مبارزه با آفت شته روسی در ۴۰ هزار هکتار از مزارع استان اردبیل انجام شد

اردبیل- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: ۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو آلوده به آفت شته روسی در شمال استان نیاز به سمپاشی دارد که ۴۰ هزار هکتار آن تاکنون سمپاشی شده است.

احمد شهریار روز پنج‌شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به آلودگی حدود ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع شمال استان به آفت شته روسی با شدت و ضعف متفاوت گفت: آلودگی در مزارع شهرستان گرمی و انگوت بیشتر است.

وی با بیان این که مبارزه با این آفت در ۳۵ هزار هکتار از مزارع گندم و جو منطقه مغان افزود: ۱۰ هزار هکتار از مزارع منطقه نیز نیازمند سمپاشی فوری است که در صورت تاخیر در انجام عملیات سمپاشی و مبارزه شیمیایی، این مزارع دچار خسارت خواهند شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: در مجموع ۲۰ درصد مزارع شمال استان در چهار شهرستان گرمی، انگوت، بیله سوار و پارس آباد به عنوان کانون آفت شته روسی، درگیر این آفت شده است.

وی هزینه مبارزه با آفت شته روسی برای خرید سم و اجاره ماشین آلات سمپاشی در هر هکتار از مزارع آلوده را هشت میلیون ریال اعلام کرد و گفت: طبق برآورد اولیه، سمپاشی همه مزارع ۶۸۰ میلیارد ریال هزینه دارد که تامین این رقم در توان دولت نیست.

شهریار با بیان این که تنها مبارزه با آفت ملخ و موش بر عهده دولت است و مبارزه با سایر آفات باید توسط خود کشاورز انجام شود، اضافه کرد: کشاورزان زمانی که شرایط دمایی بالای ۱۰ درجه سانتیگراد در منطقه مهیا شد، حتما مزارع خود را سمپاشی کرده و به اطلاعیه‌های فنی کارشناسان جهاد کشاورزی توجه جدی بکنند.

وی اضافه کرد: با مشاهده این آفت در مزارع شمال استان از هفتم آذرماه امسال هشدارهای لازم به کشاورزان داده شده و اطلاع رسانی دقیق و توصیه‌های فنی هم به کشاورزان داده شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: بالا بودن حدود چهار درجه‌ای متوسط دمای هوا در فصل پاییز امسال نسبت به میانگین دوره بلندمدت و کاهش دوره سرما و یخبندان در پاییز و زمستان موجب بروز و طغیان تعدادی از عوامل خسارت‌زا از جمله شته روسی و شته سبز گندم و پروانه پشت الماسی موسوم به بید کلم در زراعت‌های پاییزه گندم، جو و کلزا استان اردبیل شد.

وی اظهار کرد: شیوع این آفات در مزارع استان اردبیل طی سال‌های گذشته نیز سابقه داشته اما به این شدت نبوده و این آفات اغلب در اوایل فصل بهار اتفاق افتاده و به شکل طبیعی و توسط کفشدوزک کنترل می شد ولی امسال به علت تغییر در شرایط آب و هوایی، کاهش بارندگی و افزایش دما، شیوع این آفات در فصل پاییز رخ داد.

شهریار اضافه کرد: با توجه به اطلاع رسانی انجام شده، کشاورزان خود اقدام به مبارزه به این آفات کرده اند و ایام یخبندان چند هفته اخیر نیز موجب کاهش شدت شیوع این آفات در مزارع استان شده است.

به گزارش ایرنا، استان اردبیل ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل ۱.۰۹ درصد از مساحت کل کشور ایران است ، ۴۳.۶ درصد از مساحت این استان شامل ۸۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۵۰.۴ درصد معادل ۹۴۹ هزار هکتار مرتع، ۳.۵ درصد برابر با ۶۳ هزار هکتار جنگل و مابقی نیز مربوط به سایر کاربری‌هاست.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با تولید حدود ۴۰۰ هزار تن گندم، ۸۵۰ هزار تن سیب زمینی و ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده‌ای در تامین نیاز کشور به محصولات کشاورزی را دارد.

۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با حدود ۲۹۰ تا ۳۰۵ هزار هکتار و محصول جو با حدود ۹۰ تا ۱۲۰ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

امسال محصول گندم و جو در سطح ۳۸۴ هزار ۸۷۷ هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل کشت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha