استاندار اصفهان: روسیه یکی از دوستان و شرکای راهبردی ایران است

اصفهان-ایرنا- استاندار اصفهان گفت: رویکرد و راهبرد اساسی جمهوری اسلامی ایران در مقابل فدراسیون روسیه روشن است و ایران اسلامی به روسیه به عنوان یکی از دوستان و شرکای راهبردی خود نگاه می‌کند.

به گزارش ایرنا، سیدرضا مرتضوی بعد از ظهر شنبه در نشست دیدار و گفت‌وگو با سرکنسول روسیه در استانداری اصفهان افزود: روسیه یکی از دوستان راهبردی و استراتژیک ایران است و ملاقات، جلسات و پیگیری‌هایی که میان رهبران 2 کشور، وزیران امور خارجه و در سطوح مختلف در حال برنامه‌ریزی است ناظر به همین موضوع است.

وی ادامه داد: دستور ریاست‌جمهوری ایران نیز این است که در راستای تقویت روابط میان استان‌های ایران و روسیه تلاش شود و بواسطه همین نگاه میان رهبران 2 کشور، روابط ایران و روسیه در حال توسعه و گسترش است.

مرتضوی خاطرنشان کرد: سفرهای متعدد هیأت‌های گوناگون از استان‌های مختلف ایران به فدراسیون روسیه نیز جهت تقویت همین روابط صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد:برگزاری هفته فرهنگی اصفهان و تاتارستان از جمله ظرفیت‌های فرهنگی است که می‌تواند منجر به گسترش روابط شود و در سفر رئیس جمهور تاتارستان روسیه به اصفهان نیز سعی شد تا رویکرد را به سوی یک برنامه و نقشه راه مشترک ببریم.

وی اضافه کرد: همچنین در راستای توافقاتی که میان مدیریت استان و رئیس جمهور تاتارستان روسیه انجام شد نمایندگان مشترک با رویکرد عملیاتی برای به سرانجام رساندن توافقات عمل می‌کنند.

استاندار اصفهان گفت: درصدد هستیم تا تفاهم‌های صورت گرفته به برنامه و اقدام تبدیل شود و این موضوع در سالگرد بیست سالگی تفاهم نامه خواهرخواندگی اصفهان و سن پترزبورگ نیز دنبال می‌شود.

سیاست مستقل جمهوری اسلامی، ستودنی است

سرکنسول روسیه در اصفهان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از میزبانی مدیریت استان از رئیس جمهور تاتارستان روسیه، افزود: کشور روسیه به جمهوری اسلامی ایران بابت سیاست مستقل در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای که دارد احترام بسیاری می‌گذارد زیرا کشورهایی که سیاست مستقل دارند انگشت شمار هستند و جمهوری اسلامی ایران یکی از همین کشورها است.

آندری ژیلتسوف ادامه داد: درصدد هستیم از ظرفیت موجود میان روسیه و ایران نهایت بهره را ببریم و برای من باعث افتخار است که در این ملاقات حضور دارم و یقین دارم با ارتباط بیشتر زمینه همکاری عمیق میان روسیه و اصفهان فراهم شود و روسیه آماده برقراری روابط سودمند با اصفهان در حوزه‌های مختلف است.

وی تاکید کرد: توسعه هر چه بیشتر روابط میان روسیه و اصفهان با برگزاری هفته فرهنگی و تنظیم نقشه راه مشترک و همکاری اتاق‌های بازرگانی تقویت خواهد شد.

وی ضمن اشاره به ۲۰ ساله شدن رابطه خواهرخواندگی اصفهان و سن پترزبورگ روسیه گفت: پیشنهاد می‌کنم امکان امضاء تفاهمنامه خواهرخواندگی میان استان اصفهان با جمهوری تاتارستان نیز پیگیری شود.

وی تاکید کرد: این پیشنهاد در راستای برقراری روابط محکم‌تر میان اصفهان و تاتارستان روسیه خواهد بود و یقین دارم با حمایت مدیریت استان اصفهان می‌توانیم نقشه راه همکاری و رویدادهای مشترک را برنامه‌ریزی کنیم، همچنین آماده برقراری روابط سودمند با استان اصفهان در حوزه‌های مختلف هستیم.

ژیلتسوف خاطرنشان کرد: بررسی رویدادهای سالگرد خواهرخواندگی اصفهان و سن پترزبورگ نیز بایستی مورد بررسی قرار بگیرد.

به گزارش ایرنا، سرکنسول روسیه در اصفهان، با حضور در استانداری اصفهان با استاندار اصفهان و سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری دیدار و گفت‌وگو کرد و در پایان این دیدار سرکنسول روسیه در اصفهان فرارسیدن نیمه شعبان را به استاندار اصفهان تبریک گفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha