۱۵ اسفند ۱۴۰۲، ۱:۲۶
کد خبر: 85408202
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

هشدار اتحادیه اروپا به صربستان

۱۵ اسفند ۱۴۰۲، ۱:۲۶
کد خبر: 85408202
هشدار اتحادیه اروپا به صربستان

​​​​​​​تهران- ایرنا- اتحادیه اروپا به مقامات صربستان هشدار داد تا زمانی که اتهامات تقلب در انتخابات این کشور به طور کامل بررسی نشود، بلگراد دیگر بودجه‌ای از سوی این اتحادیه دریافت نخواهد کرد.

به گزارش بامداد سه‌شنبه ایرنا به نقل از یورونیوز، بی‌نظمی‌های گسترده و آشکار در جریان انتخابات محلی ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) در صربستان مانند جابجایی گسترده رأی‌دهندگان از دیگر مناطق یا حتی از کشورهای همسایه به مناطقی که رأی‌گیری در آنها انجام می‌شد، اعتراض مخالفان را برانگیخت و توجه پارلمان اروپا (EP) و دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا را به خود جلب کرد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا در گزارشی اعلام کرد که که برخلاف توصیه‌های قبلی این سازمان به دولت صربستان، مبارزات انتخاباتی نامزدها در جریان برگزاری انتخابات محلی ۱۷ دسامبر در شرایط آزاد و عادلانه برگزار نشده است.

در پی این تحولات، پارلمان اروپا در ۸ فوریه (۱۹ بهمن) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن در صورتی که مقامات محلی توصیه‌های انتخاباتی را اجرا نکنند یا مشخص شود مقامات صربستان در جریان انتخابات محلی ۱۷ دسامبر تقلب کرده‌اند، کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به این کشور تعلیق شود.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مطبوعاتی در مورد این قطعنامه، توضیح داد: صربستان به تعهدات خود در مورد برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه عمل نکرد.

این بیانیه می‌افزاید: اگر یافته‌های تحقیقات نشان دهد که مقامات صربستان به طور مستقیم در تقلب در انتخابات محلی ۱۷ دسامبر دخالت داشته‌اند، نمایندگان پارلمان اروپا خواستار تعلیق پرداخت بودجه اتحادیه اروپا به بلگراد به دلیل نقض شدید حاکمیت قانون در ارتباط با برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در این کشور هستند.

به گزارش ایرنا، صرب‌ها روز یکشنبه ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) کمتر از ۱۸ ماه پس از آخرین انتخابات قانون‌گذاری در این کشور، برای برگزیدن نمایندگان جدید پارلمان به پای صندوق‌های رای رفتند.

این انتخابات که با رای‌گیری برای گزینش اعضای شوراهای محلی نیز همزمان شده بود در شرایطی ویژه به خصوص متاثر از بالارفتن بی‌سابقه نرخ تورم در این کشور برگزار شد.

پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی ۱۷ دسامبر در صربستان، ادعای اپوزیسیون این کشور مبنی بر تقلب در انتخابات پارلمانی اخیر منجر به تظاهرات‌های مداوم در بلگراد پایتخت این کشور شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha