انگلیس: اسرائیل مسیرهای زمینی را برای انتقال کمک به غزه باز کند/کریدور دریایی جایگزین نیست

لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به طرح واشنگتن درباره ایجاد کریدور دریایی برای انتقال کمک‌های امدادی به مردم غزه تصریح کرد: این طرح نمی‌تواند جایگزین انتقال زمینی شود و اسرائیل باید مسیرهای زمینی بیشتری را برای مدت طولانی‌تر و با نیاز به غربالگری کمتر باز کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، دیوید کامرون طی سخنانی در پارلمان این کشور گفت: ما تمام تلاش خود را برای افزایش کمک به مردم غزه انجام می دهیم. ما با اردن در زمینه ارسال هوایی اقلام بشردوستانه در حال همکاری هستیم و اکنون با شرکای خود برای عملیاتی کردن یک کریدور کمک های دریایی از قبرس کار می کنیم. با این حال، این طرح نمی تواند جایگزین تحویل از مسیر زمینی شود، که بهترین راه برای دریافت کمک در مقیاس مورد نیاز است.

وی با بیان اینکه «اسرائیل باید مسیرهای زمینی بیشتری را برای مدت طولانی تر و با نیاز به غربالگری کمتر باز کند» افزود: «من به صراحت گفته ام که ما به یک آتش‌بس فوری بشردوستانه برای افزایش کمک ها به غزه و خروج گروگان ها (اسرای اسرائیلی) نیاز داریم. اسرائیل باید محدودیت ها برای انتقال کمک های بشردوستانه را حذف و برق، آب و مخابرات در غزه را احیا کند.»

وزیر امور خارجه انگلیس در پاسخ به این سوال که چرا دولت لندن قادر به متقاعد کردن اسرائیل برای باز کردن مسیرهای زمینی بیشتر و انتقال کمک‌های بشردوستانه به غزه نیست، گفت: ما بارها نکاتی را در مورد نیاز به باز کردن گذرگاه ها و اجازه ورود کمک های بیشتر مطرح کرده ایم و آمارهای جدید کمی دلگرم کننده تر هستند.

وی با اشاره به آمار پائین تردد کامیون‌های حامل محموله‌های انسان دوستانه به داخل غزه تصریح کرد: اگر [رژیم] اسرائیل واقعاً می‌خواهد کمک کند، می‌تواند بندر اشدود را که یک منطقه کاملاً فعال در منطقه است، باز کند. این اقدام می‌تواند ارسال کمک‌های قبرس را به شکل مستقیم به اسرائیل و در نتیجه به غزه به حداکثر برساند.

در ادامه این جلسه، لرد پرویس رفتار رژیم صهیونیستی را طبق کنوانسیون ژنو مصداق جنایت جنگی توصیف کرد و درباره تحریم عناصر این رژیم سوال کرد. کامرون در پاسخ به وی گفت: رفتار اسرائیل به عنوان اشغالگر، اجرای قوانین بین المللی بشردوستانه را زیر سوال برده است و دولت لندن این موضوع را به طور دائم بررسی می‌کند. او با این حال از پاسخ درباره تحریم عناصر این رژیم طفره رفت.

وزیر امور خارجه انگلیس ادعا کرد: بدیهی است که ما دوست داریم شاهد یک توقف فوری، آزاد شدن گروگان ها (اسرای اسرائیلی) و ایجاد یک سری شرایط برای اطمینان از تبدیل شدن این توقف به آتش بس دائمی باشیم.

وی مدعی شد: «یکی از این شرایط این است که افراد مسئول عملیات ۷ اکتبر - حماس - غزه را ترک کنند و زیرساخت های تروریستی باید از بین برود. اگر این امر از طریق فرآیند مذاکره اتفاق نیفتد، احتمال بازگشت به جنگ وجود دارد.»

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین در واکنش به هفت دهه اشغال‌گری، ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند. این رژیم نیز برای جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است. بر اساس گزارش‌ها تاکنون افزون بر ۳۱ هزار فلسطینی شهید و ۷۲ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha