اختلاف بر سر شمار اسرای فلسطینی مهم‌ترین مانع دستیابی به آتش‌بس است

تهران- ایرنا- یک مسئول صهیونیست، اختلاف حماس و رژیم اسراییل درباره شمار اسیران فلسطینی که باید آزاد شوند را بزرگترین مانع کنونی در دستیابی به آتش بس دانست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری «سما»، شامگاه سه شنبه دور جدید مذاکرات درباره مبادله اسیران صهیونیست و فلسطینی با حضور «ویلیام برنز» رئیس سازمان «سیا»، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست وزیر قطر، «دیوید بارنیا» رئیس «موساد» و مسئولان مصری در قاهره برگزار شد.

یک مقام صهیونیست که نامش فاش نشده است، اعلام کرد که بزرگترین مانع باقیمانده در مسیر دستیابی به توافق، شمار اسیران فلسطینی است که حماس در مقابل آزادی اسرای صهیونیست، خواستار آزادی آن ها شده است.

وی افزود: این مذاکرات بدون پیشرفتی به پایان رسید، ولی موانع دستیابی به توافق که مذاکره کنندگان باید بر آن تمرکز کنند، شناسایی شد.

این مقام صهیونیست گفت: در صورتی که حماس شمار اسیران مورد نظر خود را کاهش ندهد، ممکن است به توافقی در این مورد نرسیم، ولی انتظار می رود که مصر و قطر در روزهای آینده، با مسئولان حماس مذاکراتی در این مورد داشته باشند.

مذاکرات درباره آتش بس و مبادله اسرا سه شنبه شب در پایتخت مصر در حالی به پایان رسید که تلویزیون «العربی» به نقل از یک مسئول مصری اعلام کرده بود که این مذاکرات دو یا سه روز به طول خواهد انجامید.

تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در گزارشی اعلام کرد که مذاکرات قاهره با اصرار حماس بر نظر خود درباره آزادی اسیران فلسطینی، بدون هیچ پیشرفتی به پایان رسید.

بر اساس این گزارش، هیات مذاکره کننده اسرائیلی نیز قاهره را به مقصد تل آویو ترک کرد و هیچ کدام از طرف های شرکت کننده تاکنون بیانیه ای در این باره صادر نکرده اند.

تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک مسئول سیاسی اعلام کرد که موضع جنبش حماس تغییری نکرده و این جنبش همچنان بر توقف جنگ به عنوان مقدمه دیگر اقدامات اصرار می ورزد، ولی اسرائیل این خواسته را نپذیرفته است.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز طرح جدید درباره مبادله اسیران که توسط روسای موساد و شاباک به وی ارائه شده بود را نپذیرفت، به همین خاطر نمایندگان این رژیم با دست خالی به قاهره رفته اند.

شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز به نقل از یک مسئول صهیونیست اعلام کرد که اختلافاتی میان مسئولان سیاسی و امنیتی این رژیم درباره مشارکت در گفت وگوهای قاهره بوجود آمده است.

وی که نامش فاش نشده است، افزود: همین اختلافات باعث شد که «نیتسان ألون» هماهنگ کننده امور اسیران و مفقودان رژیم صهیونیستی در تل آویو بماند و به مصر نرود.

این مسئول صهیونیست گفت: حضور هیات اسرائیلی در قاهره فقط به خاطر درخواست رئیس جمهوری آمریکا بوده و نتانیاهو نیز برای اینکه رئیس موساد در مذاکرات از اختیارات خود عبور نکند، مشاور سیاسی خود را با او به قاهره فرستاد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha