از تدارک کرملین برای سفر پوتین به چین تا واکنش به سفر دبیرکل ناتو به قفقاز

مسکو- ایرنا- سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های رئیس‌جمهوری این کشور در سفر آتی به چین گفت: ولادیمیر پوتین در حال آماده سازی چندین دیدار و تماس در بالاترین سطح است که کرملین در مورد آنها اطلاع رسانی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس،‌ دیمیتری پسکوف این سخنان را روز سه‌شنبه ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۲ پس از آن بیان کرد که خبرگزاری رویترز گزارشی درباره سفر آینده پوتین به چین منتشر و زمان احتمالی آن را در ماه مه ۲۰۲۴ پس از آیین تحلیف پوتین در آغاز پنجمین دوره ریاست‌جمهوری عنوان کرده بود.
سخنگوی کرملین در این باره گفت: در حال حاضر، برنامه‌های چندین سفر رئیس جمهوری روسیه در حال آماده‌سازی است و در این پیوند، تماس در بالاترین سطح برقرار است و مقدمات این سفرها در حال انجام است که زمان آنها اطلاع‌رسانی خواهد شد.
ولادیمیر پوتین آخرین بار اکتبر سال ۲۰۲۳ به چین سفر کرد. پیش از آن، شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین مارس ۲۰۲۳ به روسیه سفر کرده بود.

تلاش ناتو برای حضور در قفقاز با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است
سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه در پاسخ به پرسشی درباره سفر دبیرکل ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) به ایروان پایتخت ارمنستان گفت: تلاش‌های ناتو برای گسترش حضور خود در قفقاز با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است و بعید است که ناتو بتواند به ثبات منطقه بیافزاید.
پسکوف گفت: به خوبی از آرزوی ناتو برای تحکیم حضور خود در قفقاز مطلع هستیم.
وی در عین حال که حق حاکمیتی کشورهای حوزه قفقاز برای چنین سفرها و تماس‌هایی را یادآور شد، گفت: ما از نزدیک این تماس‌ها را رصد می‌کنیم؛ ولی ما قصد داریم که عمدتأ بر روابط دوجانبه و ابزارهای همکاری با کشورهای منطقه متمرکز شویم.

بنا بر این گزارش، دبیرکل ناتو برای یک سفر رسمی در ایروان به سر می برد. وی یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ به آذربایجان سفر کرد و روز دوشنبه ۲۸ اسفند نیز به گرجستان سفر کرد.

پوتین در شعب اخذ رأی خارج کشور روسیه نیز پیروز شد
سخنگوی کرملین در پاسخ به پرسشی درباره نتایج رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری از شهروندان روسیه در خارج این کشور نیز گفت:‌ هر رای در این انتخابات مهم است. ما می بینیم که در خارج از کشور نیز پوتین به طور کلی پیروز شد.
وی ادامه داد: درصد آرا در مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت است اما رئیس‌جمهوری روسیه در آنجا نیز پیروز شد و همه اینها به پیروزی نهایی پوتین در انتخابات با نتیجه بی‌سابقه کمک کرد.

هشتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه ۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار شد که بنا بر اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور، ۷۷.۴۴ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند.
بر این اساس، ولادیمیر پوتین با کسب ۸۷.۲۸ درصد آرا، برای پنجمین بار رئیس‌جمهوری روسیه شد. نیکولای خاریتونوف، ولادیسلاو داوانکوف و لئونید اسلوتسکی دیگر نامزدهای این انتخابات نیز به ترتیب، ۴.۳۱،‌ ۳.۸۵ و ۳.۲ درصد آرا را به دست آوردند.
چهارمین دوره (کنونی) ریاست جمهوری پوتین ۷ مه ۲۰۲۴ میلادی (۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳) به پایان می‌رسد و در آن زمان، وی با معرفی کابینه،‌ مهیای آغاز دوره پنجم ریاست‌جمهوری خواهد شد. 
پوتین پس از مسجل شدن پیروزی وی در انتخابات درباره معرفی کابینه جدید روسیه گفت: نیازی به عجله در این زمینه نیست، دو ماه و نیم فرصت داریم تا در این باره در آرامش فکر کنیم.

گزارش خبرنگار ایرنا در مسکو از ابعاد مختلف انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه و نگاهی به آمار مشارکت در سرزمین اصلی و  مناطق جدید روسیه را  می‌توانید اینجا بخوانید. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha