سکوها و کسب و کارهای فضای مجازی شریک راهبردی دولت هستند

تهران- ایرنا- رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: سکوها و کسب وکارهای فضای مجازی را به دلیل تغییر ساز وکار و ساختار ارایه خدمات به مردم در زیست بوم فضای مجازی شریک راهبردی دولت‌ها هستند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی مرکز ملی فضای مجازی، سید محمدامین آقامیری دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در دومین همایش کسب و کارهای مجازی با تاکید بر اهمیت توسعه زیست بوم فضای مجازی گفت: توسعه زیست بوم فضای مجازی برای امروز و آینده کشور مساله مهمی است و با دگردیسی که درحوزه کسب وکارهای سنتی برای گذار به دوره جدید در حال وقوع است، شاهد افزایش توانمندی در این حوزه و آینده‌ای متفاوت‌تر برای حکمرانی هستیم.

وی افزود: شورای عالی فضای مجازی به دنبال حرکت در مسیری است که حوزه اقتصادی این زیست بوم تقویت شده و خدمات و فرصت های کارآفرینی به نفع همه مردم ایجاد شود و برهمین اساس اخیرا مصوبه ای برای حفظ حریم خصوصی کاربران توسط کسب وکارهای فضای مجازی ابلاغ شد تا در کنار مزیت بخشی به این زیست بوم، فرصت های دسترسی به خدمات برای سکوها نیز افزایش یابد.

آقامیری با اشاره به مصوبه تسهیم درآمد حاصل از مصرف ترافیک داخلی و تقویت تولید محتوای داخلی، تاکید کرد: برای ارتقاء اقتصاد این حوزه، مصوبه تسهیم درآمد در شورای عالی فضای مجازی مصوب و ابلاغ شد تا بتوانیم با ایجاد ساز و کارها و سیاست های مختلف، این زیست بوم را در حوزه های اقتصادی و امنیت تقویت کنیم. وی افزود: با رشد سکوها در حوزه های مختلف خدماتی همچون آموزش، حمل و نقل، سلامت و مالی، سکوها به دلیل دسترسی به اطلاعات شخصی مردم باید بتوانند حریم خصوصی و امنیت کاربران را با پایداری ارایه خدمات، حفظ کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این که تاکید دولت و حاکمیت بر امنیت سکوها به دلیل حساسیت ارایه خدمت به مردم و دسترسی به داده های آنهاست، گفت: یکی از اقدامات مهمی که اخیرا اتفاق افتاد ایجاد نظام هویت معتبر بود که برهمین اساس روز گذشته سامانه هویت دیجیتال ایرانیان «هدا» در فاز نخست رونمایی شد که انشالله با توسعه این سامانه شاهد امنیت بیشتر در این حوزه باشیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین گفت: سکوها و کسب وکارهای فضای مجازی را به دلیل تغییر ساز وکار و ساختار ارایه خدمات به مردم در زیست بوم فضای مجازی شریک راهبردی دولت ها هستند.

وی با بیان این که مرکز ملی فضای مجازی، پلیس فتا و همه دستگاه های کشور باید به بخش خصوصی برای حفظ امنیت کمک کنند، اظهار داشت: حفظ امنیت بر عهده کسب و کارهاست اما همه باید کمک کنیم تا در این مسیر بتوانند موفق عمل کنند که یکی از راه ها بیمه امنیت سایبری است که علاوه بر ایجاد آرامش برای کاربران، سیستم ارزیابی و استاندارد مشخصی فراهم خواهد کرد.

آقامیری با اشاره به این که متخصصان و تشکل های درون صنفی می توانند با خود تنظیم گری برای ایجاد نظام رتبه بندی امنیتی پیشرو باشند، افزود: باید برای شرکت ها و کسب و کارهای فضای مجازی نظام رتبه بندی امنیتی طراحی شود تا نه تنها کسب وکارهای فضای مجازی بلکه تمامی صنایع بزرگ هم به دلیل قرار گرفتن در معرض تهدیدهای امنیت سایبری بتوانند با ارزیابی خود در این نظام برای ارتقاء رتبه تلاش کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha