اجرای طرح زراعت چوب در سطح ۲۶ هزار هکتار از اراضی شهرستان کارون آغاز شد

اهواز- ایرنا - اجرای طرح زراعت چوب به منظور کنترل چشمه‌های ریزگرد و ایجاد اشتغال در سطح ۲۶ هزار هکتار از اراضی شهرستان کارون آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کارون روز شنبه در آیین آغاز کشت چوب بیان کرد: باتوجه به بحران ریزگردها در استان خوزستان و فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت انقلابی درخصوص دفع و کنترل چشمه‌های ریزگرد و همچنین مصوبه سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی برای ارائه بسته‌های حمایتی جهت توسعه زراعت چوب و نیز اثر قابل توجه زراعت چوب در کنترل و معکوس‌سازی روند فرسایش خاک که عامل اصلی بحران ریزگرد است طرح مطالعاتی بر روی این میزان اراضی بایر انجام شد.

جبار حمادی افزود: رفع بحران ریزگرد، توسعه دامپروی از طریق میانه‌کاری علوفه، تامین خوراک صنایع چوب و ایجاد جذابیت جهت احداث صنایع چوب، توسعه کشت گیاهان دارویی بصورت میانه‌کاری، احداث کارگاه‌ها و کارخانجات اسانس‌گیری از ویژگی‌های اجرای طرح زراعت چوب است که در نهایت با تغییر اقلیم و ایجاد میکروکلیمای خاص به توسعه گردشگری منجر خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کارون اظهارکرد: باتوجه به بحران بیکاری در حدود ۲۰ روستای حوزه اجرای طرح، با بهره‌برداری از این طرح به صورت مستقیم به ازای هر هکتار پنج نفر و به ازای هر ۱۰۰ هکتار یک کارشناس کشاورزی مشغول به کار خواهند شد.

حمادی تصریح کرد: زراعت چوب علاوه بر تامین چوب صنعتی و غیرصنعتی مورد نیاز کشور به دلیل تعدیل آب و هوا، جلوگیری از فرسایش خاک و بهبود راندمان اراضی کم بازده و دیم و ایجاد تفرجگاه‌ها توسط مسوولان و مجامع علمی کشور به علت کنترل و مبارزه با بحران ریزگرد و یکی از روش‌های مهم در بیابان زدایی مورد توجه قرار گرفته که به همت فرمانداری، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و سایر ادارات در شهرستان کارون در حال اجرا است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha