وزیر کشور: نرخ مشارکت ۴۱ درصدی انتخابات/ آرای سفید ۵ درصد بود

تهران- ایرنا- وزیر کشور نرخ مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را ۴۱ درصد دانست و گفت: شاهد جمعیت ۲۵ میلیون نفری پای صندوق رأی بودیم؛ همچنین شمار آرای سفید در سراسر کشور ۵ درصد بود.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، احمد وحیدی عصر دوشنبه در نشست خبری درباره انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره خبرگان رهبری گفت: برگزاری شکوهمند انتخابات ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ در آستانه ماه مبارک رمضان، عیدانه الهی به مردم شریف و ‌مومن ایران اسلامی بود و موجب خوشحالی دل همه طرفداران و آزادگان جهان و کینه بدخواهان و سلطه‌جویان شد.  

وزیر کشور ادامه داد: مردم ما دوباره خوش درخشیدند و پیروزی دیگری را از آن خود کردند و با توجه به بوق‌های نظام سطله که در صدد مایوس کردن مردم برای عدم  شرکت در انتخابات عمل می کردند، مردم عزیز ما حضور باشکوهی در انتخابات اخیر رقم زدند.

وحیدی بیان کرد: طبیعی است دشمن از همه ابزارهای خود برای یاس‌آفرینی استفاده کرد اما موفق نشدند و مردم حضوری حماسی را رقم زدند.

وی افزود: در این انتخابات ۴ راهبرد مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی را داشتیم که به حرکت‌ ما سمت و سوی خوبی داد.

انتخابات در امنیت کامل برگزار شد

وحیدی تاکید کرد: اولین موضوع امنیت انتخابات بود؛ امنیت انتخابات ما مثال زدنی بود. انتخابات در امنیت کامل برگزار شد و این در حالی بود که بدخواهان ملت تلاش کردند که امنیت انتخابات را خدشه‌دار کنند. اولین شکست دشمن در این انتخابات در حوزه امنیت بود؛ آنها به دنبال ناامنی بودند اما شکست بر آنها اعمال شد.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: کافیست به امنیت در کشورهای دور و نزدیک نظر بیاندازیم تا بیشتر متوجه این موضوع شویم.

وحیدی با بیان اینکه انتخابات ما از بالاترین استاندارد سلامت برخوردار بود و تک تک آرای مردم مورد توجه و حساسیت قرار داشت، گفت: ما این حجم از سلامت را مدیون همه هستیم که مردم و دستگاه‌های اجرایی توانستند انتخاباتی با بالاترین سلامت استاندارد برگزار کنند. شمارش آرا به طور جدی و با دقت کافی انجام شد و ضوابط هم با رعایت کامل بود.  

وی با اشاره به مولفه رقابت در انتخابات، تاکید کرد: ما شاهد یک رقابت خوب و گسترده بین همه سلایق بودیم. تعداد کسانی که ثبت نام کردند در این دوره بی‌سابقه بود و رقابتی تنگاتنگ و فشرده و هیجان‌انگیز را در همه نقاط شاهد بودیم. این مولفه سومی بود که رهبر انقلاب تاکید کردند. همه افراد و سلیقه‌ها در انتخابات حضور داشتند.  

حضور ۲۵ میلیون پای صندوق رای 

وحیدی همچنین درباره مولفه چهارم یا مشارکت مورد تاکید رهبر انقلاب اضافه کرد: حضور جمعیتی بیش از دوره قبل را شاهد بودیم. این در شرایطی بود که شرایط نامساعد جوی در برخی نقاط و طراحی‌های دشمن در نزدیکی‌های انتخابات را داشتیم. مشارکت و حضور مردم و این جمعیت ۲۵ میلیونی را در پای صندوقهای رای شاهد بودیم.  

وزیر کشور خاطرنشان کرد: این ۴ مولفه در سطح خوبی صورت گرفت. لازم است از همه دست‌اندرکاران شامل هیات‌های نظارت و اجرایی، شورای نگهبان، رسانه‌ها، همه بخش‌های دولتی و غیردولتی، اقشار و خانواده‌های شهدا و مردم که این صحنه‌ها را ایجاد کردند، تشکر کنم. از همه رای‌اولی‌ها و همه کسانی که حضور گرم داشتند و برای تحقق این ۴ مولفه تلاش کردند، قدردانی می‌کنم.

۲۴۵ نفر در دور اول انتخابات مجلس برگزیده شدند

وحیدی همچنین با قدردانی از استانداران، از همه کسانی که در حوزه خبر و رسانه تلاش کردند قدردانی کرد و گفت: ۲۴۵ منتخب مجلس شورای اسلامی و ۸۸ نفر برای مجلس خبرگان رهبری داریم که به همه تبریک عرض می‌کنیم. کم‌کم باید برای برگزاری دور دوم انتخابات هم آماده شویم.

 آرای سفید ۵ درصد بود

وزیر کشور تصریح کرد: در بعضی از رسانه‌ها مطالبی درباره آرای باطله مطرح شد. چند نوع رای باطله داریم؛ رای ناخوانا، رای سفید، آرا با نام‌های دیگر؛ اما به طور کلی، آرای سفید در کل کشور ۵ درصد بود و عینا در چهار حوزه ای که بصورت الکترونیکی برگزار شد. یعنی در ملایر، رشت، آبادان و ‌قم نیز این عدد را داشتیم.

وحیدی ادامه داد: در سایر حوزه‌ها که انتخابات به صورت کامل و الکترونیکی برگزار نمی‌شد برخی تلاش کردند روی آرای باطله سرمایه‌گذاری کنند که اشتباه بود.

وزیر کشور گفت: در خصوص آمار ایرانیان خارج از کشور براساس یک روال متداول محاسباتی انجام می‌شود؛ لذا بر این اساس واجدین شرایط برای انتخابات محاسبه شده است و موضوعی مستقل از آنچه که در انتخابات‌های قبلی اتفاق افتاده است صورت نگرفت.

وی افزود: در موضوع رعایت اخلاق انتخاباتی باید از منتخبان و هواداران ‌آنها تشکر کنیم. موارد انگشت‌ شماری داشتیم که اخلاق انتخاباتی رعایت نشد و در بخش تخلفات هم پرونده ای  تشکیل نشد. بنابراین انتخابات پاکیزه، ارزشمند و خوبی را داشتیم از همه کسانی که در این میدان تلاش کردند سپاسگزاری می‌کنم.

مرحله دوم انتخابات اردیبهشت برگزار می‌شود

وحیدی با اشاره به زمان برگزاری دور دوم انتخابات، گفت: مرحله دوم انتخابات اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت برگزار می‌شود. با توجه به اینکه در این ایام کنکور را پیش رو داریم، باید بررسی کنیم که همزمان با کنکور نشود.  اول مطرح بود که دور دوم در ۷ اردیبهشت برگزار شود اما در حال رایزنی با وزارت علوم و شورای نگهبان هستیم.

تخلف انتخاباتی نداشتیم

وزیر کشور همچنین درباره تخلفات در انتخابات گفت: در این حوزه هیچ پرونده‌ای تشکیل نشد و این انتخابات پاک و سالم برگزار شد. همچنین در این دوره ریخت و پاش‌های انتخاباتی بسیار کم بود.

وحیدی تاکید کرد: صداوسیما با راه‌اندازی ۲۰۰ کانال کمک شایانی به بهتر برگزار شدن انتخابات کرد.   در فضای مجازی هم بستری برای نامزدهای انتخاباتی فراهم شده بود تا بتوانند تبلیغات خود را انجام دهند.  

وی ادامه داد: کار انتخابات یکسال و نیم در ستاد انتخابات کشور زمان برد تا بتوانیم به نحو احسن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را برگزار کنیم.  

وحیدی خاطرنشان کرد: آمار مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری ۴۱ درصد بود که حدود ۲۵ میلیون نفر در این انتخابات شرکت کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha