توفیقات فضایی ایران با وجود تحریم‌ها نشان از حرکت روبه‌جلوی انقلاب اسلامی دارد 

تهران- ایرنا- رییس فرهنگستان علوم، در پیامی توفیقات حاصله فضایی به‌رغم تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی را نمایانگر حرکت با صلابت و رو به جلوی انقلاب اسلامی دانست که موجبات امیدواری حق‌طلبان و عدالت‌خواهان و نیز ارتقاء موقعیت ایران اسلامی در جهان و منطقه شده است.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، دکتر محمدرضا مخبر در این پیام ضمن تبریک موفقیت‌های اخیر دانشمندان فضایی کشور، نوشت: خدای متعال را شاکریم که در ایام بهمن ماه که همه ساله یادآور ازخودگذشتگی، رشادت، شهامت، خودباوری و اراده پولادین ملت بزرگ ایران برای تحقق آرمان‌های مقدس «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» است؛ اخبار مسرت بخش و غرورآفرین پرتاب های موفق محموله های فضایی به مدار زمین، شادی‌بخش قلوب همه ایرانیان آزاده و عزتمند شده است.

در این پیام آمده است: در این پرتاب های موفق، ایران توانست با استفاده از ماهواره‌بر دومرحله ای سوخت مایع "سیمرغ"، سه ماهواره مهدا، کیهان ۲ و هاتف ۱ را برای اولین بار در کشور با استفاده از فناوری راهبردی تزریق چندگانه ماهواره‌ها، در مدار بیضوی با ارتفاع کمینه ۴۵۰ کیلومتر و ارتفاع بیشینه ۱۱۰۰ کیلومتری قرار دهد.

همچنین هفته گذشته، در پرتاب تحسین‌برانگیز دیگری متخصصان فضایی کشور توانستند ماهواره ثریا را توسط ماهوارهبر سوخت جامد سه مرحله ای "قائم ۱۰۰" در مدار ۷۵۰ کیلومتری زمین قرار دهند. خوشبختانه طی موفقیت های اخیر در حوزه ماهواره‌برها، کشور عزیزمان مجهز به دو فناوری سوخت مایع و سوخت جامد شده است.

این برای نخستین بار است که دانشمندان علوم و فناوری های فضایی کشورمان توانستند ماهواره ها را در مدارهای بالاتر از ۵۰۰ کیلومتر با موفقیت تزریق کنند. قرارگیری ماهواره ها در مدارات بالاتر از ۵۰۰ کیلومتر نسبت به توفیقات قبلی دانشمندان ایرانی که ارتفاع مداری کمتری داشتند، مزیت‌هایی دارد، از جمله می توان به افزایش طول عمر ماهواره‌ها، کاهش تأثیر اغتشاشات جوی و امکان پوشش مناطق گسترده‌تری از زمین اشاره کرد.

ماهواره‌های پرتاب شده همچنین دارای ماموریت های تحقیقاتی مختلفی همچون سنجش از دور، موقعیت‌یابی فضاپایه، مخابراتی و توسعه اینترنت اشیاء هستند. طبیعتا پیشرفت‌های فضایی، نتیجه تلاش‌های مستمر و هماهنگی بین نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی است که در چارچوب سند جامع توسعه هوافضا و برنامه ده ساله فضایی کشور به ثمر نشسته است.

بی تردید اولویت های مندرج در سند جامع توسعه هوافضا و برنامه ده ساله فضایی کشور به پشتوانه حمایت ها و رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب راهگشای موثری برای دستیابی به جایگاه اول منطقه در تسخیر فضا و تسلط بر آن از طریق علوم و فناوری‌های مرتبط، انجام ماموریت‌های فضایی سرنشین‌دار و قراردادن انسان در مدار، همچنین طراحی، ساخت، پرتاب و بهره‌برداری از ماهواره‌های مختلف با کاربردهای ارتباطات، سنجش از دور و غیره خواهد بود.

محقق سازی این اهداف، با عنایت و تکیه بر توانمندی داخلی و مشارکت جهان اسلام و همکاری‌های بین‌المللی، میسر خواهد شد. فرهنگستان علوم این موفقیت بزرگ را به همه دست‌اندرکاران به ویژه دانشمندان، محققان و متخصصان جوان فعال در این پروژه بزرگ ملی تبریک می گوید و آینده ای روشن برای شکل گیری ایران قوی را که شایسته ملت بزرگ ایران است، آرزومند است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha