آغاز واکسیناسیون پنوموکوک کودکان زیر یکسال از استان‌های جنوبی

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز طرح  چند مرحله‌ای واکسیناسیون پنوموکوک برای کودکان در کشور  خبر داد و گفت: واکسیناسیون پنوموکوک از روز دوشنبه ۳۰ بهمن ماه از بندر خمیر در استان هرمزگان آغاز می‌شود.

پدرام پاک‌آیین یکشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا اظهار داشت: طبق اعلام قبلی، بنا بود واکسن مهم پنوموکوک در برنامه واکسیناسیون عمومی قرار گیرد که این برنامه از فردا(دوشنبه) به صورت چند مرحله‌ای و با اولویت بخشی به مناطق محروم اجرایی خواهد شد.

دستیار وزیر بهداشت اعلام کرد: ۳.۵ میلیون دز واکسن پنوموکوک خریداری و وارد کشور شده و در مرحله نخست در مناطق محروم استان‌های جنوبی کشور توزیع می‌شود. این واکسن سالیانه حداقل از مرگ ۱۵۰۰ کودک جلوگیری می‌کند و از عوارضی که این عفونت برای هزاران کودک دیگر دارد، مانع می‌شود.

شروع وارادات واکسن روتاویروس
پاک‌آیین با اشاره شروع وارادات واکسن روتاویروس که برای اسهال کودکان کاربرد دارد، از ماه آینده افزود: واکسیناسیون روتاویروس از بستری ۱۰ هزار کودک در سال و عوارض اسهال آنها جلوگیری می‌کند.

بنا به گفته دستیار وزیر بهداشت، شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده‌های داخلی به تدریج هر دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس را تولید و ظرف ماه‌های آینده به بازار عرضه خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha