مسکو: در صورت درگیری با ناتو، سلاح‌های هسته‌ای در اروپا به هدف قانونی تبدیل می‌شوند

مسکو- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: در صورت درگیری این کشور با ناتو، سلاح‌های هسته‌ای در شمال اروپا به هدف قانونی مسکو تبدیل خواهند شد.

به گزارش ایرنا از اسپوتنیک، ماریا زاخارووا روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۲ در نشستی خبری افزود: استقرار تسلیحات هسته ای آمریکا در شمال اروپا امنیت کشورهای دریافت کننده این سلاح ها را تقویت نمی کند، بلکه آن را تضعیف می کند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت: لازم نیست یک استراتژیست نظامی باشید؛ استقرار سلاح‌های هسته‌ای در شمال اروپا، منبع تهدید مستقیم خواهد بود و طبیعتاً ناگزیر در لیست اهداف قانونی تعیین شده در سناریوی درگیری نظامی مستقیم بین کشور ما و ناتو قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد:‌ این وضعیت، دقیقا همان چیزی است که ایالات متحده و هم پیمانانش به سمت آن حرکت می کنند.

پیش از این، مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه ۲۶ فوریه ۲۰۲۴ پس از میزبانی نشستی با حضور نمایندگان حدود ۲۰ کشور غربی در پاریس گفته بود: در این نشست، موضوع اعزام احتمالی نیروی زمینی کشورهای غربی به اوکراین مطرح شد. به گفته وی، شرکت کنندگان در این موضوع به اجماع نرسیدند، اما نمی توان چنین سناریویی را در آینده منتفی دانست.

واکنش مسکو به صدور حکم دستگیری دو فرمانده نظامی روسیه
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین حکم دیوان کیفری بین‌المللی برای بازداشت دو فرمانده نظامی این کشور را فاقد اعتبار دانست.
زاخارووا با اشاره به اینکه مسکو این دیوان کیفری را به رسمیت نشناخته است، گفت:‌ تصمیمات این دادگاه برای روسیه هیچ اعتباری ندارد و از نظر قانونی فاقد اعتبار است.
پیش از این، دیوان کیفری بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای از صدور حکم بازداشت برای سرگئی کوبیلاش فرمانده هوانوردی دوربرد و ویکتور سوکولوف فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه خبر داده بود. این دادگاه، هر دو مسئول جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت هستند که در روند درگیری در اوکراین انجام شده است.
مقر دیوان کیفری بین‌المللی که به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و تجاوز رسیدگی می‌کند، در لاهه هلند واقع است.

روابط بشردوستانه را سیاسی نمی‌کنیم
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به برگزاری جشنواره جهانی جوانان در سیریوس در این کشور گفت:‌ تقریباً ۱۰ هزار نفر به نمایندگی از ۱۸۵ کشور به جشنواره جهانی جوانان آمدند.
وی ادامه داد: جوانانی از کشورهایی که رویکرد غیردوستانه در قبال روسیه دارند، می‌خواستند در این رویداد شرکت‌ کنند، آنها به این رویداد آمدند زیرا ما روابط بشردوستانه را سیاسی نمی‌کنیم.
جشنواره جهانی جوانان اول مارس ۲۰۲۴ (۱۱ اسفند ۱۴۰۲) با پیام ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آغاز به کار کرد. این جشنواره تا هفتم مارس در قلمرو فدرال "سیریوس" واقع در منطقه کراسنودار روسیه ادامه دارد. بنا بر اعلام رسانه‌های روس، در این جشنواره ۲۰ هزار رهبر جوان از جمله ۱۰ هزار نفر از دیگر کشورها در زمینه های آموزشی، علمی، فرهنگی، ورزشی و تجارت شرکت کرده‌اند.

تلاش برای مداخله در انتخابات روسیه محکوم به شکست است
زاخارووا در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: تمام تلاش ها برای مداخله در امور داخلی فدراسیون روسیه، به ویژه در روند برگزاری انتخابات ما، اولاً محکوم به شکست است و ثانیاً افراد مخل انتخابات به دام خواهند افتاد.
وی ادامه داد: وزارت امور خارجه روسیه تمام تلاش خود را برای اطمینان از فراهم بودن امکان حضور همه شهروندان روسیه در خارج از کشور در این انتخابات انجام می دهد و انجام خواهد داد.
انتخابات ریاست جمهوری روسیه ۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود که در این رقابت، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری کنونی و سه نامزد دیگر حضور دارند.

زلنسکی در میدان نبرد در حال شکست است
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه با اشاره به مناقشه اوکراین گفت: زلنسکی (رئیس‌جمهوری اوکراین) در میدان نبرد در حال شکست است، از این روز، به طور فزاینده ای به روش های ترورغیرنظامیان و حمله به زیرساخت های غیرنظامی روسیه متوسل می‌شود.
وی ادامه داد:‌ کی یف همچنان به تلاش خود برای مقصر جلوه دادن غرب در ناکامی‌های نظامی خود می پردازد و آنها را به عدم تمایل به اجابت خواسته های رو به رشد و بی پایان خود متهم می کند.
زاخارووا گفت:‌ کشورهایی که رشد نئو نازیسم را در اوکراین پرورش دادند و تشویق کردند دیر یا زود پاسخگوی این موضوع خواهند بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به افشای فایل صوتی گفت و شنود افسران آلمانی برای حمله به پل کریمه خاطرنشان کرد:‌ مهم نیست که کسی این حرف را بپذیرد یا قبول نکند که آینده کریمه برای همیشه با روسیه است.
وی ادامه داد: برای مسکو، الحاق کریمه به روسیه به طور کامل و غیرقابل برگشت است و هیچ تلاشی از سوی آمریکا و کشورهای همسو با واشنگتن که خود را ارباب جهان می‌دانند، موضع مشترک ما با اهالی شبه‌جزیره کریمه را تغییر نمی دهد.

پیش از این، یک فعال رسانه‌ای روس، فایل صوتی منتسب به افسران ارتش آلمان درباره کمک آنها به اوکراین برای حمله آتی به پل کریمه منتشر کرد. بنا بر متن انتشار یافته از این فایل صوتی،‌ افسران نظامی ارتش آلمان در مورد توانایی موشک های تاروس برای تخریب پل کریمه و جزئیات آماده سازی برای چنین حمله ای در این فایل صوتی صحبت می‌کنند.
پل کریمه، این شبه‌جزیره را که در سال ۲۰۱۴ به روسیه ملحق شد به سرزمین اصلی متصل می‌کند. اوکراین پیش از این حملات موفق و ناموفقی را برای تخریب این پل داشته است.
به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) عملیاتی نظامی را که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد. این عملیات نظامی تاکنون ادامه دارد و کشورهای غربی ضمن اعمال تحریم‌ها بر روسیه، سلاح و مهمات در اختیار اوکراین قرار می‌دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha