علت موفقیت پژوهشکده سرطان معتمد، داشتن رویکرد حکمرانی به ماموریت خود است

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگ گفت: پژوهشکده سرطان معتمد، استراتژی کلان، سیاست های عملیاتی، اولویت برنامه ای و تسهیل در فرایند تبدیل ایده به محصول دارد و دانشکده یا پژوهشکده‌ای که نسبت به ماموریت خود رویکرد حکمرانی داشته باشد می تواند موفق باشد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی پژوهشکده سرطان معتمد، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، در جشن رویش معتمد، مولود انقلاب، با اشاره به پنج عامل اصلی موفقیت پژوهشکده سرطان معتمد، گفت: داشتن الگوی حکمرانی، توجه اصیل و اصلی به علم و فناوری در پیوست فرهنگی اجتماعی، بهره‌ مندی طب مدرن از دستاوردهای طب سنتی، جامعیت در تشخیص، پیشگیری و درمان و به کارگیری وزارت خانه ها و دستگاه های دیگر در راستای ماموریت، ازجمله عوامل موفقیت این پژوهشکده به شمار می رود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبریک کسب رتبه نخست مراکز پژوهشی در حوزه سرطان در کشور که نصیب پژوهشکده ذی قیمت سرطان معتمد شده است، افزود: این پژوهشکده، پیروزی، موفقیت و بالندگی را الحمدالله کسب کرده است و در این سال‌ها توانسته یک مرکز مهم بین‌المللی شود. این مرکز فقط یک پژوهشکده نظریه پرداز برای کسب علم و دانش و فناوری نیست بلکه کار مهمش این است که محصول علمی و پژوهشی خود را در خدمت به مردم به خصوص محرومین و مناطق نیازمند در کشور و سراسر کشور به کار گیرد.

خسروپناه اظهار داشت: پژوهشکده سرطان معتمد توانسته در استان‌های مختلف به خصوص در مناطق محروم اثرگذار باشد.  مبارک بودن این کار به این است که مردم نیازمند و محروم را از دستاوردی خودش بهره مند ساخته است. باید ابتدا تبریک گفت به دانشمندان، اندیشمندان، متفکران، مخترعان و نظریه پردازان این پژوهشکده، سپس به مسئولان محترم جهاد دانشگاهی، جناب آقای دکتر مسلمی و نیز مسئولان جهاد دانشگاهی که در گذشته تاکنون، جهاد دانشگاهی را به این جایگاه رسانده اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بیان کرد: نهادهای بسیار مختلف داریم، بعضی مجموعه‌ها دانشکده، پژوهشگاه، پژوهشکده و دانشگاه بودجه می گیرند ولی یک هزارم آثار و برکات و خدمات چنین پژوهشکده‌ای را ندارند. راز توفیق پژوهشکده سرطان معتمد چیست؟ پنج عامل مهم در توفیق این پژوهشکده موثر بوده است. ای کاش یک نمایشگاه دائمی از دستاوردهای جهاد دانشگاهی گذاشته می شد که مسئولین، دانشمندان و توده مردم، این اقدامات را ببینند. واقعا جهاد دانشگاهی دستاوردهای عظیمی برای کشور به جا گذاشته است.

وی افزود: دستاوردهای جهاد دانشگاهی از دستاوردهای ارزشمندی انقلاب اسلامی است که می توان به آن بالید. پنج عامل را می توان استخراج و استنباط کرد و برای مراکز دیگر الگو گرفت. عامل اول اینکه پژوهشکده سرطان معتمد نسبت به مسئله سرطان یک نگاه حکمرانی داشته است. مقصود حکمرانی گاورمنت نیست، هرجا می بینیم یک نهادی با مقولات، حکومتی برخورد می کند معمولا دستاوردش کم است. اما وقتی بصورت حکمرانی نگاه می کند دستاورد زیادی دارد. یعنی از سیاست گذاری تا تنظیم گری تا تصدی گری را انجام دهد.

خسروپناه در ادامه سخنان خود، گفت: حداقل وقتی از حکمرانی سخن می‌گوییم به فرایندی از سیاست گذاری، تنظیم گری تا تصدی گری اشاره می کنیم و سه رکن با دو رویکرد تسهیل گری را شاهد هستیم. پژوهشکده سرطان معتمد، استراتژی کلان، سیاست های عملیاتی، اولویت برنامه ای و تسهیل در فرایند تبدیل ایده به محصول دارد و دانشکده یا پژوهشکده‌ای که نسبت به ماموریت خود رویکرد حکمرانی داشته باشد می تواند موفق باشد.

ماموریت اصلی جهاددانشگاهی، علم و فناوری است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگ، گفت: ماموریت اصلی جهاد دانشگاهی ماموریت فرهنگی نیست، بلکه علم و فناوری است، اما علم و فناوری آن پیوست فرهنگی اجتماعی دارد. توجه کنید که خیلی فرق است بین اینکه کسی بگوید ماموریت جهاد دانشگاهی فرهنگی اجتماعی است،، ماموریت اجتماعی نیست. جهاد دانشگاهی سازمان تبلیغات نیست، جهاد دانشگاهی وزارت ارشاد نیست، جهاد دانشگاه ماموریت اصلی اش علم و فناوری است ولی گاهی اوقات یه جایی ممکن است به این ماموریت بپردازند ولی پیوست فرهنگی اجتماعی نداشته باشد.

والمسلمین خسروپناه، اظهار داشت: پژوهشکده سرطان معتمد با ماموریت علم و فناوری در حوزه سرطان با پیوست فرهنگی اجتماعی کار خود را دنبال کرده است. یعنی می‌رود غربالگری انجام میدهد، وضعیت سرطان را در جامعه شناسایی می کند. اینکه به مناطق محروم هم می رود و از افراد کم بهره مند در واقع ظرفیت بهره وری می دهد. این یعنی ماموریتش که علم و فناوری است در حوزه سرطان با پیوست فرهنگی اجتماعی انجام می دهد. عامل سوم پیوند دستاورد طب مدرن با طب سنتی ایرانی است.

وی افزود: ما از قرن تقریبا سوم یا چهارم قمری تا قرن دوازدهم یک دوره بالندگی طب سنتی داشتیم. آثار فراوانی هم که هست بحث ضرورات سته، همان چیزی که شما در پژوهشکده تعبیر می کنید «کیفیت زندگی» یه عده هستند که می گویند  همین طب سنتی و رازی و عقیلی برای ما کافی است.  قطعا اشتباهه، علم بشر روز به روز در حال بالندگی است. در همین ده سال اخیر پارادایم جدیدی از پزشکی شکل گرفته است.  امروز برای درمان سرطان مهندس متخصص برق که دستگاه ساخته است در اتاق عمل می رود با جراح سرطان جراحی می کند. دیگر صرفا این نیست یک دستگاه بسازد و مهندسی پزشکی و پزشک از آن دستگاه بهره ببرد، اصلا پارادایم جدیدی در این ده سال اخیر شکل گرفته است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاکیدکرد: این حرف عقب ماندگی محض است که کسی بگوید طب سنتی ایرانی برای ما بس است. مساله جریان طب سنتی مانند این است که بگوییم؛ زمان قدیم با شمشیر می جنگیدن و امروز دیگه شمشیر کارایی ندارد!! یعنی ما یک افراط در طب سنتی داریم یک افراط در طب مدرن. اما عقلای دنیا از هر دو استفاده می کنند، هم طب مدرن را تا آخرین دستاورد پیش می برند و مرتب در حال ایجاد اند، هم طب سنتی ایرانی یا بطور مثال از طب سنتی چینی استفاده می کنند.

استفاده از طب سنتی، از عوامل موفقیت پژوهشکده سرطان معتمد است

وی افزود: پژوهشکده سرطان بیان نکرده که فقط درمان توسط داروهای شیمیایی است و ما الان از ابزار الکترونیکی استفاده نکنیم یا داروهایی مثلاً فرض کنید سنتی استفاده نکنیم. لذا مهندسی پزشکی را استفاده می کنید و از فوق تخصص بهره می برید، از مباحث ژنتیک در سرطان که دانش مدرن امروز بشری است استفاده می کنید، از پروتئین های نوترکیب در این پژوهشکده استفاده می شود، از پژوهش های بالینی استفاده می شود. از طب فراگیر، کیفیت زندگی نیز استفاده می شود. این موارد ازجمله عوامل موفقیت این پژوهشکده است.

خسروپناه گفت: رازی یک کتاب به نام الحاوی (داروشناسی) و یک کتاب به نام طب روحانی دارد، مثلا کسی مرض حسادت، مرض کینه توزی دارد همین عامل بیماری های جسمی نیز هست. چون بین روح و بدن پیوند وسیعی است. امروز هم مجامع بین المللی سلامت، بحث سلامت معنوی را مطرح کرده و قبول می کنند. عامل سوم موفقیت این پژوهشکده استفاده از دستاوردهای طب ایرانی به عنوان طب مکمل در کنار طب پیشرفته ژنتیک فیزیکال شیمیایی است. نتیجه آن نجات جان مردم بسیاری در معرض سرطان یا مبتلا به سرطان است. این پژوهشکده برای نجات تعصب در علم ندارد. بعضی خیال می کنند تا می گوییم تعصب حتما انسان های متدین فقط تعصب دارند، تعصب یک بیماری است.

پیشگیری، تشخیص و درمان سه عنصر کلیدی در موفقیت پژوهشکده سرطان معتمد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به  عامل چهارم موقیت پژوهشکده سرطان معتمد، گفت: کارهای پژوهشی این پژوهشکده در راستای تشخیص و پیشگیری درمان است، مسئله پیشگیری در سبک زندگی بسیار مهم است. به خصوص سرطان پستان در زنان و سرطان دستگاه گوارش در مردها، در دنیا البته شایع است، اما در ایران هم متاسفانه شیوع آن زیاد است. وجود جامعیت این سه عنصر ازجمله عوامل موفقیت این پژوهشکده است.

وی افزود: عامل پنجم اینکه این پژوهشکده در ماموریت خود به اندازه یک وزارت خانه ای از وزارت خانه های دیگر و امکانات سپاه و ارتش برای درمان و غربالگری و برای سلامت جامعه استفاده کرده است. سپاه، ارتش و وزارت نفت را بکار گرفته است. برای اینکه دستاوردش در میدان اثرگذار باشد. این کار فقط خدمت به مردم تنها نیست بلکه خدمت به خود پژوهشکده نیز هست. چون بهترین راه پیشرفت علمی یک مجموعه کار میدانی است. یکی از دلایل رشد ما در پزشکی جنگ بوده است. جنگ ما را درگیر با بعضی از مشکلات در حوزه سلامت کرد.

خسروپناه گفت: عامل پیشرفت سلامت و پزشکی در ایران همین حضور پررنگ پزشکان در دوران دفاع مقدس بوده است که این ارتباط و تعامل با دستگاه دیگر باعث پیشرفت این پژوهشکده است. به نظر بنده این پنج عامل، یک داشتن الگوی حکمرانی دوم توجه اصیل و اصلی به علم و فناوری در پیوست فرهنگی اجتماعی سوم، بهره‌وری طب مدرن از دستاورد طب سنتی، چهارم جامعیت در تشخیص و پیشگیری و درمان و پنجم به کارگیری وزارت خانه ها و دستگاه های دیگر در راستای ماموریت، این پنج عامل دلیل موفقیت این پژوهشکده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: مقاله  ISI کافی نیست قطعا ما مقالات آی اس آی و علمی باید داشته باشیم، ولی در کنار بالا رفتن رتبه علمی مهارت و اثر گذاری بسیار مهم است.

وی افزود: حاصل این پنج عامل این شده که شما مظهر این آیه «وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا» هستید. از نظر قرآن قتل انسان برابر قتل کل جوامع بشری است، اما«وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا»

خسروپناه گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی ستاد علم و فناوری داشتیم اما یک کمیسیون سلامت یا ستاد سلامت نداشتیم، مسائل پزشکی مسائل فراوانی دارد. متخصصان پزشکی در علوم مختلف تحقیق و پژوهش کنند، نظر بدهند لذا کمیسیون سلامت را راه‌اندازی کردیم، متخصصین مختلف در این مجموعه حضور دارند، تصمیم عقل جمعی و خرد جمعی پزشکان در این مجمع انجام می شود سپس در شرای عالی مصوب می شود

وی افزود: هیچ منعی برای روش های درمان در اسلام نداریم. اسلام توصیه دارد به علم، اینکه بعضی ها می خواهند از مثلا آیات قرآن درمان انجام دهند و طب جدید را انکار کنند با آنها  مخالف هستیم. با آن کسانی که از ظرفیت تجارب بشری در روش های مختلف تشخیص و پیشگیری درمان جلوگیری کنند مخالفیم. الحمدالله در این مدت، در این سالها، شورای انقلاب فرهنگی سیاست‌های مهمی را مصوب کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان گفت: وزارت بهداشت با ۲۵۰ محققی که در سالهای اخیر جایزه رازی را دریافت کردند، صرفا قرارداد پژوهشی منعقد می‌کند. موضوع پیگیری شد تاکید کردم این ۲۵۰ نفر باید جذب هیات علمی شوند تا از ظرفیت امکانات کشور استفاده کنند.

مراسم جشن رویش معتمد جهاد، مولود انقلاب با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و حسن مسلمی نائینی رییس جهاد دانشگاهی در تالار همایش‌های فرهنگ و هنر برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha