زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان الهی در ایران به خوبی در جهان بازتاب نیافت

تهران- ایرنا- نمایندگان ادیان توحیدی در دومین جلسه از سلسله پیش نشست‌ های بازاندیشی راهکارهای استیفای حقوق ملت ایران در عرصه بین الملل بر لزوم بازتاب زندگی مسالمت آمیز ادیان در ایران برای همه مردم دنیا تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، سامان نیازی روز دوشنبه در دومین جلسه از سلسله پیش نشست‌های بازاندیشی راهکارهای استیفای حقوق ملت ایران در عرصه بین الملل که با حضور نمایندگان ادیان توحیدی و مذاهب اسلامی برگزار شد، ضمن تاکید بر عدم تبعیض میان پیروان ادیان الهی اظهار کرد: استفاده از لفظ اقلیت برای ادیان توحیدی یک اشتباه است که سهوی تکرار می شود. ما ایرانی مسیحی، ایرانی زرتشتی و ایرانی کلیمی داریم و نقش آفرینی همه ملت ایران در حکمرانی مانیفست دولت سیزدهم است.

قائم مقام دستیار رئیس جمهور این را هم گفت که دو نشست دیگر با حضور سازمان های مردم نهاد حقوق بشری و مقام‌های سابق و فعلی دولتی که مسئولان و متولیان در خط مقدم بودند، در آینده برگزار خواهد شد و در مجموع نتایج هر چهار نشست در قالب گزارشی تقدیم رئیس‌جمهور خواهد شد.

عضو انجمن کلیمیان تهران در ابتدای نشست، از انتشار یک مجله توسط این انجمن خبر داد و گفت: هدف مجله این است که همگان مطلع شوند در جامعه کلیمیان ایران چه می گذرد و با همین هدف یک پایگاه خبری نیز برای انتشار خبرهای کلیمیان دایر کرده ایم.

آرش آبایی اظهار کرد: درباره کلیمیان دو نکته قابل توجه است یکی مساله صهیونیسم که متاسفانه در برخی موارد خلط مبحث می شود در حالی که امام خمینی(ره) همواره تاکید داشتند که بحث کلیمیان از صهیونیسم جداست.

عضو انجمن کلیمیان تهران با اشاره به اینکه خلط صهیونیسم با یهودیت در خارج از کشور به شکل یهودستیزی نشان داده می‌شود و دیدگاه نظام جمهوری اسلامی این نبوده و نیست، گفت: موضع نظام رعایت حقوق شهروندی است.

وی مهمترین مساله را بازتاب واقعیت درون جامعه ایران برای جهانیان به شکل صحیح برای رفع بدبینی ها دانست و افزود: زندگی مسالمت آمیز کلیمیان و دیگر ادیان در کنار یکدیگر در ایران به خوبی انعکاس پیدا نکرده است.

عضو شورای خلیفه گری ارامنه تهران و شمال کشور در ادامه این نشست گفت: اقلیت های ارمنی ایرانی وقایع بسیاری را پشت سر گذاشته اند اما مهم این است که اکنون در کنار یکدیگر هستیم.

آرتوییت زهرابیان با اشاره به اینکه در بحث رسانه بسیار ضعیف عمل کرده ایم، اظهار کرد: رسانه از حالت ابزار به سلاح تغییر شکل داده و این از مهمترین دلایل تضعیف رسانه است.

عضو شورای خلیفه گری ارامنه تهران افزود: کارنامه ما در حوزه رسانه درخشان نیست چرا که خبرها وضعیت را به شکلی اشتباه ترسیم و کارهای نکرده و کوچک را برجسته می کردند.

وی به جهاد تبیین مورد تاکید مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: باید بتوانیم در مسیر درست قدم برداریم و برای جهانیان روشنگری کنیم.

زهرابیان با اشاره به اینکه بحث مشاغل حساس در مجلس به تصویب رسید و به موجب آن پیروان ادیان الهی ممنوعیتی برای کسب مدیریت‌های ارشد ندارند، گفت: این مهم تاکنون اطلاع رسانی نشده است.

عضو شورای خلیفه گری ارامنه تهران در ادامه با اشاره به اینکه باید بتوانیم در حوزه مسائل خاص از کارشناسان همان حوزه استفاده کنیم، تاکید کرد: کشوری مانند فرانسه فیلترینگ دارد اما به دلیل آنکه مدیریت می کند و روایت درستی از آن منتشر می شود هیچکس در دنیا به آن توجه نمی کند اما در ایران این موضوع موجب حساسیت های جهانی شده است.

کشیش آربی نرسسیان از دیگر شرکت کنندگان در این نشست گفت: در کشورهای منطقه شناخت کافی نسبت به ایران نیست. معلمان مدارس کشورهای مختلف اطلاعاتی درباره ایران ندارند که به دانش آموزان بدهند و اطلاعات اشتباه منتقل می کنند و این کودکان مسئولان آینده می شوند که اشتباه تصمیم می گیرند.

نرسسیان افزود: توصیه ما این است که رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف نشست هایی برای معلمان و مسئولان فرهنگی کشورها بگذارند و اطلاعات کامل و دقیقی نسبت به ایران در اختیار آنها بگذارند.

کشیش هرایرخسرویان از خلیفه گری ارامنه تهران در ادامه این نشست در سخنانی گفت: اکثر گردشگرانی که به ایران می آیند از اینکه ارامنه مدارس و کلیساهایی در شهر دارند، بسیار تعجب می‌کنند و این نشان می دهد که در بخش خارجی رسانه های ایران ضعیف عمل کرده اند.

پدرام سروش پور موبد زرتشتیان هم اظهار کرد: بزرگترین تحول تاریخی برخورد تمدن ایران و یونان بوده است یعنی دو تمدنی که تاریخ را ساخته اند اما ما از ظرفیت های خودمان به خوبی استفاده نمی کنیم و در نتیجه دیگران از آنها علیه ما استفاده می کنند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های تاریخی خود استفاده کنیم، گفت: این مباحث می تواند باعث همبستگی ما شود.

سروش پور با اشاره به اینکه وطن همه ما از جمله زرتشتیان، ایران است، گفت: ایرانیان در گذشته از واژه همازوری به جای همبستگی استفاده می کردند و این یعنی باید فکر و اندیشه مان را یکی کنیم تا قدرت بیشتری داشته باشیم.

آنی میرزاخانیان عضو شورای خلیفه گری ارامنه تهران و شمال هم در ادامه این نشست اولین کارکرد رسانه را نظارت بر محیط و دومین کارکرد را ایجاد همبستگی اجتماعی عنوان کرد و گفت: در حوزه همبستگی اجتماعی باید کاری کنیم که باعث ایجاد حس تعلق به وطن و آرامش خاطر و ایمنی شود.

وکیل کلیمی در سخنانی در این نشست اظهار کرد: امروز رسانه ابزار نیست و یک سلاح است اما ما در جنگ روایت ها، در برابر دشمن ضعف جدی داریم.

امیرفراز نعیموت با بیان اینکه اولین راهکار برای دفاع از حقوق ملت ایران ارتقای وجوه بین المللی ملت ایران است، گفت: باید نقاط قوت و قدرت را به خوبی نشان دهیم و با افکار مختلف رواداری بیشتری داشته باشیم تا با ایجاد احساس تعلق بیشتر، از خروج نخبگان جلوگیری کنیم.

سوفیا جاقاربتیان رئیس هیات مدیره موسسه آرارات در ادامه این نشست با بیان اینکه بازیگران جهانی تمایلی به مقبولیت ایران ندارند، گفت: برای مقبولیت ایران باید از داخل شروع کنیم و ایرانیان خارج از کشور به خصوص اقلیت های مذهبی می توانند بر وجهه ایران تاثیرگذار باشند.

خاخام آرش تهرانی نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: ایرانیان اهل جنگ و برخورد نیستند و با هم دوست هستند لذا همه ادیان و مذاهب در ایران کاملا مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی کرده و می کنند.

زوریک قاراپتیان، مدیر شورای خلیفه گری ارامنه تهران و شمال در سخنانی گفت: لازمه استیفای حقوق مردم ایران تبیین آن در عرصه داخلی و خارجی است.

وی افزود: ایران در عرصه هنر و ورزش اسطوره های زیادی دارد که می تواند در عرصه جهانی از آن استفاده کند.

قاراپتیان اظهار کرد: اگر بپرسیم قوی ترین ارتش دنیا کدام است همه می گویند آمریکا در حالی که توان نظامی ایران بسیار بالاست اما کمتر کسی از آن حرف می زند.

کشیش آروین شامیریان از دیگر مهمانان این نشست گفت: بهترین خبرنگاران ما جوانان هستند لذا بهتر است برای اطلاع رسانی به دنیا از آنها بهره بگیریم و این کار ما را زودتر و بهتر به هدف می رساند.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت رسانه افزود: می توانیم با همکاری یکدیگر ایران واقعی را بهتر به جهانیان بشناسانیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha