۱۸ اسفند ۱۴۰۲، ۷:۱۵
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85411681
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پاریس: نظامیان فرانسوی در چاد می‌مانند

۱۸ اسفند ۱۴۰۲، ۷:۱۵
کد خبر: 85411681
پاریس: نظامیان فرانسوی در چاد می‌مانند

تهران- ایرنا- «ژان ماری بوکل» نماینده امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در امور آفریقا گفت که نظامیان فرانسوی در چاد خواهند ماند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بوکل پنجشنبه شب با اشاره به حدود یک هزار نیروی نظامی فرانسه در چاد اظهار کرد که آنها در این کشور آفریقایی «خواهند ماند.»

وی پس از دیدار با «ادریس دبی ایتنو» رئیس حکومت نظامیان چاد گفت که مکرون خواستار گفت‌وگو با مقام‌های چاد برای «تکامل» و «تطبیق بهتر» نیروهای نظامی فرانسه با چالش‌های امنیتی و نظامی منطقه شده است.

با روی کار آمدن حکومت‌های نظامی در برخی کشورهای غرب آفریقا از جمله مالی، بورکینافاسو و نیجریه نفوذ فرانسه در مستعمره‌های سابق خود در آفریقا کاهش یافته است و برخی از آنها تلاش‌های گسترده‌ای برای قطع این نفوذ و اخراج نظامیان فرانسوی انجام داده‌اند.

همه‌گیری کودتا در آفریقا سال ۲۰۲۱ از گینه آغاز شد. چاد و مالی در همان سال، بورکینافاسو در سال ۲۰۲۲ و نیجر و گابن نیز در سال ۲۰۲۳ شاهد کودتا بودند.

حمایت مردمی از این کودتاها فساد حکومت‌های وابسته به پاریس را به نمایش گذاشت. از تظاهرات مردم در برابر سفارتخانه‌های فرانسه گرفته تا آتش زدن پرچم این کشور و نیز درخواست مستقیم کودتاگران برای خروج نیروهای فرانسوی از کشورشان، علائم پایان یافتن استعمارنوین فرانسه در قاره سیاه را به وضوح نشان داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha