دیدگاه نامزدهای انتخابات روسیه درباره جنگ اوکراین چیست؟

مسکو- ایرنا- انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه قرار است ۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲ در شرایطی برگزار شود که عملیات ویژه نظامی این کشور در اوکراین طی هفته‌های اخیر وارد سومین سال خود شده است و چشم‌اندازی برای پایان آن متصور نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، فرصت طرح دیدگاه‌های نامزدهای این انتخابات در قالب مناظره‌های تلویزیونی و برنامه‌های تبلیغاتی در رسانه‌های دولتی روسیه فراهم شده و به جز ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، سه نامزد دیگر از این فرصت بهره گرفته‌اند.
به اعتقاد مقامات کرملین - دفتر ریاست‌جمهوری روسیه- پوتین در چارچوب برنامه‌های کاری خود فرصت کافی برای تبیین دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود به مردم این کشور را دارد.
در این شرایط، ولادیسلاو داوانکوف (حزب مردم جدید) و نیکولای خاریتونوف (حزب کمونیست) و لئونید اسلوتسکی (حزب لیبرال دموکراسی) روسیه در نشست‌های انتخاباتی در جمع طرفداران،‌ میزگردها یا مناظره‌های انتخاباتی به طرح‌ دیدگاه‌های خود پرداخته‌اند. آنها درباره مسائل مختلف از جمله عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین دیدگاه‌های خود را مطرح کرده‌اند.

دیدگاه نامزدهای انتخابات روسیه درباره جنگ اوکراین چیست؟
سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در مجلس فدرال که گویای دیدگاه‌ها و برنامه‌های انتخاباتی وی نیز بود

پوتین: جنگ را ما آغاز نکردیم
ولادیمیر پوتین
رئیس جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه سال ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
سه روز پس از آن یعنی پنجشنبه پنجم اسفند سال ۱۴۰۰، پوتین عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد و این جنگ همچنان ادامه دارد.
از نگاه برخی تحلیل‌گران، پیام رئیس‌جمهوری روسیه به مجلس فدرال این کشور بازگوکننده دیدگاه‌های انتخاباتی وی به عنوان نامزد انتخابات پیش‌رو نیز هست.
پوتین در این پیام با اشاره به عملیات نظامی روسیه در اوکراین گفت: ما این جنگ را در دونباس آغاز نکردیم، اما همانطور که بیش از یک بار گفته ام، ما هر کاری برای پایان دادن به آن و دستیابی به اهداف عملیات نظامی ویژه انجام خواهیم داد.
وی ادامه داد: نیروهای مسلح روسیه با قاطعیت ابتکار عمل را در دست دارند، آنها با اطمینان در تعدادی از جبهه‌ها پیشروی و مناطق جدید بیشتری را آزاد می‌کنند.
رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه به مقاصد کشورهای غربی در دشمنی با مسکو پرداخت و اظهار داشت: جلوگیری از توسعه روسیه،‌ تنها هدف غرب از این دشمنی نیست، این کشورها به فضایی وابسته به خود،‌ محو شده و در حال مرگ در جهان نیاز دارند که بتوانند هر کاری که می‌خواهند در جهان انجام دهند.
وی ادامه داد: غرب تمایل دارد همان کاری را که با اوکراین انجام داد با روسیه انجام دهد، از جمله اختلاف را به خانه ما بیاورد و ما را از درون تضعیف کند. اما آنها اشتباه محاسباتی کرده‌اند.

دیدگاه نامزدهای انتخابات روسیه درباره جنگ اوکراین چیست؟
نیکولای خاریتونوف

خاریتونوف: مذاکره بر اساس شروط روسیه پس از تسلیم اوکراین
در همین حال، نیکولای خاریتونوف نامزد «حزب کمونیست» روسیه معتقد است: امروز برای ما یک چشم انداز وجود دارد: شکست کامل اوکراین.
به نوشته روزنامه «ماسکوفسکی کامسامولتس»، خاریتونوف در مناظره‌ای انتخاباتی در این باره افزود: ضرورت دارد که کی‌یف را وادار به تسلیم نمود و سپس طبق شروط روسیه مذاکره کرد.
بنا بر گزارش دیگر رسانه های روس، گنادی زیوگانوف رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه نیز در آیینی که با حضور خاریتونوف در نزدیکی بنای یادبود کارل ماکس در مسکو برگزار شد،‌ سیاست این حزب را حمایت از عملیات ویژه نظامی در اوکراین بیان کرد.
وی با پیش بینی پیروزی روسیه در عملیات ویژه نظامی در اوکراین اظهار داشت: سرباز روسی در این عملیات، نه تنها از جهان روسیه دفاع می‌کند، بلکه در برابر نظام سرمایه‌داری ویرانگر آنگلوساکسون‌ها مقاومت می‌کند.

دیدگاه نامزدهای انتخابات روسیه درباره جنگ اوکراین چیست؟
ولادیسلاو داوانکوف

آرزو برای صلح در اسرع وقت؛ بر اساس شروط روسیه
ولادیسلاو داوانکوف
نامزد حزب «مردم جدید» ۲۳ فوریه ۲۰۲۴ همانند دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری روسیه به گرامیداشت این روز که به عنوان روز مدافع میهن در تقویم این کشور نامگذاری شده پرداخت.
به نوشته روزنامه کامرسانت، داوانکوف در این روز به نثار کردن گل به محل یادبود سرباز شوروی در رژووا بسنده کرد. او گفت: «پدر من در شهرک نظامی هر سال ۲۳ فوریه را جشن می گرفت و از آنهایی که زودتر از این دنیا رفته بودند یاد می کرد. البته همیشه آرزویی که بر زبان می آورد، این بود که «جنگ وجود نداشته باشد». این سیاستدار در پستی در رابطه با این موضوع در تلگرام برای همه مخاطبان، «صلح در اسرع وقت» را آرزو کرد.
بنا بر گزارش دیگر منابع خبری،‌ داوانکوف همچنین در مناظره‌ای انتخاباتی اعلام کرد که هیچ کس راکد کردن مناقشه اوکراین (و طولانی شدن آن) را نمی خواهد.
وی اظهار داشت:‌ هرچند نشستن پشت میز مذاکره و آغاز توافق در مقطع کنونی دشوار به نظر می‌رسد، اما مهم این است که صلحی که حاصل می‌شود طبق شروط روسیه باشد.

دیدگاه نامزدهای انتخابات روسیه درباره جنگ اوکراین چیست؟
لئونید اسلوتسکی

اسلوتسکی و ایده پایان پیروزمندانه عملیات ویژه در سال ۲۰۲۴
لئونید اسلوتسکی
رهبر و نامزد «حزب لیبرال دموکراسی»، ضرورت پیروزی هرچه سریع تر در عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین را به عنوان بند کلیدی برنامه انتخاباتی خود عنوان کرده است.
اسلوتسکی همچنین در مناظره انتخاباتی با خاریتونوف و داوانکوف، دیگر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه تأکید کرد: هر کار ممکن و غیر ممکنی برای پیروزی و به پایان رساندن عملیات ویژه نظامی [روسیه در اوکراین] در سال ۲۰۲۴ انجام داده شود. او برای این منظور پیشنهاد داد که سیستم راه آهن اوکراین را فلج کنند تا ارسال تسلیحات غربی که از لهستان راهی میدان نبرد می شود متوقف شود.
همچنین بنا بر گزارش خبرگزاری «ریانووستی»، اسلوتسکی پس از برافراشته شدن پرچم روسیه در آودیوکا، در سفری به لوهانسک با نیروهای نظامی روس که در این عملیات مشارکت داشتند، دیدار کرد و این پیروزی را به آنها تبریک گفت.
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه گفت:‌ تصرف آودیوکا در تاریخ عملیات ویژه نظامی ثبت خواهد شد، همان طور که فتح استالینگراد و کورسک در تاریخ جنگ جهانی دوم ثبت شدند.
اسلوتسکی عملیات ویژه نظامی را "شریف و مقدس" توصیف کرد و گفت: اطمینان دارم که روسیه این عملیات را در سال ۲۰۲۴ میلادی با موفقیت و پیروزی به اتمام خواهد رساند.
رئیس حزب لیبرال دموکراسی روسیه گفت: نیروهای مسلح روسیه باید خرسون را که به طور موقت رها شده است و ساحل راست رود دنیپر – بالاتر از دونتسک و یاسینواتایا – را از "ارواح شیطانی" آزاد کنند.

وی ادامه داد: کراماتورسک و نیز آزوفتسال که در آنها ارواح شیطانی نشسته‌اند، اسلاویانسک و سویاتوگورسک که مردم آنها رنج طولانی کشیده‌اند و سپس لیمان که ما موقتأ آن را ترک کرده‌ایم، خیلی خیلی زود باز خواهند گشت.

آغاز فرایند رأی‌گیری در برخی مناطق روسیه
رأی گیری پیش از موعد انتخابات ریاست جمهوری روسیه پیش از این ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ (ششم اسفندماه ۱۴۰۲) در ۱۵ منطقه این کشور آغاز شده است.
ساکنان مناطق صعب العبور و دوردست و همچنین ملوانان کشتی‌هایی که آمدن آنها به شعب رأی گیری در روزهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری روسیه (۱۵ تا ۱۷ مارس ۲۰۲۴ / ۲۵ تا ۲۷ اسفند ۱۴۰۲) دشوار است، می توانند زودتر از سایر مناطق این کشور رأی خود را به صندوق بیاندازند.
علاوه بر این، انتخابات برای ساکنان مراکز مسکونی استان زاپروژیا که در خط مقدم در منطقه عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین قرار دارند نیز آغاز شده است.
در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، امکان رأی‌گیری آنلاین نیز پیش بینی شده است. به نوشته روزنامه ایزوستیا، بنا بر اعلام نیکولای بالویف، معاون کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، بیش از سه میلیون و ۷۵۰ هزار نفر از شهروندان روس در این کشور تا ششم مارس ۲۰۲۴ (۱۶ اسفندماه ۱۴۰۲) درخواست خود برای رأی دادن آنلاین را ثبت کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha