۱۳ اسفند ۱۴۰۲، ۱۲:۰۵
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 85406466
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

حفاری و احیای ۲۲۰ حلقه چاه آب در البرز

۱۳ اسفند ۱۴۰۲، ۱۲:۰۵
کد خبر: 85406466
حفاری و احیای ۲۲۰ حلقه چاه آب در البرز

کرج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آبفا استان البرز با اشاره به کثرت جمعیت و محدودیت منابع آبی استان اعلام کرد: ۲۲۰ حلقه چاه آب طی سال جاری در این استان حفاری ، احیاء و تجهیز شده است.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا نامداری روز یکشنبه به مناسبت ۱۳ اسفند روز ملی آب در نشست با خبرنگاران با تاکید براینکه باید در شرایط اقلیمی امروز نگاه متفاوتی به مصرف آب داشته باشیم،افزود: طی یکسال اخیر طرح های جهادی فراوانی برای تامین آب شرب ساکنان البرز اجرا شده

است که توسعه و افزایش ظرفیت تصفیه خانه های آب، بازسازی ۱۰۰ کیلومتر شبکه فرسوده آب و احداث خطوط انتقال آب از مهمترین این اقدامات شمار می رود.

وی با یادآوری این نکته که استان البرز در دهه های گذشته یک منطقه باغشهر بوده است، گفت : امروز سیل مهاجرت ها و ساخت و سازها سبب تغییر سیمای این منطقه شده و به تبع آن بالا رفتن مصرف آب شده است.

مدیرعامل آبفا البرز بیان کرد: اکنون در استان البرز بیش از یک میلیون و ۳۲۰ هزار واحد مسکونی تحت پوشش آبفا هستند که با محاسبه میانگین جمعیت، حدود چهار میلیون نفر دراین استان زندگی می کنند؛ استقرار این میزان جمعیت در یک محدوده جغرافیایی کوچک بیش از توان ظرفیت طبیعی منطقه است .

نامداری به برخی پروژه های عمرانی در سال جاری اشاره کرد و گفت : اکنون تصفیه خانه شماره سه کرج با آبدهی۵۷۰ لیتر در ثانیه در دست ساخت و تکمیل است؛ امسال نیز ظرفیت تصفیه خانه شماره ۲ کرج ۲۰ درصد افزایش یافت و تصفیه خانه شماره یک با ظرفیت ۱۶۵ لیتر بر ثانیه اکنون تا ۴۳۰ لیتر بر ثانیه با اصلاحاتی که انجام شده افزایش یافته است .

اتصال نظرآباد و اشتهارد به آب سد طالقان

مدیرعامل آبفا البرز اظهار کرد : امسال مشکل کم آبی شهرستان های نظرآباد، اشتهارد و چهارباغ با احداث تصفیه خانه های جدید برطرف شده است ضمن آنکه شهرهای نظرآباد و اشتهارد به آب سد طالقان متصل شدند؛ با تکمیل تصفیه خانه جدید بسیاری از مشکلات غرب استان البرز به طور کامل بر طرف می شود.

حفاری و احیای ۲۲۰ حلقه چاه آب در البرز

مصرف بالای بخش کشاورزی و چاه های غیر مجاز ۲ مشکل اساسی آب

نامداری وجود چاه های غیر مجاز در مزارع کشاورزی و باغ ویلاها را از مشکلات برشمرد و گفت : ۷۰ درصد آب البرز در بخش کشاورزی مصرف می شود ضمن آنکه هدر روی آب در البرز فراوان است که بخشی از آن به کشاورزی و چاه های غیر مجاز برمی گرد.

مدیرعامل آبفا البرز تاکید کرد: جایگزینی آبهای متعارف در آبیاری کشاورزی و بخش صنعت می تواند به رفع مشکل کم آبی استان کمک کند؛ در این بخش نیز آماده همکاری با بخش صنعت و کشاورزی برای تامین آب بازچرخانی شده در استان البرز هستیم.

عقب ماندگی شبکه فاضلاب البرز

این مسوول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در حوزه فاضلاب پروژه نیمه کاره ۱۴ ساله در البرز داشتیم ، اظهار کرد: این استان در بخش شبکه فاضلاب دارای عقب ماندگی است به طوریکه تنها ۳۵.۲ درصد مناطق شهری استان از این شبکه برخوردار است.

نامداری گفت : با تلاش های صورت گرفته طی ۲ سال اخیر میزان برخورداری کلانشهر کرج از شبکه فاضلاب به ۶۵ درصد رسیده است .

وی بیان کرد: اگر نیروگاه منتظرقائم مستقر در شهرستان فردیس از آب بازچرخانی شده استفاده کند ۱۱ میلیون متر مکعب آب قابل شرب مورد استفاده این نیروگاه به بخش مسکونی و شرب انتقال می یابد.

این مسوول اظهار کرد: امروز شاهد هدر رفت آب به ۲ صورت فرسودگی شبکه وتجهیزات و مصرف بی رویه هستیم که باید این رویه تغییر کند.

ضرورت اصلاح سیستم های سرمایشی

تغییر سیستم وسایل سرمایشی یکی دیگر از مواردی بود که مدیرعامل شرکت آبفا البرز به آن اشاره کرد و گفت : فناوری کولرهای آبی مربوط به ۵۰ سال گذشته است که باید این فناوری را تغییر دهیم چرا که بخشی از آب شرب توسط کولرهای آبی به هدر می رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha