۵۵۳ واحد صنعتی جدید در خراسان رضوی راه اندازی شده است

مشهد-ایرنا- مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ۵۵۳ پروانه بهره برداری جدید (واحد صنعتی جدید) با ۲۵۶ هزار و ۵۸۷ میلیارد ریال سرمایه گذاری و اشتغالزایی برای ۳۵ هزار و ۴۵۹ نفر امسال تا کنون در خراسان رضوی صادر شده است.

امیررضا رجبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد ۲۷۳ واحد توسعه ای و ۲۱۰ واحد ایجادی بوده و ۷۰ واحد نیز به صورت تغییر نام یا تغییر مالکیت راه اندازی شده است.

وی هدف‌گذاری امسال خراسان رضوی در صدور پروانه های بهره برداری صنعتی را ۴۰۰ فقره ذکر و اضافه کرد: تاکنون بیش از ۱۰۰ درصد از برنامه مزبور محقق شده به طوری که در تعداد پروانه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹ درصد و میزان سرمایه گذاری و  اشتغال بیش از ۱۰۰ درصد رشد به وجود آمده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به وضعیت موجود پروانه های بهره برداری صنعتی در خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: پنج هزار و ۶۵۲ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۶۸۳ هزار و ۷۹۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۱۲ هزار و ۸۷۸ نفر در خراسان رضوی وجود دارد که سهم استان از نظر تعداد پروانه و میزان اشتغال در کل کشور هشت درصد است.

رجبی افزود: در ۱۱ ماهه امسال به منظور تامین سرمایه واحدهای صنعتی، ۱۰ فقره تسهیلات بانکی به میزان ۸۸۰ میلیارد ریال پرداخت شده است که شامل ۲۲ فقره با سه هزار و ۵۸۰ میلیارد ریال برای تامین سرمایه ثابت و ۷۸ فقره با پنج هزار و ۵۶۸ میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش می شود.

وی ادامه داد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۸۱۱ فقره واحد صنعتی راکد در خراسان رضوی شناسایی شده است که با عارضه یابی مشکلات آنها و کمکهای تسهیلاتی، ۳۰۸ واحد معادل ۴۳ درصد از کل واحدها، دوباره راه اندازی شده که منجر به تثبیت سرمایه به میزان ۱۸۲ هزار میلیارد ریال و حفظ اشتغال به میزان پنج هزار و ۵۸۸ نفر شده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به میزان داخلی سازی کالاهای صنعتی و جایگزین کردن آنها با کالاهای وارداتی مشابه اشاره کرد و افزود: در ۱۱ ماهه امسال با راه اندازی واحدهای بزرگ تولید کالاهایی مانند پودر سیلیس، یخچال های کمپرسی خانگی، نوشابه گازدار طعم دار بدون رنگ، ماشین لباسشویی خانگی ۳۰۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی رخ داده است.

رجبی افزود: طی ۱۱ ماهه امسال ۱۶ پروانه بهره برداری از واحدهای صنعتی در خراسان رضوی به دانش بنیان تبدیل شده است که با احتساب این آمار و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل (۱۶ واحد در سال ۱۴۰۱) میزان رشد در این بخش ۱۰۰ درصد بوده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی کل پروانه های صنعتی دانش بنیان شده در استان را ۱۹۱ پروانه ذکر و اضافه کرد: در دولت سیزدهم میزان صدور پروانه دانش بنیان ۴۴ درصد رشد داشته است.

رجبی اجرای طرحهای صنعتی با پیشرفت بیش از ۸۰ درصد در خراسان رضوی را ۹۹ فقره با سرمایه گذاری ۶۲ هزار و ۷۳۴ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال پنج هزار و ۷۲۰ نفر ذکر کرد.

وی اضافه کرد: سهم اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در میزان اشتغالزایی کل استان در سال ۱۴۰۲، ۲۷ هزار و ۸۰۰ مورد بوده که طی ۱۱ ماهه امسال بیش از ۱۰۰ درصد برنامه معادل ۳۰ هزار و ۲۲۳ شغل محقق شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha