فعال اقتصادی: بازار قطر فرصت مناسبی برای صادرات فرش و بادام چهارمحال و بختیاری است

شهرکرد- ایرنا- فعال اقتصادی چهارمحال و بختیاری و عضو اتاق مشترک ایران و قطر با اشاره به اینکه، فرش و بادام استان هم‌اکنون زبانزد است، گفت: بازار قطر فرصت مناسبی برای صادرات فرش، تابلو فرش و بادام و همچنین آهن‌آلات استان است.

مرجان امیریان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه زمینه صادرات محصولات ایران به کشور قطر فراهم است، افزود: توسعه صادرات سایر محصولات کشاورزی و تولیدی استان به کشور یک ظرفیت است که می‌توان از این فرصت استفاده کرد.

رییس کانون بانوان بازرگان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: هم‌اکنون فرش استان به خصوص فرش چالشتر، آهن‌آلات، بادام و میوه‌های خشک شده در بازار قطر جایگاه خوبی پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه هزینه گمرکات سایر استان‌ها از استان چهارمحال و بختیاری پایین‌تر است، افزود: اکنون برخی از محصولات این استان از گمرکات سایر استان‌ها از جمله اصفهان، استان‌های مرزی و گمرک آبادان صادر می‌شود.

به گفته امیریان، با توسعه صادرات محصولات تولیدی استان، می‌توان زمینه ایجاد اشتغال و همچنین ارزآوری را برای استان فراهم کرد.

به گزارش ایرنا، در سالجاری بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ تن مغز بادام و بادام با پوست به خارج ازکشور صادر شده که این میزان نسبت به سال گذشته ۲۸۴ درصد افزایش داشت.

به گزارش ایرنا، فرش چهارمحال و بختیاری مطابق با معاهده بین‌المللی لیبسون که جمهوری اسلامی ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۰ به آن ملحق شد، به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسید و در سال ۱۳۹۶ لوح ثبت جهانی فرش بختیاری با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران در شهرکرد رونمایی شد.

یشترین فرش‌های چهارمحال و بختیاری را قالی‌های چالشتر، شهرکرد و قهفرخ (فرخ‎شهر)، یلمه بروجن، گبه ریزباف اردل، فرش بختیاری مناطق عشایری و بختیاری‌نشین تشکیل می‌دهد.

کاربرد رنگ‌های زیبا با استفاده از عصاره گل‌ها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی، شادابی و زنده بودن طرح‌ها و نقش‌های متنوع، انتخاب رنگ، ثبات گیاهی گرم رنگ‌ها، پرز بلند، دقت در بافت و قیمت مناسب در جهان از دیگر ویژگی‌های فرش چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha