کاهش صدور مجوز سقط درمانی در کشور/۱۰ هزار پرونده قصور پزشکی تشکیل شد

تهران - ایرنا - رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه در سال جاری ۶ هزار و ۵۴۳ مجوز سقط درمانی صادر شد، گفت: کاهش ۲ و ۳ دهم درصدی صدور مجوز این نوع سقط را شاهد هستیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عباس مسجدی آرانی روز یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: کاهش مجوز سقط درمانی در مسیر سیاست‌های کلی جوانی جمعیت و بررسی تخصصی‌تر پرونده‌های سقط درمانی انجام شده است.

وی افزود: سقط درمانی، هم در تدوین و نوشتن قانون جوانی جمعیت و هم در اجرا دخیل است و در سال جاری هشت هزار و ۵۱۱ مورد پرونده سقط درمانی در مراکز پزشکی قانونی تشکیل شد که سه و نیم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

مسجدی آرانی به دستاوردهای سازمان پزشکی قانونی ‌اشاره کرد و گفت: از ابتدای راه اندازی سازمان پزشکی قانونی در سال ۱۳۷۲ تا امروز ۵۰ مرکز این سازمان به ۴۷۰ مرکز افزایش یافته است.

رییس سازمان پزشکی قانونی افزود: مدت زمان پاسخگویی به مراجعان در گذشته ۲ ساعت بود که امروز به ۶۴ دقیقه کاهش یافته است همچنین متوسط زمان پاسخگویی از ۱۶۰ روز در سال ۷۲ امروز به ۱۹روز در برخی استان‌ها رسیده است که مورد استفاده مراجع قضایی قرار می‌گیرد.

مسجدی آرانی با بیان اینکه اقدامات و خدمات سازمان پزشکی قانونی با اتکا به توان داخلی و متخصصان بومی به بالاترین سطح در دنیا رسیده و جزو کشورهای برتر دنیا در این حوزه محسوب می‌شود، افزود: در سه سال گذشته بیش از ۳۰۰ هزار نفر از بانک ژنتیک استفاده کردند.

وی با اشاره به فعالیت ۴۷۰ مرکز در کل کشور گفت: در سال جاری یک میلیون و ۴۵۷ هزار و ۶۵۱ نفر مورد معاینه قرار گرفتند و ۵۹ هزار و ۷۱۶ جسد نیز در این مراکز مورد معاینه پزشکان و متخصصان پزشکی قانونی قرار گرفتند.

رییس سازمان پزشکی قانونی به وجود ۲۶۵ پرونده رسوبی در پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: با هماهنگی و همکاری مناسب تعداد این پرونده‌ها به ۲۰ مورد رسید و امیدواریم تا پایان سال این عدد به صفر برسد.

صادرات کیت‌های آزمایشگاهی تولید بومی به کشورهای اروپایی

وی به صادرات کیت‌های آزمایشگاهی تولید بومی به کشورهای اروپایی اشاره کرد و افزود: با کسب استانداردهای بین المللی توان صادرات کیت‌های آزمایشگاهی را حتی به آمریکا داریم.

مسجدی آرانی جمهوری اسلامی را نخستین کشور تولیدکننده کیت‌های آزمایشگاهی در جهان اسلام عنوان کرد و گفت: همه این کیت‌ها به دست توانمند متخصصان داخلی تهیه شده است.

۱۱۵ هزار پروفایل از مجرمان، اجساد با هویت مجهول و قربانیان آزار جنسی نمونه ژنتیکی دریافت شده است

۲۰۵ هزار نمونه ژنتیک از مجرمان خطرناک در بانک ژنتیک هویتی ذخیره شد

وی با بیان اینکه ۲۰۵ هزار نمونه ژنتیک از مجرمان خطرناک در بانک ژنتیک هویتی ذخیره شده است، افزود: این بانک با گسترش دامنه می‌تواند در جلوگیری از زنجیره جرم موثر باشد.

رییس سازمان پزشکی قانونی میزان نمونه‌های جمع آوری شده در حوزه مجرمان را کافی ندانست و افزود: در۲ سال اخیر با تولید کیت‌های آزمایش ژنتیک بومی این روند سرعت بیشتری گرفت و امسال توانستیم بیش از ۵۰ هزار ساختار ژنتیک و دی ان ای از مجرمان جمع آوری کنیم. 

مسجدی آرانی با انتقاد از تخصیص ۵۴ درصدی اعتبارهای سازمان پزشکی قانونی از سازمان برنامه و بودجه خواست تا برای تکمیل برنامه‌ها و مسئولیت های این سازمان اعتبارها را به موقع و کامل تخصیص دهند. 

به گفته وی، در مجموع ۱۱۵ هزار پروفایل از مجرمان، اجساد با هویت مجهول و قربانیان آزار جنسی نمونه ژنتیکی دریافت شده است که در بانک هویت مجرمان خطرناک ثبت و در اختیار دستگاه قضایی و مجموعه انتظامی قرار دارد.

شیب آرام کاهش مسمومیت با گاز مونو اکسید کربن

رییس سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه سالانه حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از خدمات و معاینات بالینی پزشکی قانونی استفاده می‌کنند، افزود: یکی از دغدغه ای اصلی ما مسمومیت با گاز مونو اکسید کربن است که در سال جاری شاهد کاهش روند مرگ و میر ناشی از این گاز هستیم. 

وی گفت: در ۹ ماه سال گذشته ۴۶۰ مورد مسمومیت گاز مونو اکسید کربن داشتیم که امسال این میزان به ۴۵۰ مورد رسید اما نکته مهم و قابل توجه آن این است که ۱۸۱ مورد یعنی حدود ۴۰ درصد موارد مسمومیت در فصل پاییز رخ داده که نیازمند توجه جدی دستگاه‌های متولی برای آگاه سازی در فصل سرما است. 

دندانپزشکی، جراحی زیبایی و پلاستیک و حوزه زنان و زایمان به ترتیب بیشترین میزان شکایت، قصور پزشکی و محکومیت را دارند

۱۰ هزار و ۲۳۰ پرونده قصور پزشکی 

رییس سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه در ۹ ماه گذشته، ۲۵ هزار و ۶۸ مورد پرونده کمیسیون پزشکی داشتیم گفت: در حوزه قصور پزشکی ۱۰ هزار و ۲۳۰ پرونده در پزشکی قانونی تشکیل شد که در چهار هزار و ۴۷۹ پرونده منجر به محکومیت پزشکان شده است. 

به گفته مسجدی آرانی، کماکان بخش دندانپزشکی، جراحی زیبایی و پلاستیک و حوزه زنان و زایمان به ترتیب بیشترین میزان شکایت، قصور پزشکی و محکومیت را دارند. 

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از پرونده ها در حوزه جراحی زیبایی به دلیل مراجعه مردم به آرایشگران و پزشکان غیرمتخصص تشکیل می‌شود، افزود: به مردم توصیه می‌شود که حتما برای جراحی زیبایی به متخصصان مراجعه کنند.

برخی مدیران وسوسه اعلام آمار دارند

رییس سازمان پزشکی قانونی با انتقاد از اعلام آمار کشته شدگان در حوادث و اتفاقات گفت: تاخیر در اعلام مجروحان و مرگ و میر ناشی از حوادث یا مواردی همچون حملات تروریستی به دلیل تشخیص درست و تخصصی است که باید بر اساس استانداردهای علمی انجام شوند.

مسجدی ارانی  ادامه داد: اعلام آمار متوفی بر عهده پزشکی قانونی است و طبق دستور العمل موجود، هیچ نهادی نباید در این حوزه ورود کند. برخی از مدیران برای اطلاع رسانی غیر صحیح ولع دارند که نتیجه آن بی‌اعتمادی در جامعه و افکار عمومی است. 

وی تاکید کرد: بخشنامه این مسئله به استان‌ها اعلام شده است و مدیران کل پزشکی قانونی جزو شورای مدیریت بحران هستند و اطلاع رسانی در وظایف آنان تکلیف شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha