بیش از چهار میلیون قطعه بچه ماهی در سیستان و بلوچستان توزیع شد

زابل- ایرنا- مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی) از توزیع بیش از چهار میلیون قطعه بچه ماهی بین آبزی پروران و منابع آبی استان  با هدف ایجاد اشتغال برای جامعه روستایی، صیاد و آبزی پرور در سالجاری خبر داد.

عیسی میرانی شاهرودی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: شرایط آب و هوایی سیستان و بلوچستان مستعد پرورش انواع گونه های ماهیان گرمابی، سردابی، خاویاری و زینتی در تمام طول سال است و در نیمه اول سال در شمال و مرکز استان پرورش گونه های گرمابی و در نیمه دوم سال پرورش گونه های سردابی انجام می‌شود ضمن اینکه در جنوب استان در تمام طول سال شرایط برای رشد و پرورش ماهیان گرمابی فراهم است.

وی ادامه داد: از نیمه اسفندماه هر سال تا پایان خرداد ماه سال آینده روند توزیع بچه ماهیان گرمابی از نوع کپور معمولی، آمور، فیتوفاگ و بیگهد بصورت رایگان در بین آبزی پروران و بیش از ۳۰۰ منبع آبی سیستان و بلوچستان انجام می‌شود.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: با مساعد شدن شرایط دمایی توزیع بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان از نیمه دوم شهریور تا پایان آذر ماه انجام می‌شود و تا اوایل اردیبهشت سال بعد روند پرورش ماهیان سردابی ادامه دارد.

وی بیان کرد: بیش از چهار میلیون قطعه بچه ماهی گرمابی از نوع کپور معمولی، آمورو فیتوفاگ و بیگهد بین آبزی پروران و منابع آبی استان با هدف ایجاد اشتغال برای جامعه روستایی، صیاد و آبزی پرور توزیع شده و همچنین در بحث پرورش ماهیان سردابی از ابتدای شهریور ماه سالجاری تا کنون بیش از ۲۰۰ هزار قطعه بچه ماهی سردابی ( قزل آلا) در ۱۰۰ باب استخر پرورش ماهی استان رهاسازی شده و طی روزهای آتی روند رهاسازی بچه ماهیان سردابی همچنان ادامه دارد.

شاهرودی بیان کرد: تعداد کل استخرهای پرورش ماهی سیستان و بلوچستان بیش از سه هزار و ۸۰۰ باب است که غالب این استخرها بصورت دومنظوره بعنوان ذخیره آب و پرورش ماهی استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: دروه پرورش ماهیان گرمابی از زمان رهاسازی حدود هشت ماه و دوره پرورش ماهیان سردابی از شهریور ماه حدود ۵ تا ۶ ماه طول می‌کشد و میزان تولید ماهیان گرمابی در سالجاری در استخرهای پرورش ماهی و منابع آبی استان بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تن پیش بینی می‌شود.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در راستای حمایت از تولید کنندگان و ایجاد اشتغال افزود: برای ایجاد اشتغال و اجرای سیاست های حمایتی این اداره کل هر ساله بچه ماهی گرمابی از نوع کپور معمولی و آمور، فیتوفاگ و بیگ هد در زمان مناسب و با وزن مناسب بصورت رایگان در اختیار بهره برداران قرار می گیرد و همه ساله در جهت افزایش آگاهی و توانمند سازی جوامع بهره بردار اجرای دوره های آموزشی و ترویجی بصورت مستمر در طول سال در حال برگزاری است.

وی ادامه داد: در جهت توسعه پرورش ماهی، ساخت استخرهای پیش ساخته و بتنی بصورت مشارکتی با بهره بردار صورت می گیرد و در راستای افزایش بهره وری و اجرای روش های نوین آبزی پروری توزیع ادوات مکانیزاسیون از قبیل هواده و جاروبرقی بصورت ترویجی بین آبزی پروران و بر اساس میزان اعتبارات تخصیص یافته توسط این اداره کل و همچنین پیگیری جلب حمایت و کمک نهادهای خیریه جهت کمک به توسعه فعالیت های شیلاتی، فراهم آوردن زمینه تامین منابع مالی کم بهره جهت دریافت تسهیلات برای متقاضیان در زمینه های مختلف فعالیت های شیلاتی،فراهم آوردن زمینه بازدید بهره برداران، اجرای طرح های الگویی ترویجی پرورش ماهیان زینتی، آموزش جوامع روستایی جهت بوزن رسانی و تولید بچه ماهی گرمابی و خرید تضمینی از تولید کنندگان و استفاده از ظرفیت نهادهای حمایتی کمیته امداد، سپاه پاسداران، بنیاد های علوی، کرامت رضوی، برکت جهت توسعه فعالیت های پرورش ماهی انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات مستقر در زابل و چابهار است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آب‌های داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آب‌های دریای عمان فعال هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha