پیش‌بینی بارش برف و باران در آذربایجان‌شرقی

تبریز- ایرنا- رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ورود سامانه بارشی از اواخر امروز (چهارشنبه)، بارش باران و برف این استان را فرا می‌گیرد.

«محمد امیدفر»، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه فعالیت متناوب این سامانه تا اواخر روز دوشنبه هفته آینده ادامه می یابد، افزود: بررسی نقشه های همدیدی و آخرین تصاویر ماهواره ای، فعالیت این سامانه بارشی در ارتفاعات و مناطق سردسیر استان به صورت برف و تگرگ بوده و در مناطق گرمسیر به صورت باران است.

وی با اشاره به اینکه فعالیت این سامانه همچنین موجب وزش باد گاهی به نسبت شدید، غرش آذرخش و بروز مه می شود، اظهار کرد: احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، برخورد آذرخش، کولاک برف در مناطق کوهستانی و برفگیر، یخبندان، لغزندگی و مه گرفتگی جاده ها و سقوط بهمن وجود دارد.

رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی، خواستار احتیاط در ترددهای جاده ای و مناطق کوهستانی، صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، همراه داشتن تجهیزات ایمنی زمستانی و لباس گرم، اطمینان از سلامت فنی خودرو، آمادگی جهت نمک پاشی و برف روبی به ویژه در جاده های کوهستانی و لغو سفرهای غیرضروری و فعالیت های کوهنوردی شد.

امیدفر، ادامه داد: با توجه به احتمال سقوط یا پرتاب اجسام و خسارت به سازه های سبک در اثر بروز تندبادهای لحظه ای، محکم کردن سازه های سبک و عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده ضروری است.

به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha