قرارگاه جهادی تئاتر کشور راه‌اندازی می‌شود/ شناسایی استعدادهای هنری از میان بچه‌ مسجدی‌ها

تهران- ایرنا- دبیر نخستین جشنواره ملی تئاتر شبستان گفت: سال آینده قرارگاه جهادی تئاتر کشور راه‌اندازی و با کمک بچه مسجدی‌ها اداره خواهد شد.

حسین عالم‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر ایرنا اظهار داشت: در بین بچه‌های مسجدی استعدادهای زیادی در حوزه هنر و تئاتر وجود دارد که می‌توانند در آینده در عرصه‌های ملی بدرخشند. این کودکان و نوجوانان در آینده به مسجد کمک خواهند کرد و در توسعه فعالیت‌های مسجد نقش‌آفرین خواهند بود.

دبیر نخستین جشنواره ملی تئاتر شبستان در ادامه بیان داشت: ما با تشکیل مدرسه تئاتر شبستان و با بهره‌گیری از اساتید مجرب و متعهد سعی کرده‌ایم استعدادها را در برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها شناسایی و برای آنها در حوزه‌های تئاتر بزرگسال، تئاتر کودک و نوجوان، نویسندگی و نمایش خلاق کلاس‌ها و دوره‌هایی برگزار کنیم.

عالم‌بخش همچنین با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) در رابطه با تربیت فرزندان عنوان کرد: ما در مدرسه و جشنواره تئاتر شبستان تلاش داریم تا بچه‌های مسجد را با فرهنگ و هنر آشنا کنیم و نه برای زمان خودمان بلکه برای زمان آینده نسلی هنرمند متعهد و دلسوز، پرورش دهیم.

دبیر نخستین جشنواره ملی تئاتر شبستان با بیان اینکه استعدادهای هنری بسیاری در مساجد وجود دارد، گفت: هنر و تئاتر بازوی پرتوان امامان جماعت مساجد در امر تبلیغ، انتقال و ارتقای اندیشه‌هاست. روحانیون در مساجد دست تنها هستند اما کودکان، نوجوانان و جوانان هنرمند مسجدی می‌توانند به آنها کمک کنند.

قرارگاه جهادی تئاتر کشور راه‌اندازی می‌شود/ شناسایی استعدادهای هنری از میان بچه‌ مسجدی‌ها
حسین عالم ‌بخش، دبیر جشنواره ملی تئاتر شبستان

این مدیر فرهنگی هنری اظهار داشت: یکی از رویکردها و محورهای جشنواره دین، فناوری های روز دنیاست؛ تئاتر کاغذی یکی از قالب‌های نمایش عروسکی است که قدمت بسیار زیادی دارد. اولین جشنواره تئاتر کاغذی توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دوره کرونا اجرا شد و اکنون این تئاتر در جشنواره شبستان و در مساجد با استفاده از فناوری‌های جدید در حال گسترش است.

وی گفت: در نخستین دوره از برگزاری این جشنواره شاهد نواقص و مشکلاتی بودیم که تلاش داریم این موارد در دوره‌های بعدی برطرف شود و جشنواره را ارتقا ببخشیم. جشنواره باید چند دوره را طی کند تا به مرحله رشد و بلوغ برسد. ضمن اینکه از سفارشی‌شدن جشنواره باید جلوگیری کرد. جشنواره باید مردمی و مسجدی باقی بماند. انجام کارهای فرهنگی و اثرگذاری آنها زمان‌بر است. برای به ثمر نشستن کارهای فرهنگی باید صبر کرد و با دقت و حوصله کارها را پیش برد. جشنواره تئاتر شبستان به دنبال فرهنگ‌سازی است.

عالم‌بخش بیان کرد: امیدواریم تا پیش از تابستان ۱۴۰۳ قرارگاه جهادی تئاتر کشور را راه‌اندازی کنیم و با بهره‌گیری از کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، این قرارگاه را در سراسر کشور توسعه بدهیم؛ در واقع این قرارگاه توسط بچه مسجدی‌ها اداره خواهد شد. امیدواریم مسئولان مربوطه نیز از این حرکت فرهنگی حمایت و پشتیبانی کنند.

وی در خصوص توسعه جشنواره نیز گفت: امیدواریم این جشنواره در دوره‌های بعدی در مساجد بیشتری برگزار شود و تعداد آن حتی سه رقمی شود. همچنین تعداد گروه‌های هنری راه‌یافته به مرحله نهایی نیز دو سه برابر شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha