملیات اجرایی ساخت فاز نخست مجتمع گردشگری سد الیمالات شهرستان نور در آیینی با حضور جمعی از مسوولان استانی وقت و با اعتبار حدود ۵۴۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز شده بود.

به گزارش ایرنا، طرح مجموعه گردشگری سد الیمالات به گفته این مسوولان به منظور فراهم‌سازی زیرساخت ها از سوی دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی طی مدت پنج سال اجرا و به بهره برداری خواهد رسید.

ساخت مراکز اقامتی، پذیرایی، پیست دوچرخه سواری کوهستان، زیب لاین، درشکه سواری، حیات وحش، بیشه حیوانات، تیمارگاه پرندگان از مشخصات این طرح است.

در ۱۹ آبان ۱۴۰۲ نیز فاز دوم عملیات اجرایی ساخت فاز دوم مجتمع گردشگری سد الیمالات شهرستان نور با حضور مسوولان کشوری و استاندار و جمعی از مسوولان شهرستانی با اعتبار حدود ۵۴۰ میلیارد ریال آغاز شد.

سد الیمالات به عنوان یکی از بزرگ ترین آثار انسان ساختی و طبیعی به گستره حدود ۱۷ هکتار در هشت کیلومتری مسیر جاده نور - چمستان قرار دارد.

زمانی سرتاسر جنگل های شمال ایران مملو از گونه های درختان جنگلی بوده و تا پایین دست جنگل های جلگه ای را می شد دید اما از پنج دهه اخیر این اکوسیستم زنده در هجوم تهدید، تصرف، تخریب و تغییرکاربری مواجه شده و روز به روز بر دغدغه های آن نیز افزوده می شود.

هم اکنون از مساحت ۲ میلیون هکتاری جنگل های شمال کمتر از ۱۰۰ هزار هکتار به جنگل های جلگه ای اختصاص دارد که به شدت در معرض تصرف و تخریب و تغییرکاربری است که با ادامه این روند، قصه جنگل های شمال را باید در کتاب ها جستجو کرد و خواند.

چند و چون قطع چهار هزار درخت در  الیمالات نور

به تاکید شماری از اهالی و کارشناسان تصرف و افزایش ساخت و سازها به بهانه های مختلف نظیر گردشگری و دست اندازی های مدام از جمله چالش های اساسی اراضی جنگلی غرب مازندران بوده که بر نگرانی ها افزوده که ضروری است مراجع ذیربط برای رفع این معضل فراگیر تدابیر ویژه ای اتخاذ کنند.

ساخت و سازهای خارج از ضوابط یا غیرمجاز در اراضی جنگلی و جلگه ای غرب مازندران مهمترین دغدغه اجتماعی اکنون منطقه بوده که صاحبنظران امر معتقدند باید برای رفع این معضل فراگیر تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

در همین ارتباط تلاش تماس خبرنگار ایرنا با مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران - ساری و رییس منابع طبیعی شهرستان نور برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطع این درختان جنگلی به نتیجه نرسیده است.

در استان مازندران دو اداره کل منابع طبیعی یکی در ساری و دیگری در نوشهر فعالیت دارد که عرصه های جنگلی شهرستان نور زیر پوشش اداره کل منطقه ساری است.

اگرچه گفته می شود دادستان مرکز مازندران و نماینده ویژه استاندار در حفاظت از منابع طبیعی به ماجرا ورود کرده و با توقف عملیات، از ادامه تخریب جلوگیری کردند و قرار است امروز دستگاه قضا مساله را بررسی کرده و سپس حکم صادر شود. اما شماری از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا سووالاتی متعددی در این رابطه مطرح و بر ضرورت حفاظت همه جانبه از جنگل های هیرکانی تاکید کردند.

چند و چون قطع چهار هزار درخت در  الیمالات نور

سوال این شهروندان این است که چرا تاکنون قانون نتوانسته جلوی ساخت و سازهای خارج از ضوابط یا غیرمجاز را در عرصه های جنگلی شمال بگیرد؟ چرا نهادهای ذیربط برای حفظ اراضی جنگلی و جلگه ای شمال به ویژه غرب مازندران نظارت دقیق نداشته اند؟ اگر قوانین نیاز به بازنگری دارد چرا نشده و در غیر این صورت چرا با متخلفان امر برخورد جدی نشده تا دست سوءاستفاده کنندگان این بخش قطع بشود؟ طبق آمار موجود و مقایسه آمارهای ۶ دهه گذشته تا امروز سطح عرصه های جنگلی روز به روز در حال کاهش و نابودی است، آیندگان این بی توجهی در حفاظت از این عرصه ها را چه تعبیر خواهند کرد؟.

نوشته تاریخ بیهقی سندی زنده از نابودی جنگل های هیرکانی است که آورده است، نزدیک به هزار سال قبل و در هنگام لشکرکشی سلطان مسعود غزنوی به طبرستان، در جلگه بین ساری و آمل، جنگلی انبوه و هموار که تا کوه امتداد داشت دیده می شد و راه های آن به قدری باریک بود که فقط دو سه سوار می توانستند از کنار هم عبور کنند؟ همچنین راه بین آمل و ناتل (نزدیک نور فعلی) پوشیده از جنگل و جوی و برکه بود.

اکنون هر روز خبری از قلع و قمع عرصه های ملی متصرفی به گوش می رسد بهتر نبود که از ابتدا جلوی این مشکل گرفته می شد تا امروز چنین دغدغه ای وجود نداشت، قطع چهار اصله درخت در منطقه الیمالات شهرستان نور آخرین این موارد تهدید و تخریب و تصرف نیست، نباید جنگل را فدای هر طرح توسعه ای کرد، و دهها سووال مربوط دیگر که مسوولان امر باید پاسخگوی چالش های این بخش باشند.

کارشناسان جنگل با اشاره به علل تخریب جنگل های شمال اظهارداشتند توسعه شهرها و جاده ها در ۱۰۰ سال اخیر و احداث تاسیسات گاز و برق و دکل و افزایش جمعیت و تبدیل اراضی به زمین های کشاورزی مهم ترین عوامل کاهش سطح این جنگل ها بوده است.

چند و چون قطع چهار هزار درخت در  الیمالات نور

قطع درختان بخشودنی نیست

ارسلان مدیری یکی از اهالی چمستان شهرستان نور به خبرنگار ایرنا گفت: در دامنه های جنگلی این منطقه ساخت شهرک ویلایی و طرح های گردشگری افزایش یافته است، سووال اینجاست چرا مسوولان جلوی ساخت و سازهای مربوط به این طرح ها و شهرکهای ویلایی را نمی گیرند.

وی اظهارداشت : کافی است به روستاهای دامنه جنگلی مازندران و غرب این استان بازدیدی داشته باشید که انبوه مغازه های بنگاه های معاملاتی مسکن فعالیت دارند چرا؟ نابودی اراضی و عرصه های جنگلی یعنی نابودی محیط زیست مازندران، باید تدابیر ویژه ای برای حفاظت از عرصه های جنگلی اتخاذ کرد.

وی خاطرنشان کرد : نهادهای مربوط باید ریشه چالش افزایش ساخت و ساز شهرک های ویلایی و طرح های گردشگری در دامنه های جنگل های هیرکانی را شناسایی کرده و از هم اکنون مانع فعالیت آنها بشوند تا این اکوسیستم زنده محفوظ بماند.

این روستایی چمستانی یادآور شد : این مشکل سالهاست که جنگل های غرب مازندران را رنج می دهد و ساخت بی حساب و کتاب طرح های گردشگری ریز و درشت از جمله شهرک های ویلایی همچنان ادامه دارد.

چند و چون قطع چهار هزار درخت در  الیمالات نور

منع فعالیت طرح های گردشگری غیر علمی و اصولی درخواست اهالی مازندران است و این توقع را از مسوولان امر دارند تا جلوی ساخت و سازهای این بخش را بگیرند تا جنگل های مازندران به حال خود نفس طبیعی بکشد.

مدیری با اشاره به منطقه گردشگری الیمالات تصریح کرد : این منطقه بکر گردشگری است که در دل جنگل های منطقه واقع شده است و معتقدم برای انجام هر طرحی گردشگری باید تحقیقات علمی صورت گیرد تا کسی نتواند مانع ادامه فعالیت آن بشود، در این مورد نیز قطع چهار هزار درخت بخشودنی نیست و عوامل مربوط نیز باید مجازات شوند.

علاوه بر طرح های گردشگری مجاز و غیرمجاز، بر اساس اعلام اداره امور اراضی مازندران تاکنون ۳۰۰ شهرک مسکونی خوش نشینِ غیرمجاز در این استان شناسایی شده است که به گفته شهروندان عرصه های کشاورزی و جنگلی مازندران را با چالش های عدیده ای مواجه کرده است.

تاکنون با یک مورد از شهرکهای ویلایی غیرمجاز برخورد شد و آن این که عملیات قلع و قمع ۶۴ ویلای غیرمجاز متعلق به فرزندان یک چهره مشهور اقتصادی در شهرستان نوشهر اواسط بهمن ماه سال جاری که به صورت غیر قانونی احداث شد، آغاز شده بود.

این شهرک ویلایی در یکی از زمین‌های جلگه‌ای چندین هکتاری در نوشهر احداث شده بود که با تشکیل پرونده قضایی مشخص شد که برخی افراد و نهادها در دادن مجوز غیرقانونی به این گروه همکاری کرده و کار را برای ساخت و ساز غیرمجاز در این پهنه وسیع تسهیل کردند.

در همین ارتباط، معاون سیاسی قوه قضاییه در اواخر ماه اسفند سال گذشته در حاشیه بازدید از شهرک ۱۰ هکتاری ویلایی تخریب شده در نوشهر گفت: ما می خواهیم از افرادی که تصرفاتی در اراضی ۱۰ هکتاری مازندران دارند آن اراضی را به وضع سابق برگردانند، اگر این کار را نکنند قوه قضاییه اقدام می کند و به طور قطع فساد و مفسدان را در این زمینه زمینگیر می کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha