جذب دانشجوی خارجی در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک

تهران- ایرنا- جذب دانشجوی خارجی در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با مشارکت دانشگاه بین‌المللی جامعه‌المصطفی در قالب تفاهم‌نامه‌ای اجرایی می‌شود.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تعاملات علمی، فناوری و پژوهشی و همچنین تبادل استاد و دانشجوی خارجی در نشست پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و دانشگاه جامعه المصطفی بررسی شد.

در ابتدای جلسه جواد محمدی رییس این پژوهشگاه ضمن اشاره به قابلیت های علمی و ظرفیت های پژوهشی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و جایگاه بین المللی آن عنوان کرد: این پژوهشگاه دارای ۱۴ آزمایشگاه تخصصی و سه پژوهشکده ژنتیک پزشکی، ژنتیک گیاهی، دام و طیور و آبزیان و ژنتیک صنعت و محیط زیست است و ما پذیرای ۲۲۷ دانشجوی مقطع دکتری و کارشناسی ارشد در رشته های تخصصی زیست فناوری و ژنتیک و پذیرای نزدیک به ۸۰ دانشجوی میهمان از سایر دانشگاه ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستیم.

وی افزود: دارا بودن مرکز تولید حیوانات مدل با روش های منحصربه‌فرد ترانس ژن و کریسپر یک دهه است که در پژوهشگاه ژنتیک عملیاتی شده و با مدل موش مدل بیماری سرطان سینه، ناباروری آقایان، دیابت و هموفیلی در مرحله تولید و تیمار قرار دارد و برای کمک به بخش درمان، تولید داروهای مرتبط را داریم و در قسمت تشخیص تراریخته نیز امکان آزمایش و تشخیص محصولات کشاورزی و دستکاری ژنتیکی شده و آنالیز آنها در پژوهشگاه وجود دارد.

جواد محمدی ادامه داد: در پردیس فناوری پژوهشگاه نیز از سال گذشته با مشارکت بخش خصوصی مرکزی راه اندازی شد که ۳۲ شرکت دانش بنیان در آن تحت پوشش و فعالیت قرار دارند. افتخار داریم که اساتید ما در صنعت هم فعال هستند و رویکرد اساتید ما به سمت تقاضامحوربودن پیش می‌رود.

رییس پژوهشگاه ژنتیک اظهار داشت: ما با معاونت علم و فناوری، وزارت جهاد کشاورزی، انستیتو پاستور و چند دانشگاه علوم پزشکی کشور تفاهم نامه علمی داشتیم تا با توجه به نیازهای علمی و پزشکی کشور به سمت همکاری های پژوهشی هدفمند و ماموریت محور حرکت کرده و نیازهای جامعه را برطرف کنیم.

جواد محمدی افزود: در بخش بین الملل نیز با توجه به ظرفیت های پژوهشگاه باید در راستای دیپلماسی علمی و اجرای سند تعاملات بین المللی جمهوری اسلامی ایران حرکت کنیم تا با کشورهای جهان تعامل داشته باشیم و حتی از این طریق روابط کشورها را نزدیک کنیم و این ظرفیت در پژوهشگاه وجود دارد که تبادل دانشجو و استاد جزیی از این ظرفیت است.

رییس پژوهشگاه ژنتیک در پایان گفت: در پژوهشگاه بانک ذخیره ژنتیک زیتون منحصربه‌فرد کشور و خاورمیانه موجود است و تمام رقم های زیتون کشور طی یک دهه فعالیت علمی و پژوهشی شناسایی شده است.

سپس حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی رییس دانشگاه جامعه المصطفی نیز با اشاره به عملکرد دانشگاه جامعه المصطفی عنوان کرد: با علم و دانش می توانیم انقلاب اسلامی را تبلیغ کنیم. برای اثبات پیشرفت کشور یکی از موضوعات شاخص برای معرفی توانمندی علمی در کشورهای مختلف با استناد به آمار های بین المللی در کنار فناوری فضایی و فناوری هسته ای، نانوتکنولوژی و علم بیوتکنولوژی است.

وی ادامه داد: فعالیت دانشگاه جامعه المصطفی در حوزه علوم انسانی است. ما باید برای استفاده از ظرفیت پژوهشگاه ژنتیک با توجه به مجوز حضورمان اجرای رشته های جدید را انجام دهیم که مشابه آن را با دانشگاه علوم پزشکی ایران داریم و شما می توانید برای جذب دانشجو با توجه به‌ ظرفیت های ما استفاده کنید.

حجت السلام و المسلمین محسن قنبری معاون ارتباطات بین الملل جامعه المصطفی نیز ضمن قدردانی از پیگیری واحد روابط بین الملل پژوهشگاه برای تشکیل جلسه و امضای تفاهم نامه اظهار داشت: پس از امضای تفاهم نامه، باید برنامه ها به صورت فاز بندی و مرحله به مرحله عملیاتی شوند.

وی افزود: جذب دانشجوی خارجی با وجود قابلیت های اجرایی و نمایندگی های فراوان جامعه المصطفی برای رشته هایی که پژوهشگاه ژنتیک معرفی می کند، در بسیاری از کشورهایی که جامعه المصطفی نمایندگی دارد این رشته ها یا وجود ندارد یا از لحاظ علمی در سطح مطلوبی قرار ندارند و این مساله جذابیت این رشته ها را بیشتر می کند که باید برای معرفی پژوهشگاه در کشورهای هدف در شرق آسیا و آفریقا فعالیت شود.

قنبری اظهار داشت: ظرفیت های فراوان و بالقوه ای حتی در آمریکای لاتین و آفریقای مرکزی وجود دارد به همین خاطر کشت فراسرزمینی و ارائه محصولات و فناوری ها در کشورهای دارای نمایندگی، بهتر امکان‌پذیر خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha