اتحادیه اروپا پس از «روسیه‌ستیزی» در مسیر «چین‌ستیزی»

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش روزنامه گاردین، اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از اقدام‌های تازه خود، برای اولین بار پیشنهاد تحریم شرکت‌هایی را در سرزمین اصلی چین صادر کرد که هدف از آن بستن مفرهایی ادعا شده است که به روسیه اجازه می‌دهد فناوری نظامی را از مسیر کشورهای ثالث به کارخانه‌های تسلیحاتی خود انتقال دهد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این روزنامه انگلیسی افزود: اسامی سه شرکت در سرزمین اصلی چین به همراه یک شرکت هنگ‌کنگی و یک شرکت چینی در اسناد ۹۱ صفحه ای شرکت ها و افرادی قرار دارند که اعضای اتحادیه اروپا خواستار افزودن نام آنها به فهرست تحریم ها تا پیش از دومین سالگرد جنگ اوکراین است.

در حالی که نمایندگان اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا برای دیدار روز چهارشنبه در بروکسل آماده می شوند، یک منبع آگاه اعلام کرد که ابزارهای بیشتری برای اطمینان از این که مسکو نمی تواند محدودیت های موجود را دور بزند، مورد نیاز است.

گاردین اعلام کرد: اتحادیه اروپا به ویژه نگران فروش فناوری هایی به خارج از این اتحادیه است که سپس راه خود را از طریق کشورهای ثالت به روسیه باز می کند.

به عنوان بخشی از چنین تلاشی خدمات دیپلماتیک اتحادیه اروپا پیشنهاد داد اسامی ۲۰ شرکت از جمله سه شرکت در سرزمین اصلی چین، یک شرکت در ترکیه و یک شرکت در هند به فهرست سیاه کشورهای حامی ارتش روسیه افزوده شود.

۲ شرکت کشتیرانی در روسیه نیز متهم به انتقال سلاح از کره شمالی به بندر دونای واقع در شرق ولادی وستوک هستند؛ شرکت هایی که در فهرست سیزدهمین دوره تحریم های مورد بحث بروکسل در این هفته قرار دارند.

این بدان معناست که شرکت‌های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از تجارت با این شرکت‌ها منع خواهند شد، زیرا بروکسل تلاش‌های خود را برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌های خود علیه روسیه افزایش می‌دهد.

اتحادیه اروپا پیش از این ممنوعیت صادرات مشابهی را برای بیش از ۶۰۰ شرکت از جمله سه شرکت مستقر در هنگ کنگ و شرکت هایی در کشورهایی از جمله ارمنستان، امارات متحده عربی و ازبکستان اعمال کرده است.

بروکسل سال گذشته پیشنهاد داد که پنج شرکت چینی در فهرست تحریم ها قرار گیرد، اما با مخالفت پکن و فقدان تمایل برخی از پایتخت‌های اتحادیه اروپا، نام این شرکت‌ها از این فهرست حذف شد.

متحدان غربی تخمین زده‌اند که تحریم‌های کنونی، روسیه را از درآمد ۴۰۰ میلیارد دلاری (۳۱۵ میلیون پوند) محروم کرده است.

به ادعای گاردین با این حال و با توجه به اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به طور قابل توجهی تدارکات نظامی را افزایش داده و اتحادیه اروپا عقب مانده است، آنها به تحریم ها نیاز دارند تا تاثیر بیشتری داشته باشند.

این روزنامه انگلیسی می افزاید: همچنین انتظار می‌رود تحریم‌های جدیدی که در حال برنامه‌ریزی هستند، تعداد زیادی از مقام های روسیه را در معرض مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت روادید در اتحادیه اروپا قرار دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha