هواشناسی کرمانشاه نسبت به بارش برف و باران هشدار نارنجی صادر کرد

کرمانشاه - ایرنا - اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه با صدور اطلاعیه ای، نسبت به بارندگی همراه با وزش باد، رعدوبرق، تگرک و احتمال بارش برف در مناطق سردسیر هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

رییس اداره پیش‌بینی هواشناسی استان کرمانشاه روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: سامانه ای بارشی که از انرژی و رطوبت چشمگیری برخوردار است؛ از اواسط وقت امروز تا یکشنبه هفته آینده جو استان را تحت تاثیر قرار می دهد.

سعید قاسمی افزود: بارش که در روزهای پنجشنبه و جمعه، از شدت بیشتری برخودار خواهد بود؛ علاوه بر آبگرفتگی معابر، رواناب و سیلاب های محلی، ممکن است سبب طغیان برخی رودخانه ها در سطح استان شود.

وی اضافه کرد: با سرد شدن تدریجی لایه های زیرین جو، بارش علاوه بر ارتفاعات و گردنه ها، احتمالاً در مناطق سردسیر نیز به شکل برف مشاهده خواهد شد.

قاسمی با بیان اینکه این شرایط سبب بارش باران، وزش باد، رعدوبرق و احتمالاً رگبار پراکنده تگرگ و در نواحی سردسیر بارش برف می شود گفت: آبگرفتگی معابر، رواناب و سیلاب های محلی، احتمالاً طغیان برخی رودخانه ها، لغزندگی جاده ها، کاهش میدان دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای نیز پیش بینی می شود.

وی نسبت به پاکسازی کانال ها و آبراهه ها، پرهیز از کوهنوردی و قرارگرفتن در مناطق مرتفع، محافظت تجهیزات برقی در برابر رعدوبرق، آمادگی دستگاه های اجرایی، احتیاط در رانندگی، اجتناب از ترددهای غیرضرور و اطلاع رسانی به موقع از طریق رسانه های محلی توصیه کرد.

رییس اداره پیش‌بینی هواشناسی استان کرمانشاه یادآور شد: متوسط دمای هوا از روز پنجشنبه تا اوایل هفته آینده، بتدریج کاهش خواهد یافت که کاهش دما در روزهای شنبه و یکشنبه محسوس خواهد بود.

به گزارش ایرنا، هشدارهای هواشناسی دارای سه سطح زرد ، نارنجی و قرمز است، زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند، این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند و از سوی دیگر مسوولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

هشدار نارنجی شدت بیشتری از هشدار زرد رنگ دارد و در این نوع از هشدار پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود، هشدار نارنجی رنگ جهت آماده‌باش دستگاه‌های مسوول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha