امضای قرارداد ۳۰۰ بسته سرمایه‌گذاری در ۷ مناطق آزاد

تهران- ایرنا- دبیرخانه شورای عالی مناطق عالی آزاد تجاری و ویژه اقتصادی اعلام کرد: در ۷ مناطق آزاد از ابتدای سال جاری تا اول بهمن ماه برای ۳۰۰ بسته سرمایه گذاری به ارزش ۱۰۸ هزار میلیارد تومان و ۵۸۲ میلیون یورو قرارداد همکاری امضا شده و زمین اجرای طرح نیز به سرمایه‌گذار تحویل شده است.

به گزارش ایرنا، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در پاسخ به گزارش روز ۲۳ بهمن ماه امسال در فضای مجازی با عنوان «بسته‌های سرمایه‌گذاری به درد لپ‌لپ هم نمی‌خورد/ قالب کردن شناسایی پیمانکار خدماتی بهانه دستاوردسازی» توضیحاتی را برای تنویر افکار عمومی به شرح زیر منتشر کرد:

بر اساس اسناد بالادستی ۶ وظیفه اصلی برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تعیین شده که ریشه همه آنها به تولید و سرمایه‌گذاری بر می‌گردد. متاسفانه ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران که به طور عام و مناطق آزاد به صورت خاص در بین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی کمتر شناخته شده است؛ از سوی دیگر با اینکه مناطق آزاد فقط یک درصد کل مساحت کشور را دارند، انتظار حاکمیت از مناطق آزاد ایجاد جهش در اقتصادی ملی است. کار مداوم دبیرخانه و مناطق هدفمندسازی سرمایه‌گذاری، اقدامات ترویجی بازاریابی و تصویرسازی درست از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این مناطق به صورت علمی و عملی است.

با عنایت به اینکه سرمایه‌گذاری عنصر اصلی و اولیه تولید است، ایده تعیین پروژه‌های اولویت‌دار بر اساس اسناد بالادستی در مناطق و تهیه مطالعات پیش امکان‌سنجی و تخصیص زمین و مجوزهای ضروری برای آن توانسته به سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی کمک می‌کند تا به دور از بروکراسی‌های اداری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حضور یابند و وارد میدان عمل شوند.

بر اساس این گزارش، از ابتدای سال جاری ۱۰۰۰ بسته سرمایه‌گذاری شامل طرح‌های صنعتی و غیرصنعتی تهیه شده که ۷۴۱ فرصت به ارزش ۴۵۱ هزار میلیارد تومان سهم مناطق آزاد است، به نحوی که فقط در ۷ مناطق آزاد از ابتدای فروردین تا اول بهمن ماه برای ۳۰۰ بسته به ارزش ۱۰۸ هزار میلیارد تومان و ۵۸۲ میلیون یورو قرارداد همکاری منعقد شده و زمین اجرای طرح نیز به سرمایه‌گذار تحویل شده که این نشان دهنده حوزه عمل شفاف و هدفمند مناطق آزاد می‌باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha