بهره‌وری پایین از مشکلات اصلی واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی است

تبریز- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: ضعف و پایین بودن سطح بهره‌وری، یکی از مشکلات اصلی واحدهای تولیدی و اقتصاد این استان است.

به گزارش ایرنا، « محمد کلامی» روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از سه محصول فناوری جدید مجموعه صنعتی تراکتورسازی ایران با بیان اینکه سه مولفه در توسعه واحدهای تولیدی و رونق اقتصاد آنها تاثیرگذار است، افزود: فرسودگی فناوری استفاده شده در واحدهای تولیدی استان که قدمت برخی از آن ها به دهه ۶۰ بر می گردد موجب می شود که این واحدها قابلیت رقابت با مجموعه های تولیدی با دانش روز و فناوری های جدید را نداشته باشند.

وی پایین بودن سطح دانش فنی را از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی استان اعلام و اظهار کرد: دانش برخی از واحدهای تولیدی استان متناسب با نیاز زمان کنونی نیست و در نتیجه نمی توانند با بنگاه های بزرگ اقتصادی دنیا رقابت کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: مشکل دیگر واحدهای تولیدی استان، تولید محصولاتی است که عمر اقتصادی آنها در دنیا به پایان رسیده و رقابتی برای تولید آن ها وجود ندارد در نتیجه سود خالص تولید آن ها خیلی کمتر است.

کلامی، با تاکید بر لزوم ارتباط حوزه های صنعت و دانشگاه برای رفع مشکلات همدیگر، ادامه داد: دانشگاه ها باید تولید علم، فناوری و شیوه های مدیریتی را به عرصه صنعت صادر کنند و بخش صنعت نیز از تولیدات دانشگاه ها استقبال کند.

وی یادآور شد: شکاف بین علم و صنعت موجب شده است تا هیچکدام از این مجموعه ها نتوانند مشکلات همدیگر را برطرف کنند.

بهره‌وری پایین از مشکلات اصلی واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی است
مصطفی وحیدزاده، مدیرعامل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران

گروه صنعتی تراکتورسازی جزو پنج شرکت سازنده ادوات کشاورزی است

مدیرعامل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه تولیدات این گروه صنعتی در ۱.۵ سال گذشته حدود ۲ برابر شده است، گفت: با راه اندازی خط تولید ادوات کشاورزی در گروه صنعتی تراکتورسازی، این گروه صنعتی جزو پنج شرکت تولیدکننده این ادوات شد.

«مصطفی وحیدزاده»، هدف از راه اندازی این خط تولید را خروج این گروه صنعتی از تک محصولی اعلام کرد و افزود: نبود خط تولید ادوات کشاورزی از نقایص این گروه صنعتی بود و مشتریان تولیدات این گروه صنعتی در تامین قطعات ماشین آلات خریداری در بازار با مشکل مواجه بودند.

وی با بیان اینکه راه اندازی این خط تولید علاوه بر سودآوری موجب حفظ برند تراکتورسازی در دنیا می شود، اظهار کرد: برنامه این گروه صنعتی در کنار تولید تراکتور، تولید محصولات جانبی و ادوات صنعتی و کشاورزی است.

مدیرعامل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران با تاکید بر اینکه تولید تراکتور وظیفه ملی این گروه صنعتی است، گفت: این گروه صنعتی با تولید تراکتور سهم خود را در تامین امنیت غذایی مردم کشور ایفا می کند ولی در کنار آن برای سرپا ماندن و جلوگیری از بروز مشکلات اقتصادی به دنبال تولید سایر ماشین آلات است.

وحیدزاده، با بیان اینکه اکنون اختصاص ۲۵ درصد تولیدات این گروه صنعتی به سایر ماشین آلات محقق شده است، افزود: تلاش می شود تا پایان برنامه پنج ساله، این میزان به ۵۰ درصد برسد.

وی تولید بیلر مکعبی، ابزار مخصوص، راه اندازی خط کامیونت سازی و کشنده، شاسی بلند و ون را از برنامه های تراکتور اعلام کرد و یادآور شد: سبد تولید این گروه صنعتی افزایش یافته است و با این افزایش، بیش از یک هزار نیروی متخصص دانش آموخته دانشگاهی جذب این گروه صنعتی شده اند.

وحیدزاده، با بیان اینکه تلاش شده در این گروه صنعتی ارتباط دانشگاه با صنعت بیشتر شده است، ادامه داد: در این راستا این گروه صنعتی با بیش از ۶۰ شرکت دانش بنیان همکاری می کند.

بهره‌وری پایین از مشکلات اصلی واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی است
آرش رنجبران، رییس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

تحول فناوارانه در مجموعه تراکتورسازی اتفاق افتاده است

رییس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز نیز در این مراسم با بیان اینکه تراکتورسازی پیشران صنعت در کشور به ویژه شمالغرب است، گفت: در زمان کنونی یک تحول فناورانه در گروه صنعتی تراکتورسازی ایران ایجاد شده است.

«آرش رنجبران»، با اشاره به همکاری این دانشگاه با گروه صنعتی تراکتورسازی در مدرن سازی خط تولید و خروج از خط تولید سنتی، افزود: این مجموعه دانشگاهی با راه اندازی طرح پویش و برقراری ارتباط دانشجویان در زمان تحصیل با واحدهای صنعتی و تولید در راستای ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه گام برداشته است.

وی با بیان اینکه ایجاد تحول نیاز به تغییر فرهنگ دارد، اظهار کرد: این تغییر در ۲ مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و تراکتورسازی ایجاد شده و موضوع صنعتی سازی در این دانشگاه به یک جریان موثر تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، امروز با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور سه محصول فناوری جدید و روز دنیا شامل نخستین سیستم خط رباتیکAGV ( سامانه هوشمند هدایت پذیر خودران)، مجموعه اتصال سه نقطه PTO جلوبند تراکتور سنگین و دستگاه بیلر به عنوان نخستین محصول تولیدی شرکت ادوات سازی تراکتورسازی ایران در تبریز رونمایی و راه اندازی شد.

گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده ادوات کشاورزی با ۹ شرکت اقماری در تبریز، ۲ شرکت در سنندج و ارومیه و ۲ نمایندگی در خارج از کشور فعال بوده و با حدود پنج دهه فعالیت در زمینه تولید تراکتور، در عرصه تولید ۷۱ نوع انواع موتور در بخش های کشاورزی، صنعتی و خودرو فعالیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha