تصویب «منشور کرامت مادری» در قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده

تهران - ایرنا- رییس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تصویب «منشور کرامت مادری» در قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده خبر داد.

به گزارش ایرنا از وبدا، صابر جباری گفت: «منشور کرامت مادری» پس از انجام جلسات کارشناسی و تخصصصی در بیست و یکمین جلسه قرارگاه جوانی جمعیت و سلامت خانواده وزارت بهداشت به تصویب رسید و به دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تابعه وزارت بهداشت ابلاغ شد.

وی افزود: روسای دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور موظف هستند که تدابیر لازم برای اجرایی شدن این منشور را از طریق قرارگاه های جوانی جمعیت دانشگاه ها اتخاذ کنند و همچنین بر حسن اجرای موضوع مهم «کرامت مادری» در مراکز بهداشتی، درمانی، بیمارستان ها و تمام مراکز وابسته به وزارت بهداشت اعم از ستادی و غیرستادی، دانشکده ها، دانشگاه ها و پژوهشکده ها، نظارت کنند.

رییس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت در دو سال اخیر طی برنامه های مختلف موضوع «خانواده و کرامت مادری» را در دستور کار خود قرار داده و طراحی اغلب برنامه های وزارت بهداشت بر همین مبنا بوده است.

وی اضافه کرد: در موضوع جوانی جمعیت، سلامت خانواده و نظام ارجاع، محور «خانواده» است و محور و پایه اصلی خانواده نیز موضوع مادر و مهم ترین مبحث در موضوع مادر «کرامت مادری» است.

جباری با اظهار امیدواری از این که این مصوبه گام بلندی در جهت ارتقای کرامت مادری باشد، اظهار کرد: ما در حوزه فرزندآوری دو کلید واژه مهم به نام «ارزشمندی فرزندآوری» و «کرامت مادری» داریم. هسته اصلی در بحث تشویق ازدواج به هنگام، فرزندآوری به موقع و در تحکیم خانواده، بحث تکریم مادری است.

تصویب «منشور کرامت مادری» در قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده


رییس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت بیان داشت: معاونت بهداشت برای همکاران بهداشت در جهت تبیین این موضوع دوره های آموزشی برگزار کرده است. به عنوان مثال دوره «کرامت مادری» در شهرستان قم با حضور ماماهای بلوکهای زایمان از سراسر کشور، برگزار شد.

جباری در پایان گفت: مردم در صورت مشاهده برخورد نامناسب با مادران در مراکز وابسته به وزارت بهداشت، به ویژه در بلوک های زایمان می توانند مراتب را به خط ۶ سامانه ۱۹۰ گزارش کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha