مسکو آرام است؛ سفارت آمریکا و رمز آشوب در آستانه انتخابات روسیه

مسکو- ایرنا- خبرنگار ایرنا از مسکو گزارش داد که بر خلاف برخی شایعات مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی در پی اعلام وضعیت هشدار سفارت آمریکا درباره حمله آتی افراط‌گرایان به پایتخت روسیه، وضعیت مسکو آرام است و این شهر همانند دیگر شهرهای روس در حال مهیا شدن برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور است. 

این در حالی است که به دنبال صدور بیانیه سفارت آمریکا در روسیه، برخی کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی جمعه ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۲ تلاش کردند همانند زمان شورش گروه واگنر، اوضاع را در پایتخت روسیه غیرطبیعی جلوه دهند و چنین تیتر زدند که "تا ۴۸ ساعت دیگر «افراطی‌ها» به پایتخت روسیه حمله می‌کنند"!
پس از اعلام خبر دستگیری تروریست‌های داعش توسط سرویس امنیت فدرال روسیه که قصد حمله به کنیسه یهودیان را داشتند، سفارت آمریکا در مسکو با انتشار بیانیه‌ای به شهروندان این کشور در روسیه هشدار داد که در ۴۸ ساعت آینده از ورود به مراکز شلوغ خودداری کنند زیرا افراط گرایان در حال برنامه‌ریزی برای انجام حملاتی در مسکو هستند.
از نگاه برخی تحلیلگران،‌این پیام با هدف القای ناامنی در آستانه انتخابات روسیه و نیز آیین‌های روس‌ها به مناسبت روز جهانی زن ( جمعه هشتم مارس) قلمداد شد. مخصوصا اینکه سفیر آمریکا در مسکو، پیام تبریکی پس از اعلان هشدار خود خطاب به زنان روس صادر کرد که با واکنش وزارت امور خارجه روسیه همراه شد.
یک روز قبل‌تر، سفیر ایالات متحده آمریکا پنجشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۴۰۲ به وزارت امور خارجه روسیه احضار و مراتب اعتراض مسکو به برنامه‌های ضدروسی با هدف جذب عوامل نفوذ در پوشش مبادلات آموزشی و فرهنگی به وی اعلام شده بود.
مقام‌های دیپلماتیک روس همچنین به تریسی تأکید کردند که مسکو با هرگونه تلاش برای مداخله در امور داخلی فدراسیون روسیه از جمله اقدامات خرابکارانه و انتشار اطلاعات نادرست درباره انتخابات و عملیات ویژه نظامی به شدت برخورد و کارمندان سفارت آمریکا را در صورت مشارکت در چنین اقداماتی اخراج خواهد کرد.
انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه قرار است به مدت سه روز و از ۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار شود.

سفارتخانه‌هایی که با سفارت آمریکا همراه شدند
سفارت آمریکا و به دنبال آن سفارت انگلیس، آلمان، کره جنوبی، سوئد، لتونی، جمهوری چک و کانادا در مسکو نسبت به تهدید حمله در مکان های شلوغ مسکو هشدار دادند.
پیش از این، سفیر آمریکا در مسکو به همراه سفیران آلمان، کانادا و معاون سفیر انگلیس در روسیه در آیین خاکسپاری الکسی ناوالنی منتقد روس در گورستان بوریسوف شرکت کرده بود، اقدامی که در تبعیت از سیاست خصمانه این کشورها نسبت به مسکو بود.

صدور رمز آشوب، سخن از روابط بشردوستانه و تبریک به زنان روس
از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین که به دنبال بی‌توجهی غرب و ناتو به نگرانی‌های امنیتی مسکو با فرمان رئیس‌جمهوری روسیه آغاز شد، روابط مسکو - واشنگتن تیره شده است، ‌به ویژه آنکه مقام‌های آمریکا هدف حمایت‌های خود و متحدانشان از اوکراین را شکست استراتژیک روسیه اعلام کرده اند.
در آستانه انتخابات روسیه، خبرها از میدان نبرد حاکی از پیشروی روس‌ها و عقب‌نشینی اوکراینی است که حمایت آمریکا و غرب را پشتوانه خود دارد و در این میان، نگاه غرب به صحنه داخلی روسیه دوخته شده است.
گویا در این شرایط، سفارت آمریکا در مسکو، مأموریت صدور رمز آشوب را در آستانه انتخابات روسیه برعهده گرفته و برای مقدمه‌سازی آن، سخن از روابط بشردوستانه دو ملت و نیز تبریک روز جهانی زن به زنان روس را به میان آورده است.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز اخیرا سخنان لین تریسی سفیر آمریکا در مسکو درباره اهمیت توسعه روابط بشردوستانه آمریکا با مردم روسیه را دروغ خواند و خواستار خاتمه دادن به این روند شده بود.
در این میان،‌ واسیلی پیسکارف رئیس کمیسیون دومای دولتی روسیه برای بررسی مداخلات خارجی روزهای اخیر، اطلاعات مربوط به دخالت سفارت آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری روسیه را به میدان اسمولنسکایا (محل استقرار وزارت خارجه روسیه) منتقل کرده است.

این همدستی است؟!

سردبیر گروه رسانه ‌ای روسیا سگودنیا (روسیه امروز) و کانال تلویزیونی RT (راشا تودی) در واکنش به بیانیه‌های هشدار سفارتخانه‌ها نوشت: سفارتخانه های آمریکا و انگلیس نسبت به خطر حملات تروریستی در ۸ مارس در مسکو هشدار دادند. به صورت هماهنگ. از آنها خواسته می شود تا ۴۸ ساعت از تجمعات بزرگ خودداری کنند.

مارگاریتا سیمونیان در کانال تلگرامی خود افزود: "شریک های" ارزان قیمت! اگر اطلاعات خاصی دارید باید از طریق سرویس های اطلاعاتی منتقل شود. امیدوارم انجام داده باشید. در غیر اینصورت، پس این همدستی است.

اسپوتنیک: سفارت آمریکا در حال انتشار شایعات دروغین است
خبرگزاری اسپوتنیک در کانال تلگرامی خود به نقل از یک کارشناس نوشت:‌ در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، سفارت آمریکا در مسکو در حال انتشار شایعات دروغین و تبلیغات وسیع در رسانه‌های غرب‌گرا است؛ این رویکرد نَخ‌نمای مسبوق به‌ سابقه آمریکا در نشر خبر دروغ علیه روسیه مصداق بارز نقض قوانین کنسولی، نقش در فتنه ناکام امنیتی و خشم از شکست غربی‌ها در برابر روس‌ها در تمامی کارزارهای متعدد نظامی، اقتصادی، هویتی، اجتماعی و امنیتی است‌.
این کارشناس گفته است:‌ به شایعات دروغین خروجی از اتاق فکر مشترک آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها توجه نکنید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha