شرکت در انتخابات هم حق و هم تکلیف است/ضرورت وحدت‌آفرینی و اقناع مردم 

تهران - ایرنا - دادستان کل کشور با بیان اینکه شرکت در انتخابات هم حق و هم تکلیف است، گفت: شرکت در انتخابات تکلیفی واجب، شرعی، ملی، سیاسی و اجتماعی است. 

به گزارش ایرنا از قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد موحدی‌آزاد روز یکشنبه در جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور اظهار داشت: در آستانه برگزاری یک انتخابات باشکوه دیگر در کشور هستیم که ضرورت دارد، توجه مضاعفی به وظایف قانونی خود در این راستا داشته باشیم. مسئولان برگزاری و اجرایی، نظارتی و همچنین نامزدان انتخابات هر یک به تفکیک وظایفی شرعی و قانونی دارند که باید محور همه فعالیت‌های خود را بر مدار قانون قرار دهند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه رشد فرهنگی، قانونی و اجتماعی بالای افراد جامعه، افزود: وقتی افراد جامعه چنین رشدی در حوزه‌های مختلف دارند به طور قطعا کارها با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

موحدی آزاد با تاکید بر اینکه رعایت اصل بی‌طرفی از سوی مسئولان بر سلامت انتخابات تاثیرگذار است، افزود: امیدواریم این اصل از سوی همه متولیان‌ انتخابات همچنان مورد توجه قرار گیرد و در این ایام، نظارت‌ها موثرتر انجام شود. در آستانه انتخابات باید فعالیت های خود را تشدید کنیم و حضور مجریان و ناظران بیشتر خود را نشان دهد. همچنین برگزاری نشست‌های توجیهی نیز افزایش پیدا کند.

موحدی آزاد با تاکید بر اینکه نامزدها باید در مقابل اقدامات و خواسته‌های خود پاسخگو باشند، گفت: نامزدها باید در چارچوب قانون حرکت کنند تا بتوانند از مزایا، تسهیلات قانونی و امکاناتی که دولت در اختیارشان قرار داده به نحو احسن بهره‌برداری کنند.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه ترکیب جمعیتی کشور از تنوع زیادی برخوردار است، افزود: فرهنگ‌ها و حتی گویش‌های متفاوتی در نقاط مختلف کشور داریم و باید از این ظرفیت به نحو صحیح استفاده کنیم و این مهم، مورد توجه کاندیداها، طرفداران و مجریان انتخابات هم از این سرمایه به نفع کشور و نظام استفاده کنند.

وی با بیان اینکه دشمن تمام تلاش خود را بکار گرفته تا مردم را از صحنه خارج کند، اضافه کرد: مردم همواره بر اساس عقاید خود از این نظام حمایت و کشور دفاع کردند اما دشمن در ایام انتخابات فعال‌تر شده و تلاش می کند این حمایت مردم را از کشور بگیرد.

شرکت در انتخابات هم حق و هم تکلیف است/ضرورت وحدت‌آفرینی و اقناع مردم 

ضرورت وحدت‌آفرینی و اقناع مردم

موحدی آزاد تاکید کرد: متولیان فرهنگی و تبلیغی توجه کنند که هم اکنون وقت دفاع از انقلاب، نظام و مقابله با دشمنان کشور است؛ بنابراین وحدت‌آفرینی و اقناع مردم را برای مایوس‌سازی دشمنان مدنظر قرار دهند. شرکت در انتخابات حق و تکلیفی شرعی، ملی، سیاسی و اجتماعی است که همگی در روز برگزاری انتخابات باید این مهم را به انجام برسانیم.

وی با طرح این سوال که چرا دشمن تلاش زیادی برای مایوس کردن مردم از شرکت در انتخابات مجلس می‌کند، گفت: مجلس از اهمیت والایی برخوردار است و اگر مجلس واقعا به وظایف خود عمل کند، به گفته امام راحل در راس امور است.

وی با تاکید بر اهمیت انتخاب نمایندگان مجلس صالح و کارآمد گفت: امیدواریم‌ در انتخابات پیش‌رو نمایندگان صالح، توانمند، متعهد، مسئولیت پذیر و وظیفه شناس انتخاب شوند و در اسرع وقت به حل مشکلات کشور بپردازند.

دادستان کل کشور خطاب به نامزدهای انتخابات پیش‌رو گفت: نامزدهای انتخاباتی، قانون شفافیت را مدنظر داشته باشند و توجه کنند هزینه‌ها از محل و اشخاص موجه تامین شود و در دام افراد فرصت طلب نیفتند.

موحدی آزاد با بیان اینکه نمایندگی مجلس جایگاه بسیار حساس است، گفت: انتظار داریم نامزدهای انتخاباتی به قانون توجه کرده‌ و از خرج هزینه‌های شائبه برانگیز پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه کار ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور اساسا پیشگیری است، گفت: از مراجع امنیتی و انتظامی می‌خواهیم از همه ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از سوءاستفاده دشمن در این ایام بکار گیرند. در این راستا می‌توانند از ظرفیت مردمی بالایی که وجود دارد، استفاده کنند.

موحدی آزاد با اشاره به ضرورت نظارت بر واردات کالا در مبادی ورودی گفت: در ایام انتخابات باید نظارت بر واردات کالاها بیشتر شود. از دادستان‌های کل کشور می‌خواهیم در دوران انتخابات فعالیت‌های خود را تشدید کنند. همکاری ضابطان و مراجع قضایی باید در این روزها نزدیک‌تر شود و مسائل را بیشتر رصد کنند.

وی گفت: سازمان‌های خدمات‌رسان باید طوری خدمات دهند که شیرینی خدمات‌ آنان به کام مردم بنشیند و خدایی نکرده اقدامات آن‌ها موجب دلسردی مردم نشود.

وی با بیان اینکه به طور قطع حضور مردم در این انتخابات چشمگیر خواهد بود، گفت: بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد، مشارکت در این دوره از انتخابات بسیار گسترده خواهد بود.

قانون شفافیت اطلاع‌رسانی شود

اصغر جهانگیر، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این جلسه گفت: گاهی کلاهبراران در مناسبت‌های خاص مانند انتخابات در فضای مجازی حضور پیدا کرده و شروع به فعالیت و جمع‌آوری پول برای افرادی می‌کنند که هیچ ارتباطی با نامزدها ندارند و با این کار زمینه بی اعتمادی مردم و مخدوش کردن چهره نامزدها را فراهم می کنند که باید اطلاع رسانی لازم درباره این موضوع از طریق رسانه‌ها انجام شود.

وی افزود: در برخی استان‌ها گزارش‌هایی درباره دخالت‌های جانبدارانه برخی دهیاران، بخشداران و روسای ادارات رسیده بود که به موقع ورود شد و مراجع ذیربط تذکرات لازم را داشتند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه تاکنون پیرامون قانون شفافیت و نظارت بر فعالیت انتخاباتی نامزدها اطلاع رسانی موثری انجام نشده است، گفت: بجاست برای اشراف نامزدها و هم مراجعی که در این راستا کار می کنند، اقدامات لازم صورت گیرد و رسانه‌ها نیز درباره قانون شفافیت اطلاع رسانی لازم را انجام دهند تا به مردم درباره سلامت انتخابات اطلاع رسانی به موقع صورت گیرد.

جهانگیر با اشاره به گزارش ارسالی از افراد خاصی که در برخی بخش‌ها و شهرستان‌های کوچک رفتار تخریبی نسبت به هم داشتند، افزود: به این موارد نیز ورود شده تا این اقدامات منجر به تشکیل پرونده نشود. تذکرات لازم توسط مراجع ذیربط به این افراد شده تا آنها بدانند که اقدامات‌شان در تایید نهایی‌شان موثر است.

وی با اشاره به راهبرد پیشگیرانه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور گفت: تلاش شده تا جایی که ممکن است رسیدگی‌ها با نگاه تخلفی همراه باشد تا حالت هشدار و انذار داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha