۱۰ بهمن ۱۴۰۲، ۱۹:۱۹
کد خبر: 85370868
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

استوارنامه نماینده طالبان تقدیم رییس‌جمهور چین شد
شی جین‌پینگ استوارنامه نماینده طالبان را پذیرفت

تهران-ایرنا- «شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین استوارنامه نماینده حکومت سرپرست طالبان افغانستان در پکن را به عنوان سفیر پذیرفت.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه چین، «شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین عصر امروز (دوشنبه ۱۰ بهمن) استوارنامه «اسدالله بلال کریمی» نماینده حکومت سرپرست طالبان را به عنوان سفیر پذیرفت.

پذیرش استوارنامه نماینده طالبان از طرف پکن در حالی صورت گرفت که حکومت سرپرست در افغانستان از زمان به دست گرفتن قدرت در تابستان ۱۴۰۰، توسط هیچ کشوری به طور رسمی به رسمیت شناخته نشده و فقط شماری از کشورها دفاتر و مراکز سیاسی خود در کابل را فعال نگاه داشته‌اند.

اسدالله بلال کریمی، یکی از سخنگویان پیشین طالبان روز جمعه (۱۰ آذر) رونوشت استوارنامه‌ خود را به «خونگ لِی» مدیرکل تشریفات وزارت‌ امور خارجه چین تقدیم کرده بود.

کریمی به مقامات پکن اطمینان داده که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه چین نخواهد شد.

وانگ ونبین در ۱۴ آذر ماه تاکید کرده بود که اگر طرف‌های مختلف پاسخ مناسبی نسبت به نگرانی‌های خود دریافت کنند، به رسمیت شناختن طالبان امری طبیعی خواهد بود.

وی در خصوص پذیرش نماینده طالبان در پکن گفته بود: چین از طالبان خواسته است که با قاطعیت با تمام نیروهای تروریستی مبارزه کند، با همه کشورهای جهان، به ویژه کشورهای همسایه، هماهنگ باشد تا در اولین فرصت در جامعه بین المللی ادغام شود.

وانگ تاکید کرده بود که پکن همیشه بر این باور بوده که افغانستان نباید از جامعه جهانی کنار گذاشته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha