نشان فداکاری به پیشکسوتان و خانواده شهدای نیروی هوایی اعطا شد

تهران- ایرنا- نشان فداکاری و جوانمردی به ۱۰ پیشکسوت و خانواده شهدای نیروی هوایی با حضور فرمانده کل ارتش اعطا شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، اعطای نشان فداکاری و جوانمردی روز سه‌شنبه با حضور سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاون رئیس جمهور، پیشکسوتان و جمعی از خانواده شهدا نیروی هوایی در دانشگاه هوایی علوم و فنون شهید ستاری برگزار شد.

در این مراسم سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رئیس جمهور گفت: جای شکر دارد که ارتش و نیروی هوایی از انسان‌های شجاع و مومن و وطن دوست و حق طلب و پیرو امام و رهبر معظم انقلاب تشکیل شده است مردانی که جانشان را فدای این کشور کردند و امروز هم آمادگی جانفشانی فراوانی دارند.

وی افزود: روز ۱۹ بهمن مقدمه اصلی تمام شدن کار رژیم شاهنشاهی بود چرا که این رژیم عقبه مردمی خود را از دست داده بود و یک تکیه‌گاه به حسب ظاهر داشت و او را به عنوان تکیه‌گاه خودش ذکر می‌کرد اینگونه بیان می‌کرد که ارتش پشتیبان او است اما همافران با اقدامی که در روز نوزدهم بهمن انجام دادند نشان دادند که این تبلیغاتی بیش نیست و ارتش هم وخیل مردم پیوسته است و جزئی از مردم و مدافع حضرت امام است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه نیروی هوایی در دو مقطع دین بزرگی به گردن انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی دارد، خاطرنشان کرد: مقطع اول ۱۹ بهمن است که حرکتی که نیروی هوایی انجام داد کار رژیم شاه را یکسره کرد و افول و نابودی او را تسریع کرد به طوری که بعد از پیوستن همافران بیشتر از سه روز طول نکشید که کار رژیم طاغوت وابسته به عنوان یکی از ایادی قدرت‌های خارجی در منطقه تمام شد که این نشاندهنده افق دید نیروهای هوایی بود.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: بر حسب ظاهر افراد نیروی هوایی طبقه تحصیلکرده آمریکا دیده اروپا دیده بودند، یعنی در آن ایام عمده خلبانان ما دست چین شده‌های رژیم پهلوی بودند که به کشورهای اروپایی و آمریکایی اعزام شده بودند. شاید رژیم طاغوت در پیش خود به ایت دلیل خاطر جمع‌ترین نیرویی که می‌توانست روی آن حساب کند نیروهای چندگانه ارتش به ویژه نیروی هوایی بود.

وی افزود: اما همین دلایل کافی بود که آنها با ماهیت استبدادی آن حکومت بیشتر آشنا شده باشند و چون دل در گرو مکتب اسلام و اهل بیت داشتند وقتی پیام حضرت امام ره و پرچم حضرت امام(ره) بلند شد جزو اولین گروه‌هایی بودند که به خیل عظیم ملت پیوستند و این را با لباس همافری به نمایش گذاشتند.

رییس بنیاد شهید یاداور شد: تا قبل از آن روز یعنی تا نوزدهم بهمن در اقص نقاط کشور فرزندان این مرز و بوم در ارتش به عناوین مختلف به مردم پیوسته بودند اما اینکه یکجا نمادین جمع شوند دور همدیگر و با امام(ره) بیعت کنند کار بزرگی بود.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: آن مقطع زمانی دوم که نیروی هوایی دین بزرگی به گردن جمهوری اسلامی دارد چند روز اول جنگ است، چرا که شرایط کشور خاص بود، توطئه‌های تجزیه طلبانه در سراسر کشور، نبود استقرار کامل حکومت در اقصی نقاط کشور، گروهک‌های انحرافی داخلی به طوری که دانشگاهها را به تعطیل کشاندند، وضعیت نیروهای مسلح ما هم به همین ترتیب ارتش هنوز کامل خودش را پیدا نکرده بود هنوز سپاهی وجود نداشت نیروهای مردمی هنوز شکل نگرفته بودند منسجم نشده بودند آموزش ندیده بودند.

وی ادامه داد: در آن مقطع افراد با تجربه‌ای در اقص نقاط کشور ممکن بود یک دوره جنگ چریکی هم دیده باشند اما ما یک نیروی منظم زمینی نداشتیم، ما در یک جا فقط دست بالاتر داشتیم آن هم در آسمان نسبت به دشمن و این دست بالاتر ما در آسمان نسبت به دشمن از روز اول علی رغم پیش‌بینی‌هایی که صدام و رژیم بعث می‌کرد و پشتیبانی‌های گسترده‌ای از او می‌شد نگذاشت جبهه‌های دشمن با توفیق روبرو شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با اینکه مستشاران خارجی نیروی هوایی رفته بودند ما به لحاظ تجهیزاتی و نیروی انسانی دستمان خالی بود اما دلاورمردان نیروی هوایی باغیرت ایستادند و دشمن را روی زمین غافلگیر کردند تا بتدریج نیروی‌های زمینی ارتش، سپاه و مردمی ساماندهی شوند و دشمن را به عقب برانند.

وی تاکید کرد: اگر در روزهای اول جنگ عملیات‌های گسترده نیروی هوایی نبود و اگر برتری آسمان در اختیار نیروی هوایی نبود سرنوشت جنگ شاید طور دیگری می‌شد. اما این برتری تا آخر جنگ باقی ماند به همین خاطر دشمن به موشک باران شهرها رو آورد.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: دیگر کاری از دست نیروی هوایی عراق برنمی‌آمد مجبور شد با استفاده از موشک، شهرهای ما را بزند چه بسا ممکن بود سرنوشت جنگ اصلاً متفاوت باشد و امروز قطعاتی از سرزمین کشورمان را دیگر در اختیار نداشته باشیم این جای سپاسگزاری و تشکر از این نیروی توانمند را دارد.

نیروی هوایی در الهام بخشی برای خودکفایی هم پیشرو عمل کرد

وی با بیان اینکه نیروی هوایی هم در پیروزی انقلاب اسلامی و هم در دفاع مقدس به یک نیروی پیشرو عمل کرد یادآور شد: این نیرو در الهام بخشی برای خودکفایی هم پیشرو عمل کرد که در این زمینه هم امروز می‌توانیم در تکنولوژی‌های برتر عالم دست بالا را داشته باشیم چرا که در فضا هم حضور داریم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: زمانی کشوری را در اختیار ما قرار داده بودند که در همه عرصه‌ها وابسته به خارجی‌ها بود وابسته به دشمنانش بود تمام تجهیزات ما تجهیزاتی بود که از دشمن امروزمان آمریکا آن زمان رژیم وقت گرفته بود که نه تنها به ما کمک نمی‌کرد بلکه از علم و آگاهی که نسبت به تجهیزات داشتند برای کمک به دشمنان ما استفاده می‌کرد.

وی تاکید کرد: باز دست بالاتر شما عزیزان و پیشرو بودن نیروی هوایی در اعتماد به نفس و تکیه به جوانان دانشمند، جوانان نخبه آن موقع که این الهام بخشی را برای جامعه ایجاد کرد و امروز از پیروی از ان نسل جوانان توانستند در عرصه‌های گوناگون ملی و بین‌المللی کشور را خودکفا کنند و همه این‌ها ما را به این نقطه می‌رساند که در مقابل این همه دلاوری‌ها، بصیرت‌ها، آگاهی‌ها و اقدامات آگاهانه سر تعظیم فرود بیاوریم.

در پایان این مراسم نشان فداکاری به خانواده‌های معزز علیرضا فتوحی شعار، امرالله یساقی اسعد، محمد جوانمردی خالص، شهید همایون حکمتی اهدا شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha