۱۷ اسفند ۱۴۰۲، ۲:۰۰
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85410751
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نماینده دبیرکل سازمان ملل خواستار نشستی دیگر در قطر با حضور طالبان شد

نیویورک – ایرنا- نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان با ابراز نگرانی درباره وضعیت افغانستان بر ضرورت تشکیل نشستی دیگر در دوحه قطر با حضور مقامات دولت موقت افغانستان (طالبان) تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، خانم «رزا اوتونبایوا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان روز چهارشنبه به وقت محلی در گزارشی به شورای امنیت درباره وضعیت افغانستان گفت: من نگران روندهای منفی متعدد مانند محرومیت از حقوق مدنی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سرکوب زنان و دختران، نمایش عمومی خشونت از جمله مجازات بدنی و اعدام، هستم.

اوتونبایوا تصریح کرد: در گزارش گسترده یوناما از جمله در مورد حقوق بشر، انکار حقوق مدنی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مردم، سیاست ها و اقدامات مستند سرکوب زنان و دختران، نمایش عمومی خشونت از جمله مجازات های بدنی و اعدام، فقدان حکمرانی فراگیر و به حاشیه رانده شدن اقلیت ها برجسته شده است.

این مقام سازمان ملل تصریح کرد: امنیت روزانه برای میلیون ها نفر ‌در افغانستان از زمان تسلط طالبان بهبود یافته اما این هزینه هنگفتی داشته است.

اوتانبایوا افزود: افغانستان برای دهه ها چالشی برای جامعه جهانی بوده است. این کشور منبع بی‌ثباتی، صدور تروریسم به سایر نقاط جهان، منبع 85 درصد تولید تریاک جهان و خانه میلیون‌ها پناهنده است که رانده شده‌اند تا خانه خود را در کشورهای همسایه بسازند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان اضافه کرد: ثبات نسبی که اکنون وجود دارد و همچنین تلاش های قابل توجهی که مقامات عملی برای کاهش کشت تریاک و مبارزه با داعش انجام داده اند باید مورد ستایش قرار گیرد.

او گفت: ادامه فعالیت های گروههای تروریستی در افغانستان و فراتر از آن یک نگرانی است. ما تعامل خود را با مقامات موقت در مورد احترام به حقوق بشر و راه های افزایش مشورت با مردم محلی و همچنین مشارکت آنها در تصمیم گیری های سیاسی حفظ خواهیم کرد.

این مقام سازمان ملل افزود: در منطقه و فراتر از آن، نگرانی های موجهی در مورد حضور گروه های تروریستی در افغانستان وجود دارد. این نگرانی ها در گزارش های تیم های نظارتی تحریم ها منعکس شده است. این تنها داعش نیست که یک تهدید محسوب می شود، بلکه گروه تحریک طالبان پاکستان نیز یک نگرانی بزرگ برای پاکستان است که شاهد افزایش فعالیت های تروریستی بوده است.

اوتانبایوا پس از تشکیل نشست شورای امنیت درباره وضعیت افغانستان در جمع خبرنگاران گفت که یکی موضوعات اصلی مورد بحث این نشست تصمیم‌گیری درباره معرفی نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان بود که در نشست قبلی شورا با به توافق نرسیدن اعضا بی نتیجه مانده بود.

به گفته او، روسیه و چین با تعیین نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان مخالفت و اعلام کرده اند تنها در صورتی موافقت خواهند کرد که مقامات طالبان معرفی یک نماینده جدید را بپذیرد.

اوتونبایوا اضافه کرد که بخشی از دولت موقت افغانستان (طالبان) طرفدار حل مسایل وگسترش روابط با جامعه جهانی هستند اما تصمیم نهایی از جایی دیگری در پشت صحنه میاید.مقامات موقت دولت افغانستان (طالبان) می گویند حضور هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در افغانستان کافی است و نیازی به معرفی نماینده جدید نیست.

در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت درباره معرفی نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان تصمیم گیری نشد و اعضای شورای امنیت درباره تمدید ماموریت یوناما و حقوق بشر در افغانستان اظهار نظر کردند.

«نصیر احمد فایق» سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل نیز در نشست شورای امنیت گفت که گسترش مشکلات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بحران بشری در افغانستان ایجاب می‌کند اعضای شورای امنیت در اقدامی فوری و متحد در نشست های آینده درباره سرنوشت افغانستان تصمیم گیری کنند؛ تصمیمی که آرمان های مردم افغانستان را محقق کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha