وزیر فرهنگ: ساخت فیلم سینمایی برای بزرگداشت ناوگروه ۸۶ در دستور کار است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش ملی تبیین ابعاد و دستاوردهای ناوگروه ۸۶ نداجا گفت: سازمان سینمایی به زودی با تکمیل فرایند پیش تولید، کار ساخت فیلم سینمایی فاخری را برای این حماسه بزرگ آغاز خواهد کرد و علاوه بر آن دوستان حوزه موسیقی هم سمفونی ویژه این حماسه را در سالگرد این اتفاق اجرا خواهند کرد.

به گزارش ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در همایش ملی تبیین ابعاد و دستاوردهای ناوگروه ۸۶ نداجا که امروز شنبه (۲۸ بهمن) برگزار شد، اظهار کرد: ابعاد نظامی و فنی این حماسه توسط متخصصان امر واکاوی می شود، بنده از اثنای این اقدام در جریان آن قرار گرفتم و بر همین اساس تلاش کردیم با دوستان رسانه ای کارگروهی را برای ثبت این اقدام تشکیل دهیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: در شورای فرهنگ عمومی کشور هم این روز را ثبت و تلاش کردیم این اتفاق مهم را وارد زندگی روزمره همه ایرانیان کنیم که با تلاش همکارانم در کمترین زمان این اتفاق رخ داد.

وزیر فرهنگ گفت: خیلی از موارد به دلیل فرایند طولانی این‌ کار (ثبت در تقویم) سالها پس از وقوع عملی شد اما به دلیل اهمیت موضوع، بلافاصله این کار در وزارت فرهنگ بررسی و انجام شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: سازمان سینمایی به زودی با تکمیل فرایند پیش تولید کار ساخت فیلم سینمایی فاخری را برای این حماسه بزرگ آغاز خواهد کرد و علاوه بر آن دوستان حوزه موسیقی هم سمفونی ویژه این حماسه را در سالگرد این اتفاق اجرا خواهند کرد.

وزیر فرهنگ گفت: این اقدام به عنوان مولفه ای اقتدار آفرین موجب ایجاد فضای نشاط و امیدواری در کشور شد؛ باید توجه داشت این حرکت زمانی رخ می دهد که دشمن به دنبال پشیمان سازی و ندامت از گذشته افتخار آفرین و ناامید کردن مردم نسبت به آینده‌ غرور آفرین ایران است به همین دلیل در چنین فضایی اقداماتی نظیر کار بزرگ ناوگروه ۸۶ جلوه بیشتری پیدا می کند.

اسماعیلی افزود: ملت ایران ریشه های تاریخی چند هزار ساله دارد که برخلاف همه توانایی هایش در دویست سال اخیر در مواجهه با غرب تحقیر شده بود و فعل خواستن را نمی توانست صرف کند و در همه حوزه ها به تمدن مغرب زمین نگاهی از پایین به بالا داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: فرزندان ایرانی در حوزه فعالیت های نظامی در دوره رژیم گذشته تحقیر می شدند؛ نزدیک به ۶۰ هزار مستشار آمریکایی همه حوزه نظامی ایران را در اختیار گرفته بودند و فرزندان ایرانی را حداکثر در مناصب پایین قرار می دادند و نگاهی تحقیرآمیز به آنها داشتند.

اسماعیلی ادامه داد: انقلاب اسلامی فضای نوینی پدید آورد تا جایی که در بخش نظامی فرزندان ایران هشت سال با دست خالی در برابر همه استکبار ایستادند. این اتفاق در حالی رخ می داد که دشمن بعثی از همه امکانات و تجهیزات برخوردار بود؛ از سلاح مرگبار شیمیایی (که قدرت های اروپایی در اختیار آنان قرار می دادند) گرفته تا ابزار آلات جاسوسی پیشرفته، ولی با همین دستان خالی برای اولین بار در دو سده اخیر جنگی رخ داد که یک وجب از خاک ایران کم نشد و مسیر افتخار آفرینی آنچنان ادامه پیدا کرد که امروز در زمینه ساخت تجهیزات نظامی جزء کشورهای انگشت شمار در حوزه فناوری های نوین هستیم.

وی با اشاره به قدرت موشکی و پهپادی ایران، افزود: امروز به قدرت برتری تبدیل شده ایم که بسیاری از قدرت های سنتی و امروز دنیا محتاج تعاملات نظامی و دفاعی با ایران هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: عده ای به ما اتهام می زنند به کشورهای دیگر سلاح پیشرفته می فروشیم این در حالی است که شرکت‌های اسلحه سازی آنها با ایجاد جنگ به حیات خود ادامه می‌دهند.

وزیر فرهنگ گفت: قدرت نظامی ما به حدی رسیده که فضای رسانه ای دنیا را بر سر چنین موضوعاتی حساس می کنند، این اقتدار را انقلاب اسلامی ایجاد کرده است و تغییر فضای فرهنگی و فکری کشور براساس «ما می توانیم» چنین نتایجی داشته است.

وی افزود: اقدامی که ناوگروه ۸۶ انجام داد از نمونه این اتفاقات است که برگ زرینی به کتاب قطور جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد.

به گزارش ایرنا، ناو گروه ۸۶ متشکل از ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناو بندر مکران دارای نمایندگانی از ۲۹ استان کشور که ماموریت خود را از ۲۹ شهریور پارسال آغاز کرد، ۳۰ اردیبهشت امسال به کشور بازگشت.

این ناو گروه در طول انجام ماموریت خود چهار مرتبه از خط استوا عبور کرد و در مدت ماموریت در بندرهای بمبئی هندوستان، بندر جاکارتا، بندر ریودوژانیرو، بندر کیپ‌تاون و صلاله پهلوگیری و از تنگه مالاکا، ‌دریای سلبس، اقیانوس آرام، تنگه ماژلان، اقیانوس اطلس، اقیانوس هند و دریای عمان گذر کرد.

این نخستین ناو گروه جمهوری اسلامی ایران بوده که با عبور از اقیانوس آرام اقدام به دور زدن کره زمین کرده و وارد قاره آمریکا شده که نشان دهنده توانمندی متخصصان داخلی و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

ناو گروه ۸۶، سه طوفان سهمگین را در سفر خود با موفقیت پشت سر گذاشت و توانست بیشترین عرض اقیانوس اطلس را در این سفر بپیماید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha