۸ اسفند ۱۴۰۲، ۱۸:۱۱
کد خبرنگار: 5515
کد خبر: 85400276
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

فلسفه به مثابه روشی برای زندگی است

تهران- ایرنا- ویژه‌نامه شماره ۱۶۹ فصلنامه اطلاعات حکمت و معرفت با عنوان «فلسفه به مثابه روش زندگی» با بررسی آرا و افکار «پی‌یر آدو»؛ فیلسوف و مورخ فرانسوی به مطالعه عمیق فلسفه باستان و مکتب‌های مختلف رایج در این دوره پرداخته است.

به گزارش ایرنا، ویژه‌نامه شماره ۱۶۹ فصلنامه اطلاعات حکمت و معرفت با عنوان «فلسفه به مثابه روش زندگی» به بررسی آراء و افکار پی‌یر آدو؛ فیلسوف و مورخ فلسفه فرانسوی اختصاص یافته است.

اغلب پنداشته می‌شود که فلسفه نوعی معرفت کلی و انتزاعی و خشک در باب برخی مسائل کلی و انتزاعی است؛ نوعی تفکر خشک و پیچیده و ذهنی که ارتباط چندانی با واقعیت‌های عینی و انضمامی جهان خارج و زندگی انسان ندارد و زبان پیچیده آن تنها از سوی افراد متخصص قابل فهم و آموزش و تفسیر است.

پی‌یر آدو تلاش کرد که نشان دهد این طرز تلقی از فلسفه تصوری نادرست است. او با مطالعه عمیق فلسفه باستان و مکتب‌های مختلف رایج در این دوره مانند مکتب اپیکوری، مکتب رواقی، مکتب افلاطونی و ارسطویی و... مدعی شد که دست بر قضا فلسفه در اصیل‌ترین شکل آن، معطوف به عمل و کاملا انضمامی و به مثابه روشی برای زندگی بوده است.

از مطالب این شماره می توان به عناوینی چون فلسفه به مثابه روش زندگی، روش‌شناسی اندیشه در فلسفه باستان از منظر پیر آدو، تمرین‌های معنوی در فلسفه باستان با تکیه بر کتاب فلسفه به مثابه شیوه زندگی اثر پیر آدو، تمرین‌های سه‌گانه فلسفه به مثابه روش زندگی، تقریری بر کتاب فلوطین یا سادگیِ بینش (دیدگاه) اثر آدو، خوانش فوکو از آدو و نقد آدو بر او اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha