تبیین کارهای دولت و مجلس/ همه گروه‌ها دغدغه افزایش مشارکت دارند

تهران- ایرنا- شماری از شخصیت‌های سیاسی و استادان دانشگاه تهران در نشست خانه گفت‌وگو در این دانشگاه ضمن تبیین عملکرد دولت سیزدهم و مجلس یازدهم، دغدغه افزایش مشارکت را موضوع و مساله همه گروه‌ها و طیف‌های سیاسی دانستند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا خانه گفت‌وگوی دانشگاه تهران اخیرا میزبان شخصیت ها و نخبگان کشور و استادان دانشگاه تهران از طیف های فکری مختلف و چهره های سیاسی بود که در تالار شهید سلیمانی این دانشگاه پیرامون موضوع انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با هم گفت‌وگو کردند. انتخاباتی که همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و در جمعه پیش‌رو (۱۱ اسفند) برگزار خواهد شد.

سخنان هفت نفر از استادان و شخصیت‌های سیاسی حاضر در این نشست در دو بخش به نقل از دانشگاه تهران ارائه می‌شود؛ بخش دوم را در ادامه می‌خوانید.

سید محمد حسینی معاون امور مجلس رئیس‌جمهور گفت: بر خلاف برخی نیروهای مسلح که می‌گفتند تنها راه رهایی جنگ مسلحانه است، امام (ره) بر این باور بود که مردم باید در صحنه باشند. بعد از انقلاب اسلامی که برخی گروه‌ها چندان اعتقادی به حضور مردم نداشتند، امام (ره) تاکید داشتند همه مراحل با حضور و مشارکت مردم باشد و در وصیت‌نامه خود نوشتند که در همه انتخابات‌ها شرکت کنید. این سخن خطاب به ما است و فقط خطاب به افراد در سال ۶۸ نیست که امام (ره) رحلت کردند. امام بر شرکت در همه انتخابات‌ها اعم از مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و ریاست جمهوری تاکید داشتند. بنابراین کسانی که مدعی راه امام (ره) هستند امروز باید مردم را دلگرم کنند.

وی افزود: از گروه‌های اصلاح‌طلبی مانند حزب کارگزاران، اعتدال و توسعه، ندای ایرانیان، اعتماد ملی و بقیه و آن ۱۱۰ نفری که نامه نوشتند و مردم را به مشارکت تشویق کردند، تشکر می کنیم و امیدواریم در روزهای باقیمانده تا انتخابات، بقیه کسانی که دل در گروی اعتلای ایران دارند هم به این جمع بپیوندند و مشارکت را افزون کنند. یکی از چیزهایی که باعث دلسردی می‌شود این است که برخی‌ها همراهی و مشارکت نکنند. چهره‌هایی که موجه و گروه مرجع هستند، ای کاش که همه این عزیزان هم خودشان را در معرض رأی مردم قرار می‌دادند.

کارهای دولت دیده نمی‌شود

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی افزود: افراد اصلاح‌طلب که قبلاً در شهرهای مختلف، نماینده یا فرماندار و استاندار بوده‌اند در صحنه انتخابات حضور پیدا کرده‌اند، می بینیم که رقابت خوبی شکل گرفته و پرشورتر هم خواهد شد.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در جمع نامزدهای انتخابات پیش رو، حدود هزار و ۱۰۰ عضو هیأت علمی، صدها پزشک، صدها حقوقدان و صدها عنصر فرهنگی فعال از اقشار مختلف جامعه حضور دارند و خانم‌ها بیش از همیشه در انتخابات نامزد شده‌اند؛ این باعث می‌شود رقابت شکل بگیرد. البته رقابت هم همیشه بین افراد مشهور خاصی نیست. اصلاً انتخابات یک عرصه‌ای است که چهره‌های جدید هم مطرح شوند و جریانات جدید وارد میدان شوند. در کشور ما آنقدر استعداد و نیروهای زبده و نخبه وجود دارد که بیایند و کمک کنند.

وی در تشریح مسائل و آثار جهانی مشارکت در انتخابات اظهار داشت: همه ما در حزن و اندوه مردم مظلوم غزه هستیم. برخی از آنها هم اعلام کردند تنها پیروان اهل بیت علیهم‌السلام هستند که با جدیت حمایت می‌کنند و ایران است که پناهگاه غزه است. قطعاً انتخابات پرشکوه می‌تواند در بحث حمایت از غزه هم نقش مهمی داشته باشد.

حسینی با بیان اینکه انتخابات فرصت خوبی برای ارتقای بینش سیاسی مردم و طرح مسائل اساسی کشور و دیدگاه‌های مختلف در بحث‌های سیاسی و اقتصادی است، گفت: دولت وظیفه‌اش کار و تلاش است و از ابتدا بنا بر این بوده است که طرح های نیمه‌تمام تکمیل شود و مشکلات آب و برق، انرژی و مشکلات دیگر مردم یکی بعد از دیگری برطرف شود. این می‌تواند امیدواری ایجاد کند ولی آن قدر حاشیه‌ و تبلیغات یاس‌آفرین وجود دارد که کارها دیده نمی‌شود.

نسل جوانی که برخی از آنها فاصله گرفته‌اند، وقتی دستاوردهای نظام و انقلاب اسلامی را در همین اردوهای راهیان پیشرفت از نزدیک ملاحظه کرده‌اند خیلی تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و نگاهشان عوض شده است؛ چون سر در فضای مجازی داشته‌اند و با واقعیت‌های جامعه ارتباطی نداشتند ولی وقتی پیشرفت‌ها را از نزدیک دیدند، تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

حسینی درباره جایگاه مجلس در جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: جایگاهی که مجلس ما دارد، کمتر در دنیا است. ببینید یک رئیس‌جمهور در یک کشور می‌تواند اراده کرده و یک مجلس را منحل یا مصوبات مجلس را وتو کند و حتی ممکن است برخی وجود دو مجلس در برخی کشورها را نقطه قوت بدانند اما در آن کشورها مجلس نمایندگان که مردم به طور کامل در آن نقش‌آفرین هستند به تنهایی ره به جایی نمی برند و باید حتماً مجلس سنا یا مجلس لردها به تأیید مصوباتشان بپردازد. بنابراین مجلس ما جایگاه بسیار مهمی دارد که بسیاری از مردم نمی‌دانند و برخی اوقات با مجالس صوری و فرمایشی کشورهای دیگر مقایسه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر فصل ششم قانون اساسی را به خوبی برای مردم تبیین کنیم که دولت از آغاز به کار خود از همان گام اول، وزرا باید رأی بگیرند و هر لایحه و طرح و برنامه و بودجه و همه چیز باید با تصویب مجلس باشد، قطعاً مردم توجه بیشتری به انتخابات مجلس می‌کنند. زیرا مجلس باید یک مجلس کارآمد و قوی باشد تا بتواند مشکلات کشور را حل کند.

معاون رئیس‌جمهوری با تاکید بر همدلی و وفاق، بیان کرد: الان دشمنان ما رسوا شده‌اند. اگر در گذشته برخی‌ها ماهیت غرب و آمریکا را نمی‌دانستند ولی اکنون با این جنایاتی که در غزه انجام دادند و از رژیم صهیونیستی حمایت کردند، دیگر نقاب از چهره کنار رفته و هر جوان و نوجوانی این مسئله را کاملاً درک کرده است.

برخی‌ها می‌گویند اشکالات در کشور است. اشکالات را چه کسی ایجاد کرده است؟ همین افراد و امثال ما که دور این میز هستیم. از اول انقلاب مسئولیت داشته‌ایم و هر دو طیف اصلی کشور هم در مجلس و هم در دولت‌های متعدد بوده‌اند؛ بنابراین نمی‌توانیم اینجا فرافکنی کنیم. ضعف‌ها و کاستی‌هایی داریم. برای رفع آنها باید دست در دست هم دهیم و با کار کارشناسی و با پیشنهادات ارزنده به حل مشکلات بپردازیم.

تبیین کارهای دولت و مجلس/ همه گروه‌ها دغدغه افزایش مشارکت دارند

تاکید مقام معظم رهبری بر انقلابی بودن مجلس یازدهم

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در نشست خانه گفتگوی دانشگاه تهران در حضور بیش از ۸۰ استاد دانشگاه تهران از طیف‌های فکری متفاوت و چهره‌های سیاسی از احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف گفت: مباحث را به سمت مباحث علمی و کارشناسی و تخصصی ببریم و همه ما با هر گرایش سیاسی که داریم، اگر اتفاق مثبتی افتاده است برای مردم توضیح دهیم. این که برخی به خاطر اختلافات سیاسی به تخطئه اقدامات مجلس بپردازند و آن را کوچک بشمارند، رویه درستی نیست و بازی باخت- باخت است. امیدوارم همه ما به سمتی برویم که برای مردم کار کنیم و به تبیین هم بپردازیم.

مالک شریعتی نیاسر گفت: مقام معظم رهبری در چهار سال پیاپی در دیداری که با نمایندگان مردم داشتند، فرمودند این مجلس انقلابی است و این مطلب را ناظر بر علم و آگاهی و شناختی که از عملکرد مجلس دارند، می‌فرمایند.

وی در راستای تبیین دستاوردهای دوره جاری مجلس شورای اسلامی، به هشت مورد از فعالیت‌های اثربخش مجلس اشاره کرد و در اولین مورد از الکترونیکی شدن صدور مجوزهای کسب‌ و کار نام برد و گفت: قبلا اینگونه بود که مردم از این ساختمان به آن ساختمان دنبال جواز بودند که این دیگر برچیده شده است. اکنون در پی مصوبه مجلس، جوازها الکترونیکی شده است.

مالک شریعتی نیاسر به تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان و مزایای آن اشاره کرد و افزود: آن قدر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در این قانون زیاد شده است که نگران بودم به خاطر فرصت‌ها و امتیازاتی که این قانون برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌کند، زمینه سو استفاده فراهم شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از «الزام به ثبت رسمی اسناد عادی» به عنوان یکی از اقدامات مؤثر دوره جاری خانه ملت یاد کرد و گفت: حجم بسیاری از پرونده‌های قضایی به دلیل دعاوی مربوط به اسناد عادی است. مجلس ورود کرد و با وجود اشکالی که شورای نگهبان وارد آورد، مجمع تشخیص مصلحت نظام ورود کرد و با تذکری که رهبری درباره ثبت رسمی اسناد عادی دادند، این قانون نهایی شد.

وی با اشاره به آخرین ویرایش قانون بانک مرکزی در سال ۱۳۵۰ گفت: این قانون متناظر با شرایط امروز کشور نبود. بنابراین مجلس ورود کرد و این قانون اصلاح شد. افزایش قدرت بانک مرکزی می‌تواند به پویایی نظام بانکی کشور کمک کند؛ اگرچه هنوز بخش بانک‌های تجاری آن باقی مانده است.

مجلس نمی‌تواند بودجه اضافه کند

بخشی از پاسخ به این سوال که چرا مشکلات کشور در حوزه اقتصادی حل نمی‌شود، ناظر بر این است که طلا و خودرو و مسکن تبدیل به کالاهای سرمایه‌ای شده‌اند. تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه، برای مهار برخی مشکلات کمک جدی است که دولت هم برای اجرای آن اهتمام دارد و شروع شده است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ام‌الخبائث بودن کسری بودجه، خاطرنشان کرد: یکی از زمینه‌های کسری بودجه، ناشی از خود ما مجلسی‌ها است. نماینده‌ها علاقه به هزینه مازاد دارند و وقتی بودجه تصویب می‌شود، منابع که بسته می‌‎شود، در مصارف مشکلات مختلف در حوزه‌های انتخابیه است و در جداول اضافه می‌کنند و هزینه‌های قطعی مازاد بدون منابع پیش‌بینی شده، کسری ایجاد می‌کند. مجلس در این زمینه از خودش شروع کرد. امسال هم بودجه دو مرحله‌ای شده و هم دو شوری؛ یعنی امسال سقف بودجه برای ۱۴۰۳ بسته شده است و در مرحله جداول دیگر کسی نمی‌تواند اضافه کند. مجلس خودش در این موضوع ورود کرد و این تعارض منافع را به جان خرید و مدیریت کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از ضابطه‌مند شدن و شفافیت شرکت‌های تابع وزارت نفت به عنوان اقدام مؤثر دیگری نام برد که نمایندگان در دوره جاری مجلس نسبت به آن اهتمام داشته‌اند و درباره آن توضیح داد: سومین بند سیاست‌های کلی برنامه هفتم بر این موضوع تاکید داشت. در شرکت‌های فرعی تابع وزارت نفت گاهی تا ۲۰۰ همت مبالغی بود که اینها شفاف نبود، نه اینکه خدای ناکرده بگوییم سو استفاده می‌شد که خوشبختانه برای بحث کنترل و ذخیره‌سازی آنها تکالیف جدی گذاشته شد.

شریعتی نیاسر، تاکید بر مدیریت مصرف در حوزه انرژی را از موارد مورد اهتمام مجلس دانست و گفت: اگر ناترازی انرژی را در کشور جبران نکنیم و یک بحران نزدیک را مدیریت نکنیم، در آینده‌ای نه چندان دور صنایع ما متروکه خواهد شد، به ویژه صنایع انرژی‌بر نظیر پتروشیمی‌ها و صنایع فولاد و مس که با اصلاح ساختار و اصلاح فرهنگ و اصلاح مالی می‌توان موضوع را مدیریت کرد.

دغدغه‌های مشترک داریم

معاون رییس جمهور پیشین در امور زنان و خانواده در این نشست، گفت: نقطه اشتراک همه ما این است که انتخابات اهمیت دارد و برای تعیین‌کننده بودن صندوق، در این که همه نگران آینده انقلاب اسلامی هستیم، همه با هم متحد هستیم و همه‌مان این دغدغه را داریم و الان هم که نزدیک انتخابات است این دغدغه‌ها شدیدتر می‌شود.

معصومه ابتکار با طرح انتقاد نسبت به آنچه تحت عنوان «رویکردهای حذفی از عرصه‌های اجرایی» و «محدود کردن سلایق» نام برد، به نقدهای جوانان نسبت به مشکلات کشور اشاره کرد و در بیان یکی از پاسخ‌هایی که به برخی نقدهای جوانان داد، اظهار داشت: انتخاب حضور در انقلاب و همراهی با امام (ره)، یک آگاهی محض و با شناخت و با درک بود.

ابتکار در بخش دیگر سخنانش گفت: مردم اهمیت انسجام ملی و تهدید خارجی را درک می‌کنند. اینکه مشارکت افزایش پیدا کند، خواست همه ما است. اینکه مردم همه بیایند پشت انتخابات و رأی بدهند و یک رأی قوی و یک مجلس پر قدرت حامی مردم شکل بگیرد و جمهوری اسلامی عزت و اعتبار پیدا کند، خواست همه ما است.

تبیین کارهای دولت و مجلس/ همه گروه‌ها دغدغه افزایش مشارکت دارند

باید مردم را قانع کنیم

علی مطهری نیز از مواردی نظیر وضعیت اقتصادی و شرایط زندگی مردم و آنچه تحت عنوان «سختگیری در تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی» و «تنزل جایگاه مجلس شورای اسلامی» نام برد، به عنوان عواملی یاد کرد که معتقد است می‌تواند به شکوه مشارکت شهروندان لطمه بزند.

وی بیان کرد: برخی معتقد هستند مجلس به تدریج از جایگاه خود در قانون اساسی تنزل پیدا کرده است و مجلس امروز تنها (یگانه) نهاد قانونگذاری نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به عنوان یک مصداق از ادعای تنزل جایگاه مجلس شورای اسلامی گفت: هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شده است و در خیلی موارد دست مجلس را بسته و اساساً در قانون اساسی هم نیست، از این مصداق‌ها است.

مطهری درباره راهکارهای افزایش مشارکت در انتخابات گفت: ما باید مردم را قانع کنیم و به آنها امید دهیم که جایگاه مجلس ارتقا پیدا خواهد کرد و بدعت‌هایی که ایجاد شده، از بین خواهد رفت و سختگیری‌ها در مساله بررسی صلاحیت‌ها کنار گذاشته می‌شود. باید مردم را قانع کنیم که رأی بدهند و به مردم بفهمانیم و بگوییم که اساساً قهر کردن با انتخابات و با صندوق کار درستی نیست و در هر شرایطی باید وارد شویم و از هر روزنه‌ای استفاده کنیم و اصلاحات لازم را انجام دهیم و مردم امید پیدا کنند که امکان تغییر وجود دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: همیشه مشارکت بالا در انتخابات برای کشور مهم بوده است، به ویژه امروز که در شرایط ویژه‌ای قرار داریم. با توجه به حوادث سال گذشته که عده‌ای واقعاً دنبال براندازی بودند و بی‌پرده می‌گفتند می‌خواهیم براندازی کنیم، حالا فضا تغییر کرده و دیگر اینکه به خاطر شرایط منطقه ما در حال جنگ با آمریکا و اسرائیل هستیم و این مشارکت بالا می‌تواند در سرنوشت موضوع غزه تاثیر بگذارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha