حاشیه‌های ادامه دار فدراسیون بادبانی/ «خاتم» استعفا داد

کیش- ایرنا - پس از تعطیلی دفتر مقر اصلی فدراسیون بادبانی در کیش و برکناری دبیرکل، این‌بار سرپرست تخصصی‌ترین کمیته این فدراسیون نیز استعفا داد تا حاشیه‌های این فدراسیون تازه تاسیس تمامی نداشته باشد.

به گزارش ایرنا، شاید در اوایل برخی‌ها عملکرد ضعیف و خروجی نزدیک به صفر فدراسیون بادبانی را نشات گرفته از نوپا بودن این فدراسیون عنوان کنند، اما با گذشت ۴۶۰ روز از عمر این فدراسیون و نیم نگاهی به عملکرد و حاشیه‌های آن در این مدت، می‌توان به وضوح نقش مدیریت ناکارآمد را در یک سیستم ارزیابی کرد.

جزیره «کیش» درهمان روزهای نخست تشکیل این فدراسیون، مقر آن اعلام شد تا ضمن بهره مندی از ظرفیت و زیرساخت‌های کم نظیر موجود در این جزیره مرجانی برای قهرمان پروری، در توسعه گردشگری ورزشی منطقه نیز نقش آفرینی کند؛ اما آنگونه که امروز شاهد آن هستیم «کیش» از فدراسیون بادبانی حتی دیگر نام آن را نیز یدک نمی‌کشد و مقر آن تعطیل شده است.

پس از تعطیلی مقر فدراسیون بادبانی در کیش، پرداخت نشدن به موقع حق عضویت در مجامع ورزشی بین المللی، عدم دسترسی ورزشکاران به قایق‌ها، عزل دبیرکل فدراسیون و ناتوانی در اعزام به مسابقات بین المللی، اینبار خبر رسید که سرپرست کمیته کلاس‌های این فدراسیون به عنوان تخصصی‌ترین کمیته آن استعفا داده است.

در همین راستا به سراغ «شهاب خاتم» سرپرست کمیته کلاس‌های این فدراسیون که اخیرا استعفا داده رفتیم تا گفت و گویی با او داشته باشیم.

ایرنا: آیا اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر استعفای شما صحت دارد؟

بله؛ بنده از فدراسیون بادبانی رسما استعفا داده و آن را به صورت مکتوب تقدیم سرپرست فدراسیون کردم.

ایرنا: دلیل این استعفا چه بود؟

معتقدم که این فدراسیون از لحاظ فنی مسیر درستی را در پیش نگرفت؛ بی توجهی به برنامه عملیاتی مصوب و تقویم ورزشی، عدم اعتقاد به برنامه محوری، انتصابات غیرکارشناسی در کمیته‌های تخصصی، پیشبرد غیراصولی امور و نگاه سلیقه‌ای و غیرتخصصی به این ورزش، سبب شد که از ادامه همکاری خودداری کنم.

ایرنا: به بی توجهی به برنامه عملیاتی و تقویم برنامه‌ها اشاره کردید؛ می‌خواهیم از کلی گویی پرهیز کنیم؛ بفرمایید دقیقا کدام برنامه‌های شاخصی اجرا نشد؟

ما در ماه پایانی سال هستیم و تقریبا غالب برنامه عملیاتی سالانه اصلا اجرا نشده است. به طور مثال عموم کارگاه‌های ارتقاء سطح و دوره‌های مربی‌گری برگزار نشد و تیم ملی سیلینگ در حالی که پتانسیل نتیجه گیری بهتر از ادوار قبلی را داشت، برای اولین بار بعد از فعالیت رسمی‌اش در ایران از اعزام به بازی‌های آسیایی جا ماند. با وجود داشتن ورزشکاران مستعد در کلاس‌های مختلف، فدراسیون بادبانی در طول سال جاری حتی یک بار برای اعزام تیم ملی به رویداد بین‌المللی و افتخارآفرینی هزینه نکرد؛ این در حالی است که اعتبارات لازمه بر اساس تقویم عملیاتی و ورزشی فدراسیون پیش بینی شده است و ما چندین بار درخواست انجام آن‌ها را کردیم.

حق عضویت در مجامع بین المللی نیز نه تنها در زمان تعیین شده پرداخت نشد، بلکه با پرداخت آن در آخرین روز از سال میلادی، عملا صندلی ایران در طول سال در فدراسیون آسیایی و جهانی خالی ماند و منجر به خدشه دار شدن نام کشور در مجامع بین المللی شدند؛ آن هم برای تنها ۱۰۰۰ دلار!

فدراسیون در تقسیم میلیاردها تومان تجهیزات ملی و سرمایه کشور که از فدراسیون قایقرانی برای فدراسیون بادبانی جا مانده بود، کاملا سلیقه‌ای عمل کرد و به اجرای آیین نامه‌ و شیوه نامه تخصیص تجهیزات تدوین شده توسط کمیته‌های تخصصی فدراسیون کوچکترین توجهی نشد. میلیاردها تومان تجهیزات به برخی از استان‌هایی داده شده است که اصلا شرایط و زیرساخت لازمه جهت فعالیت در رشته سیلینگ را ندارند و این درحالیست که برخی از مناطق ساحلی و مستعد، هنوز به هیچ قایقی دسترسی ندارند و یا مستحق تخصیص تجهیزات بیشتری هستند.

به نظر می‌رسد سرپرست فدراسیون به جای نگاه تخصصی در جهت پیشرفت رشته سیلینگ، با اهدای تجهیزات میلیاردی به هیات‌های غیرعملیاتی، به دنبال اقدامات نمایشی و بهره برداری از آن در انتخابات فدراسیون است.

متاسفانه از سه ماه قبل، با برکناری دبیرکل قبلی فدراسیون، مشکلات دوچندان شد؛ آقای حمید شمالی یک فرد متخصص در این حوزه و پایبند به اصول فنی در کار خود بودند. او نزدیک به یک دهه تجربه و تخصص مدیریتی در ورزش داشتند و اولین آسیایی و تنها ایرانی حاضر در هیات رییسه یکی از زیرمجموعه‌های فدراسیون جهانی سیلینگ بودند. شمالی یک سیستم مدیریت پروژه و ایمیل اختصاصی برای کمیته‌های تخصصی ایجاد کرد تا اخلالی در پیشبرد اصولی امور وجود نداشته باشد و این در حالی بود که سرپرست فدراسیون حتی اتوماسیون الزامی مدنظر وزارت ورزش را اجرایی نمی‌کرد تا مانع گردش اطلاعات به صورت شفاف شود.

طی سه ماه گذشته و از زمان انتصاب دبیرکل جدید این فدراسیون که شخصا از سابقه مدیریت ورزشی ایشان کاملا ناآگاهم، نه تنها حتی یک جلسه با کمیته‌های تخصصی تدارک دیده نشده، بلکه حتی یک نامه هم جهت آگاهی و اخذ نظر فنی به بنده و سایر همکارانم در کمیته‌های تخصصی ارجاع داده نشده است. عملا کمیته‌ها و نگاه فنی کاملا به حاشیه رفته‌ است و نگاه تخصصی از فدراسیون بادبانی برچیده شده است. در واقع این فدراسیون از بادبانی فقط نام آن را یدک می‌کشد و هر آنچه که در میدان درحال انجام هست نیز به همت هیات‌های استان‌های ساحلی، مناطق آزاد، مراکز و خود جامعه سیلینگ انجام می‌شود.

حاشیه‌های ادامه دار فدراسیون بادبانی/ «خاتم» استعفا داد

ایرنا: شما چه مدت در رشته ورزشی بادبانی فعال هستید؟

بنده از بدو شروع رسمی این رشته در کشور و شکل گیری تیم ملی سیلینگ ایران در سال ۱۳۸۸، عضو تیم ملی شدم و از آن زمان تا کنون قهرمان کشور در کلاس المپیکی ایلکا هستم و در تمامی اردوهای ملی حضور داشته‌ام؛ در حال حاظر نیز در سمت مربیگری، با افتخار هدایت سیلینگ نیروی دریایی ارتش ایران را بر عهده دارم. بنده و همه همکاران متخصص سابقم از جمله آقای مسعود جانی نسب سرپرست کمیته فنی فدراسیون، آقای حمید شمالی سرپرست دبیرکل فدراسیون و خانم فاطمه جعفری سرپرست کمیته مراکز و تجهیزات فدراسیون و آقای عدنان افندی سرپرست کمیته آموزش فدراسیون، همگی تلاش کردیم یک تحول اصولی و چشم‌گیر در سیلینگ کشور ایجاد کنیم و در طول یکسال گذشته بر انجام کار اصولی و فنی پافشاری کردیم، اما متاسفانه همه همکاران لایقم به دلیل پایبند بودن به چارچوب‌های تخصصی خود از سمتشان حذف و برکنار شدند و بنده نیز ادامه همکاری با این فدراسیون را به صلاح ندانستم و با افتخار استعفا دادم.

ایرنا: آیا با استعفای شما موافقت شده است؟

از جانب فدراسیون پافشاری زیادی از هر جانبی جهت حفظ بنده صورت پذیرفت. اما بنده حاضر به همکاری و هم مسیر شدن در این راه اشتباهی که فدراسیون بادبانی می‌پیماید نشدم؛ تاکنون نیز هدف این فدراسیون از وجود امثال بنده و همکاران سابقم، صرفا استفاده جهت توجیه اعمال خودشان در اذهان جامعه این رشته بوده است نه استفاده از تخصص بنده و یا همکاران سابقم؛ از این رو با استعفایم اجازه سوء استفاده از نام و اعتبارم، به خاطر داشتن یک سمت در فدراسیون را ندادم. از آقای هاشمی وزیر محترم و پر تلاش ورزش و جوانان خواهشمندیم تا برای توسعه دریامحوری در ورزش به عملکرد این فدراسیون ورود و مانع از بین رفتن سرمایه‌های کشور شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha