۱۳ اسفند ۱۴۰۲، ۱۳:۴۶
کد خبرنگار: 958
کد خبر: 85406527
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ورود هیأت حماس به قاهره/ جزئیات مهمترین اختلافات درباره آتش بس در غزه

تهران - ایرنا - در حالی هیأتی از جنبش مقاومت اسلامی (حماس) امروز یکشنبه وارد قاهره پایتخت مصر شد که شبکه المیادین به نقل از یک منبع در مقاومت فلسطین، سه موضوع مهم مورد اختلاف در مذاکرات برای برقراری آتش بس در غزه و تبادل اسیران بین مقاومت و رژیم صهیونیستی را تشریح کرد.

به گزارش ایرنا، شبکه «المیادین» امروز یکشنبه به نقل از یک منبع آگاه نیروهای مقاومت فلسطین گفت: عقب نشینی رژیم صهیونیستی و بازگشت آوارگان فلسطینی از جنوب به شمال نوار غزه را از مهم ترین موضوعات مورد اختلاف درخصوص برقراری آتش بس در غزه و تبادل اسیران بین مقاومت و رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: علاوه بر عقب نشینی نیروهای اشغالگر و بازگشت آوارگان از جنوب به شمال نوار غزه، رفع محاصره مناطق شمالی نوار غزه از دیگر موارد اساسی اختلاف است.

این منبع گفت: امکان دستیابی به توافق همچنان امکان پذیر است؛ به ویژه در سایه ضربات نظامی شدیدی که اشغالگران در شهر خان یونس در جنوب نوار غزه و محله زیتون در جنوب شهر غزه دریافت می کنند.

در همین راستا، یک مقام بلند پایه به روزنامه «الشرق» عربستان گفت: پیش‌بینی می شود نمایندگان حماس امروز طی دیدارهایشان با میانجی ها در قاهره به طرح های پیشنهادی در نشست پاریس پاسخ دهند و در صورتی که رژیم صهیونیستی نیز به پاسخ های حماس جواب دهد، دستیابی به توافق طی ساعات آینده هموار می شود.

وی ادامه داد: حماس با انعطاف پذیری حرکت می کند که به برقراری آتش‌بس، عقب نشینی نظامی اشغالگران و بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال نوار غزه کمک می کند.

شبکه سعودی العربیه نیز بامداد یکشنبه به نقل از منابع آگاه مدعی شد که جنبش حماس تا ساعات آینده پاسخ نهایی خود برای آتش‌بس در غزه را به میانجیگران ارائه خواهد کرد.

خبرگزاری فلسطینی سما نیز به نقل از برخی منابع نوشت که دیدار هیات حماس با میانجیگران در قاهره ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار می شود.

مذاکرات برای برقراری دور جدید آتش بس و مبادله اسرا میان حماس و رژیم اسرائیل تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است اما شبکه تلویزیونی «ای بی سی نیوز» به نقل یک منبع سیاسی رژیم اسرائیل پیشتر اعلام کرد که تل آویو در حال بررسی اعزام هیاتی به مصر برای ادامه مذاکرات بر سر آتش بس احتمالی یا معامله برای آزادی اسیران با حماس است.

ای بی سی نیوز به نقل از این منبع گفت که آخرین دور مذاکرات در قاهره یک خوش بینی محدود ایجاد کرده است.

یک مقام جنبش مقاومت اسلامی (حماس) امروز یکشنبه بر نپذیرفتن هیچ یک از شروط و دیکته‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت که این جنبش فقط تا آغاز ماه مبارک رمضان به منظور دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه و تبادل اسیران فرصت مذاکره می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha