۳۳ قلم دارو به سبد دارویی کشور اضافه شد/ورود بیش از ۹۰۰ هزار داروی بیماران سی اف

تهران - ایرنا - رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ۳۳ داروی جدید به سبد دارویی کشور اضافه شد، گفت: از این داروها، هشت قلم داروی طب سنتی بوده و در عین حال در راستای ذخایر استراتژیک، ۸۰۰ قلم دارو نیز ذخیره کردیم تا در صورت نیاز به بیماران عرضه کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، سید حیدر محمدی روز دوشنبه در نشست خبری که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: بیش از سه هزار داروی ژنریک در کشور داریم و در راستای ذخایر استراتژیک سعی می کنیم این داروهای اساسی را ذخیره کنیم تا در مواقع ضروری و نیاز در اختیار مردم و داروخانه ها قرار دهیم.

وی اظهارداشت: از لحاظ تولید دارو در شرایط مطلوبی هستیم سال گذشته کمبود شدید داروهای بیهوشی داشتیم در حالیکه اکنون در کشور تولید می شود، همچنین برای داروی وارفارین مشکلی نیست، داروهای جدید با تکنولوژی و اثر جدید وارد فهرست دارویی کشور شده و به محض آغاز تولید آنها سازمان غذا و دارو در این باره اطلاع رسانی خواهد کرد.

تولید واکسن های جدید در کشور
محمدی با اشاره به موفقیت ایران در تولید واکسن کرونا، از تولید واکسن های روتاویروس، پنوموکوک، تب زرد بزودی در کشور خبر داد.

به گفته رییس سازمان غذا و دارو، تسهیل در قیمت گذاری فرآورده های دارویی و تجهیزات پزشکی نیز بصورت سیستمی انجام می شود شناسه گذاری و ترخیص کالاها نیز با سرعت در حال انجام است.

محمدی افزود: افراد می توانند برای اطلاع و آگاهی بیشتر به سامانه میز خدمت مراجعه کرده و از داشبوردهای تولید و واردات دارو و اقلام پزشکی مطلع شوند.

وی تصریح کرد: داشبورد های سازمان غذا و دارو چراغ روشنی برای ذینفعان و مدیران است تا برای اقداماتی که می خواهند انجام دهند، برنامه ریزی کنند.

۳۳ قلم دارو به سبد دارویی کشور اضافه شد/ورود بیش از ۹۰۰ هزار داروی بیماران سی اف


ورود بیش از ۹۰۰ هزار داروی بیماران سی اف
وی ادامه دارد: بزودی تا پایان سال‌جاری بیش از ۹۰۰ هزار داروی بیماران سی اف وارد کشور شده و مشکل این بیماران حل می‌گردد.

اجازه فعالیت پلتفرم های فروش اینترنتی دارو را نمی دهیم
محمدی با اشاره به پلتفرم های فروش اینترنتی دارو، گفت: به شدت با اجرای این نوع روش مخالف بوده و اجازه فعالیت آن را نمی دهیم و هر کسی از آن دفاع کند منافی سلامت مردم است، در عین حال ارسال دارو به درب منزل بیماران را قبول داشته و مخالفتی با اجرای آن نداریم .

وی تصریح کرد: البته این طرح برای بیماران ام اس، خانواده های شهدا و جانبازان بالای ۵۰ درصد در حال اجراست و با داروخانه ها که هسته اصلی اجرای آن هستند، مشورت کردیم و بزودی از طریق نسخه نویسی الکترونیک دستورالعمل آن ابلاغ می شود.

محمدی ادامه داد: در این طرح نسخه کاغذی دستور کار نیست و باید ازطریق نسخه نویسی الکترونیک انجام شود.

۱۲۵ همت برای تامین دارو نیاز داریم
محمدی تاکید کرد: تخصیص ارز به موقع و حمایت بانک مرکزی می تواند مشکلات دارویی کشور را برطرف کند، و اکنون سهمیه ارزی ما نسبت به سال گذشته بهتر بوده و بطور مرتب در حال پیگیری هستیم که مجلس ۱۲۵ همت در بودجه سال آینده برای دارو مصوب کند تا دچار مشکل نشویم.

به گفته معاون وزیر بهداشت، اگر سقف ارزی را ۵/۲ هزار میلیارد تومان تعیین کنند و نقدینگی و تسهیلات دهند و بیمه ها در پرداخت ها به روز شوند، مشکل تامین دارو برای سال ۱۴۰۳ حل می شود.

محمدی تاکید کرد: حدود ۹۹ درصد تولید داخل داریم و انتظار داریم صادرات داروی ما ۱۰۰ میلیون دلار بالاتر باشد و سال گذشته ۵۰ میلیون صادرات داشتیم، باید بیشتر در نمایشگاه بین المللی شرکت کنند و غیر از کشورهای همسایه به سایر کشورها نیز صادرات داشته باشیم.

افتتاح دومین پالایشگاه خون در کشور
رییس سازمان غذا و دارو از افتتاح دومین پالایشگاه خون در کشور تا پایان سال خبر داد و افزود: این پالایشگاه با ظرفیت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار لیتر، قابلیت تولید فاکتورهای خونی که ارزبری بالایی را برای کشور فراهم می کند، را دارد.

محمدی با بیان اینکه ۵۰ درصد تجهیزات پزشکی تولید داخل است، اظهار داشت: دو شرکت دانش‌بنیان دست به تولید دستگاه سی‌تی‌اسکن ۱۶ اسلایسی زده‌اند. همچنین تعداد شرکت‌های تولید کننده دستگاه دیالیز افزایش یافته به نحوی که دو شرکت در جهت تولید این دستگاه گام برداشته‌اند. 

وی تاکید کرد: در دوران همه گیری کرونا شرایط به نحوی بود که شرکت‌های تولیدکننده دستگاه ونتیلاتور از ارائه این دستگاه به ما خودداری می‌کردند. اما برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به تولید دستگاه ونتیلاتور و بیهوشی اقدام کردند. دستگاه‌های ونتیلاتور تولید شده توسط این شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت ثابت و سیار است. 

وی گفت: دستگاه شتاب‌دهنده خطی، تلسکوپ جراحی، دستکاه احیا کنده ریوی، دستگاه تست هموگلوبین از دیگر محصولات تولیدی است. این دستگاه می‌تواند هموگلوبین خون را طی چند دقیقه محاسبه کند. 

محمدی با بیان اینکه یک شرکت دانش‌بنیان نسبت به تولید سمعک اقدام کرده است، تصریح کرد: این محصول تولید شده اما مراحل تجاری‌سازی آن انجام نشده است.

به گفته وی، در ایام دهه فجر از دستاوردهای نظام سلامت رونمایی خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha