۲۶ اسفند ۱۴۰۲، ۱۱:۲۳
کد خبر: 85419621
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

احتمال راه‌اندازی پیش از موعد کارخانه آهن اسفنجی سنگ‌آهن بافق یزد

یزد- ایرنا- مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران - بافق، یکی از اهداف این شرکت را ریل‌گذاری توسعه با اجرای طرح‌های توسعه‌ای بیان کرد و گفت: ساخت کارخانه آهن اسفنجی، یکی از مهمترین دستاوردهای شرکت است و تمام تلاش خود را خواهیم کرد که این طرح بزرگ زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.

به گزارش روز شنبه مرکز اطلاع رسانی این شرکت، "مجتبی حمیدیان" افزود: عملیات اجرایی این طرح در خرداد ماه امسال آغاز شده و پیشرفت آن تا پایان بهمن ماه به ۲۲.۳ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه کارخانه آهن اسفنجی با تکنولوژی سازگار با محیط زیست و الزامات آن اجرا می شود اظهار کرد: این کارخانه دو نوع محصول خواهد داشت که آهن اسفنجی سرد بریکت برای مقاصد صادراتی است.

حمیدیان اضافه کرد: کارخانه آهن اسفنجی جزو طرح هایی است که تمامی مجوزهای لازم برای اجرای آن اخذ شده و در بخش زیرساخت‌ها به پیشرفت حدود ۸۵ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه میزان اشتغال این کارخانه ۳۲۰ نفر به طور مستقیم و بیش از سه هزار نفر به طور غیرمستقیم پیش بینی شده است گفت: طبق برنامه ریزی ها این پروژه در خرداد ۱۴۰۳ به پیشرفت ۳۰ درصدی، در خرداد سال ۱۴۰۴ به پیشرفت ۸۲ درصدی و در بهمن ۱۴۰۴ آماده راه اندازی می شود البته با حمایت های مالی و معنوی می توان این زمان را کوتاه‌تر کرد.

وی با تاکید بر اینکه کارخانه آهن اسفنجی، فروش شرکت را به دو برابر افزایش می دهد افزود: رایزنی ها برای خرید تجهیزات خارجی انجام شده و به زودی این امر که پروژه ای زمانبر محسوب می شود نیز نهایی می شود.

حمیدیان با اشاره به اینکه در تلاش هستیم پروژه زودتر از موعد مقرر افتتاح شود گفت: پروژه ۳۶ ماهه تعریف شده اما امیدواریم بتوانیم این پروژه را ۲۸ ماهه تحویل مردم دهیم.

امسال شرکت سنگ آهن در حوزه تامین برق خودکفا شد

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به پست برق و نیروگاه های ۲۵ مگاواتی اشاره کرد و گفت: همزمان با ساخت کارخانه گندله سازی اجرای پست برق ۱۵۰ مگاواتی نیز در دستور کار مدیران قرار گرفت اما به دلیل برخی مشکلات این پروژه اجرا نشد و کارخانه را با مشکل برق مواجه کرد به همین دلیل یکی از طرح هایی که در این دوره مدیریت در اولویت قرار گرفت اجرای این پروژه مهم زیرساختی بود که خوشبختانه انجام شد و بعد از آن نیز اجرای دو نیروگاه ۲۵ مگاواتی و یک نیروگاه خورشیدی در دستور کار قرار گرفت که تابستان امسال یکی از نیروگاهها وارد مدار شد و نیروگاه دوم هم آماده بهره برداری شده است.

حمیدیان با بیان اینکه این پروژه ها علاوه بر تامین برق شرکت سنگ آهن، برق شهر را نیز می تواند تامین کند افزود: امیدواریم با تکمیل زیرساخت ها روند اجرای پروژه های توسعه ای شرکت سرعت گیرد.

بهره برداری از سه معدن جدید از سال آینده

حمیدیان با بیان اینکه از اسفند سال گذشته عملیات اکتشاف و بررسی ۴ معدن ساغند شمالی، ناریگان هشت، ناتک و گیورد در دستور کار شرکت سنگ آهن مرکزی قرار گرفت گفت: هم اکنون عملیات اکتشافی در این چهار حوزه به مرحله نهایی رسیده و نقشه بهره برداری از این معادن در حال آماده سازی است و امیدواریم سال آینده عملیات بهره برداری از سه معدن را آغاز کرده و ورودی داشته باشیم.

وی ذخیره معدنی این ۴ معدن را در مجموع حدود ۲۵۰ میلیون تن پیش بینی کرد و افزود: ذخیره رو سطحی در معدن ناریگان ۸ در حال برداشت است و در تلاش هستیم که با تکمیل مطالعات اکتشافی، طراحی مدل بهره برداری عمیق را نیز به نتیجه برسانیم.

حمیدیان در پاسخ به این پرسش که آیا سال آینده شرکت سنگ آهن خرید سنگ هم در برنامه خواهد داشت اظهار کرد: کارخانجات ما نیاز به اصلاح خطوط داشت که این پروژه به تازگی کلید خورده است . ما برای سال آینده به احتمال زیاد خرید سنگ حداقلی را در برنامه داریم تا به حداکثر ظرفیت تولید خود برسیم اما با بهره برداری از معادن جدید دوباره شرکت در تامین خوراک بی نیاز می شود.

وی از پیگیری و مذاکره برای بهره مندی از ظرفیت های جدید نیز خبر داد و گفت: امیدواریم این مذاکرات نیز به زودی به نتیجه برسد.

آغاز عملیات اجرایی کارخانه ۱.۲ میلیون تنی کنسانتره

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به بهره برداری از خط پرعیارسازی ۴ میلیون تنی در مهرماه امسال اشاره کرد و گفت: این کارخانه که با مشارکت شرکت معدنی نوظهور اجرایی شده سنگ با عیار۲۰ درصد را به بیش از ۴۰ درصد تبدیل می کند و در اختیار کارخانه کنسانتره قرار می دهد.

حمیدیان اضافه کرد: در راستای تکمیل زنجیره ارزش افزوده فولاد ساخت کارخانه ۱.۲ میلیون تنی کنسانتره نیز در دستور کار قرار گرفت و امسال کلنگ احداث آن به زمین زده شد که با بهره برداری از آن خوراک کارخانه گندله و در ادامه کارخانه آهن اسفنجی فراهم می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون خط کنسانتره سه و نیم میلیون تنی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران فعال است افزود: کارخانه ۱.۲ میلیون تنی کنسانتره نیز ظرف مدت ۳۰ ماه به بهره برداری می رسد.

کارخانه کنسانتره دیگری به مجموعه سنگ آهن افزوده می شود

حمیدیان گفت: به دنبال افزایش ظرفیت خط کنسانتره موجود شرکت نیز هستیم علاوه بر آن در برنامه های توسعه ای خود ساخت کارخانه کنسانتره دیگری با ظرفیت ۲ میلیون تن در سال در دستور کار است که در حال طی مسیر قانونی خود برای اجراست.

وی میزان پیشرفت احداث کارخانه فولاد آلیاژی مرکزی بافق در فاز اول را نیز ۸۵ درصد عنوان و اظهار کرد: این کارخانه در راستای توسعه ظرفیت صنعتی در حال احداث است.

تولید گندله در ۹ ماهه امسال جلوتر از برنامه بود

حمیدیان در خصوص میزان تولید گندله در سال جاری بیان داشت: میزان تولید گندله شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۷ درصد افزایش داشت.

وی با بیان اینکه مجموعه کارخانه گندله سازی سه چاهون توانسته رکورد خوبی در ۶ ماهه اول امسال ثبت کند اضافه کرد: در برنامه ۹ ماهه نیز طبق برنامه باید به دو میلیون و ۶۱۰ هزار تن می رسیدیم که این میزان به ۳ میلیون و ۱۳۷ هزار تن گندله رسید اما متاسفانه در سه ماهه پایانی سال با مشکل قطعی گاز مواجه شدیم.

تولید بیش از ۴ میلیون تن کنسانتره در سال جاری

حمیدیان همچنین به ثبت رکورد در تولید کنسانتره اشاره کرد و گفت: شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در روز ۹ آذرماه امسال موفق به ثبت رکورد تولید ۱۷ هزار و ۷۱۲ تن کنسانتره در روز شد که این میزان تولید بالاترین میزان تولید از زمان فعالیت کارخانه کنسانتره است.

وی تصریح کرد: در تولید کنسانتره طبق برنامه پیش رفتیم و خوشبختانه امسال بیش از ۴ میلیون تن کنسانتره در شرکت سنگ آهن مرکزی ایران تولید شد.

برای آینده و پیشبرد اهداف طبق برنامه پیش می رویم

حمیدیان به موضوع هوشمند سازی در شرکت سنگ آهن مرکزی ایران هم اشاره ای کرد و گفت: در این زمینه نقشه راه تحولی را تعریف کردیم و در تلاش هستیم تا یکی از معادن را به صورت هوشمند به بهره برداری برسانیم.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران اضافه کرد: اتفاق مهمی که در شرکت رقم خورده این است که از امروز برای آینده برنامه ریزی شده و کارها طبق برنامه در حال انجام است و به طور حتم اهمیت برخی از اقدامات در آینده مشخص می شود.

حمیدیان با اشاره به قراردادهای امضا شده با دانشگاهها و شرکت های دانش بنیان تاکید کرد: یکی از برنامه ریزی های ما این است که بتوانیم در افق چند ساله ۲۰ درصد درآمد شرکت سنگ آهن مرکزی ایران را از حوزه دانش بنیان تامین کنیم .

وی به برخی از چالش های پیش روی شرکت هم اشاره ای کرد و گفت: کمبود خوراک به دلیل رو به اتمام بودن ذخیره معدن چغارت و عیار پایین معدن سه چاهون، کمبود نقدینگی، وجود بدهی های سنواتی و کمبود زیرساخت های انرژی ( آب و گاز) از جمله چالش های موجود است که معتقدیم با همت همه دلسوز این آب و خاک می توانیم بر آن ها نیز فائق آییم.

شرکت سهامی خاص معادن سنگ آهن مرکزی ایران- بافق در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر بافق و در حاشیه مرکزی ایران قرار دارد، این شرکت در سال ۱۳۵۰ برای اکتشاف و بهره برداری از کانسارهای آهن منطقه بافق توسط سازمان سابق ذوب آهن ایران تاسیس شد و هم اکنون یکی از واحدهای مهم زیر مجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و بزرگترین شرکت تولید کننده سنگ آهن دانه بندی و کنستانتره کشور است.

بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شهر یزد و سنگ آهن چغارت در فاصله ۱۲ کیلومتری شهر بافق قرار دارد و بیش از پنجهزار و ۴۰۰ نفر در شرکت سنگ آهن مرکزی بافق و شرکت های زیرمجموعه آن به کار اشتغال دارند.


اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha