۳ فروردین ۱۴۰۳، ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 1007
کد خبر: 85424353
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مقابله با پیامدهای تغییر اقلیم مستلزم اتخاذ راهکارهای علمی است

اردبیل - ایرنا - مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در پیامی به مناسبت روز جهانی هواشناسی گفت: تغییر اقلیم واقعیت غیرقابل انکار برای تمدن بشری است و باید با اتخاذ راهکارهای علمی برای مقابله با پیامدهای آن چاره اندیشی شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا، مجید کوهی روز جمعه در پیامی با اشاره به شعار «در خط مقدم، برای اقدام اقلیمی» به عنوان شعار روز جهانی هواشناسی اظهار کرد: در قرن گذشته به دلیل گسترش فعالیت های صنعتی بشر، ترکیب شیمیایی اتمسفر تغییر کرده که این امر، تغییرهای بی سابقه ای در اقلیم جهانی را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به نقش گازهای گلخانه ای و افزایش غلظت آن در تغییرات اقلیمی گفت: با توجه به شعار سازمان جهانی هواشناسی، تغییرات اقلیمی یک تهدید واقعی، غیر قابل انکار و فاجعه بار برای تمدن بشری است مگر اینکه از هم اکنون برای مهار پیامدهای آن اقدام شود.

وی یادآور شد: مناطق سردسیری مانند استان اردبیل در برابر تأثیرات تغییرات اقلیمی از جمله خشکسالی، بیابان زایی و کمبود آب آسیب پذیر هستند و با عنایت به دغدغه استاندار در این خصوص اخیرا تفاهمنامه ایجاد مرکز مطالعاتی اقلیم –کشاورزی کشور در استان اردبیل امضا شد.

کوهی با تاکید بر لزوم اتخاذ سیاستگذاریهای مرتبط با تغییر اقلیم در استان اردبیل اظهار کرد: ترویج شیوه های کشاورزی پایدار، اقدامات مدیریت منابع آب و اتخاذ بهره برداری موثرتر از انرژی تجدید پذیر، بهبود زیرساخت‌ها و سیستم‌های واکنش سریع از جمله سیاستها و برنامه های است که می توان آسیبهای تغییر اقلیم را کاهش دهد.

وی با تاکید بر لزوم ترویج توسعه فناوری‌ها و نوآوریهای جدید افزود: سیاستگذاری تغییر اقلیم می تواند نقش مهمی در کمک به استان اردبیل برای مقابله با چالش های ناشی از تغییرات اقلیمی ایفا نموده و در ساختن آینده ای پایدارتر و سازگارتر برای منطقه مورد استفاده قرار گیرد.

مقابله با پیامدهای با تغییر اقلیم مستلزم اتخاذ راهکارهای علمی است

چهارم فروردین مصادف با ۲۳مارس از طرف سازمان جهانی هواشناسی به عنوان روز هواشناسی نامگذاری شده و "در خط مقدم، برای اقدام اقلیمی" را به عنوان شعار امسال روز جهانی هواشناسی در ۲۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی اعلام گردیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha