یزد صاحب سالن موسیقی مجهز می‌شود/ مجوزهای دفتر موسیقی بدون خدشه اجرا شود

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به افتتاح سالن‌های موسیقی در کشور در دو سال گذشته، گفت: به‌زودی ارکستر ملی ایران به یزد می‌رود و همزمان یکی از زیباترین و مجهزترین سالن‌های موسیقی کشور در این استان افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه شنبه -۲۸ بهمن ماه - در آیین اختتامیه سی و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر که در تالار وحدت تهران برگزار شد، اظهار داشت: خوشحالیم که جشنواره موسیقی فجر امسال با این شکوه بی‌مانند برگزار شد؛ مایه خوشبختی است که هنر و هنرمند نزد ایرانیان در مقامی رفیع و ارجمند قرار دارد، مردم ایران که هنردوست و هنرپرور هستند، همیشه با ذوق و شوق از اهالی هنر استقبال می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: باید از همکارانم برای برنامه ریزی و برگزاری جشنواره موسیقی امسال در مناطق مختلف ایران که شوق، ذوق و خلاقیت را در جای جای ایران سربلندمان با نوای دلنواز موسیقی به یادگار گذاشتند، تشکر کنم.

وی گفت: خوشبختانه عدالت فرهنگی را با اجرای همزمان جشنواره موسیقی در ۱۴ استان و در تهران بزرگ در جای‌جای این کلان‌شهر با ذوق و شوق مشاهده کردیم، امیدواریم لب ایرانیان همیشه خندان باشد و در پناه خدای بزرگ مسیر رشد جامعه ما هموارتر از همیشه باشد.

وزیر فرهنگ اضافه کرد: نگاه هنری و تقویت هنرهای مختلف از هنرهای تجسمی گرفته تا تئاتر و موسیقی که جشنواره‌های آنها با شکوه برگزار شد، قابل تحسین است. بهمن‌ماه با پیروزی انقلاب گره خورده است و برنامه‌های فرهنگی و هنری ما نشان می‌دهد که انقلاب ما کاملا فرهنگی است و به همین دلیل نقطه اوج همه برنامه‌های فرهنگی هنری در این ایام مبارک است.

ارکستر ملی به یزد می رود

اسماعیلی به اشاره به روند تکمیل و ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی کشور گفت: در دوسال اخیر زیباترین سالن‌های موسیقی را افتتاح کردیم؛ در ارومیه، ساری، کرمان و به زودی هم ارکستر ملی ایران به یزد می‌رود و همزمان با سفر رئیس‌جمهوری یکی از زیباترین و مجهرترین سالن‌های موسیقی کشور در این استان افتتاح خواهد شد؛ بنا داریم در همه مراکز استان‌ها زیرساخت مورد توجه و مورد نیاز مردم آن استان را افتتاح کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مشارکت موثر بانوان ایران در جشنواره موسیقی امسال اشاره کرد و گفت: آمار حضور ۸۲۲ بانوی هنرمند از ۲۱۰۹ هنرمند شرکت‌کننده در جشنواره مایه تعجب و خوشحالی و باعث افتخار است؛ نوآموزان و کودکان که امید آینده فرهنگ و هنر در کشور هستند هم حضور چشم‌گیری در جشنواره امسال داشتند که امیدواریم این مسیر با قوت ادامه پیدا کند. 

مجوزهای دفتر موسیقی باید بدون خدشه اجرا شود

اسماعیلی اظهار داشت: سند ملی موسیقی ایران پس از ۴۵ سال با همت همکارانمان در شورای هنر مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و در نهایت در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب نهایی رسید و طی روزهای آینده توسط رئیس جمهوری ابلاغ می‌شود. این گام مهمی برای توسعه کمی و کیفی هنر موسیقی در کشور است. 

وی گفت: بسیاری از نقاط مبهم در سند ملی موسیقی برطرف شده است، در این سند همه بخش‌های کشور ملزم به رعایت و اجرای مجوزهای وزارت فرهنگ ارشاد و دفتر موسیقی هستند؛ هر مجوزی را که دفتر موسیقی صادر کند، باید بدون خدشه اجرا کنند.

وی گفت: امیدوارم اهالی موسیقی بتوانند از فضای مناسبی که ایجاد شده است، استفاده کنند. به این میزان علاقه‌مندی مردم به موسیقی این هنر فاخر که اصالت و قدمت چند هزار ساله در این مرز و بوم دارد، افتخار می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: باید به موسیقی‌های محلی مقامی به هنرمندان عزیز این حوزه و مسائل معیشتی و مالی آنها توجه ویژه شود. صندوق اعتباری هنر مسائل مربوط به مسکن و سایر نیازهای آنها دنبال می‌کند. امیدوارم بتوانیم گام‌های موثری در عرصه موسیقی داشته باشیم.

سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران با همکاری بنیاد رودکی به دبیری رضا مهدوی ۲۳ تا ۲۸ بهمن ماه در بخش‌های رقابتی (جایزه باربَد) و غیررقابتی با حضور ۲۱۰۹ هنرمند همزمان در تهران و استان‌های آذربایجان شرقی، بوشهر، سمنان، فارس، گلستان، مرکزی، مازندران، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، کرمانشاه، لرستان، کرمان و هرمزگان برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha