جامعه هنری برای ترسیم هنرنمایی ایثار و شهادت شهدا به میدان بیایند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه با اشاره به ماندگاری کارهای هنری از جامعه هنرمندان خواست برای ترسیم و نشان دادن فداکاری، ایثار و شهادت شهدای استان به میدان بیایند و شجاعت ها آنها را با هنر خود جاودانه کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ « خسرو شهیدی» روز سه‌شنبه در همایش تجلیل از هنرمندان شاهد و ایثارگر که در سرسرای اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه برگزار شد؛ یکی از رسالت ها و ماموریت های بنیاد شهید را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد و افزود: در این راستا برنامه های مهم این نهاد حمایت از جامعه هنرمندان در حوزه های مختلف و تولیدات آنها است.

وی در ادامه با اشاره به زیبای و ماندگاری زبان هنر برای ترویج فرهنگ در جامعه گفت: بنیاد شهید بایگانی دسته اولی از نوشته ها، وصیت نامه، خاطرات، زندگینامه و اسناد مربوط به شهدا در اختیار دارد که هنرمندان براساس هنری که دارند می توانند از آن برای ترسیم و نشان دادن هنر ایثار و شهادت شهدای استان از آن استفاده کنند.

شهیدی با قدردانی از جامعه هنرمندان در پرداختن به موضوعات پیرامون ایثار و شهادت گفت: رویدادها و رخدادهای زیادی از رشادت، دلاوری، گذشت و فداکاری در کرمانشاه اتفاق افتاده که هنوز به آنها پرداخته نشده که نیازمند کمک و توجه جامعه هنری استان در این خصوص هستیم.

ایثار و شجاعت مردم کرمانشاه مغفول مانده است

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کرمانشاه نیز در این همایش به دلاوری و ایثار مردم کرمانشاه در مشروطه، جنگ جهانی اول و دوم، ملی شدن صنعت نفت، اتفاقات انقلاب اسلامی و مبارزه با ضد انقلاب و دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در این رخدادها داستان های زیادی از شجاعت و رشادت مردم کرمانشاه هست که تاکنون مغفول مانده و به آن پرداخته نشده است.

جامعه هنری برای ترسیم هنرنمایی ایثار و شهادت شهدا به میدان بیایند

افشین آزادی در ادامه به برخی از داستان های فداکاری اقشار مختلف جامعه استان کرمانشاه اشاره کرد وافزود: ما جامعه هنرمندان موضوعات زیادی در راستای باز گو کردن ایثار و شجاعت مردم داریم که اگر به آنها پرداخته شود در طول تاریخ و نسل های بعد ما ماندگار خواهد شد.

در پایان این همایش از کتاب های " عقاب زاگرس"، " هناسه خوشیلان" و کتاب چند رسانه ای از شهدای شاخص رونمایی شد.

همچنین دکلمه خوانی، اجرای سرود و تجلیل از هنرمندان حوزه ایثار و شهادت در استان کرمانشاه از دیگر برنامه های جانبی این همایش بود.

کرمانشاه ۹ هزار و ۸۰۰ شهید دارد

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در هشت سال دفاع مقدس به صورت مستقیم درگیر جنگ با رژیم بعثی عراق بود.

مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و هزار و ۷۵۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، یکهزار و ۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه نخست زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.

بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر پایداری مردم این دیار است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha